Zobacz zdjęcie oraz informację o spotkaniu ministra Pracy i Polityki Społecznej z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym PiP. Spotkanie odbyło się w ramach konsultacji projektu podniesienia wieku emerytalnego.

1 min czytania
AktualnościWiek emerytalny pielęgniarek i położnych - 67 lat?
Zobacz zdjęcie oraz informację o spotkaniu ministra Pracy i Polityki Społecznej  z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym PiP. Spotkanie odbyło się w ramach konsultacji projektu podniesienia wieku emerytalnego.

Portal Pielęgniarek i Położnych w 2011 roku to:

3 mln odsłon,

milion odwiedzin,

430 000 unikalnych użytkowników.

 

 

.

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się 20 lutego 2012 r. z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Spotkanie odbyło się w ramach konsultacji projektu podniesienia wieku emerytalnego.
Przewodnicząca Związku Iwona Borchulska przedstawiła ministrowi stanowisko środowiska pielęgniarek w tej sprawie. Związek zebrał już 60 tys. podpisów osób, sprzeciwiających się podnoszeniu wieku emerytalnego. Zwróciła uwagę na specyfikę pracy w tym zawodzie oraz panującą aktualnie sytuację  – niskie zarobki, zły system kształcenia i brak nowoczesnego sprzętu. Przedstawiła wyniki ostatnich badań, pokazujących zagrożenie zdrowia pielęgniarek, spowodowane m.in. pracą zmianową i dyżurami nocnymi.
Przedstawiciele Związku mówili także o coraz większej liczbie umów cywilno-prawnych wśród personelu medycznego, co powoduje znaczący spadek wpływów składek na ubezpieczenie.
Minister Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że zmiany wieku emerytalnego są wymuszane w całej Europie przez sytuację demograficzną – rośnie liczba emerytów, a maleje liczba osób aktywnych zawodowo, będących w wieku produkcyjnym. – Faktyczne zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn przypadnie na rok 2040. Do tej pory mamy czas na wprowadzenie zmian w organizacji pracy i zarządzaniu w służbie zdrowia, by umożliwić dłuższą pracę – powiedział minister Kosiniak-Kamysz. – Czekamy na propozycje i uwagi, aby móc wziąć je pod uwagę przy nadawaniu ostatecznego kształtu projektowi ustawy.

 

Powyższa informacja oraz zdjęcie (W.Konewko) pochodzi ze strony internetowej ministerstwa pracy i polityki społecznej.

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze