Związek pielęgniarek niech poprawi porozumienie, a nie pisze co mają sobie załatwić pielęgniarki aby dostać 1100.

2 min czytania
AktualnościPorozumienie pań w czepkach z ministrem 2018
Związek pielęgniarek niech poprawi porozumienie, a nie pisze co mają sobie załatwić pielęgniarki aby dostać 1100.


Związek pielęgniarek niech poprawi porozumienie,

a nie pisze co mają sobie załatwić pielęgniarki aby dostać 1100

Informacja Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego
Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych

z dnia 25 października 2018 roku 

W kwestii prawa do wzrostu wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych przebywających na długotrwałych zwolnieniach chorobowych

Podwyższenie wynagrodzenia, w tym także wzrost wynagrodzenia zasadniczego niestety nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość zasiłku chorobowego, jeśli podwyżka była w trakcie choroby i nie jest następstwem zmiany wymiaru etatu. Wysokość zasiłku chorobowego ustalana jest zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: "Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy".

Pracownik, który ze względu na chorobę został pominięty w podwyżkach, może otrzymać wyższe wynagrodzenie dopiero po zakończeniu choroby i po powrocie do pracy.

Kwestię tą można indywidualnie w zakładach pracy próbować rozwiązać na dwa sposoby:

1/ Można wprowadzić do negocjowanych porozumień zapisy, że za czas choroby pracownik ma prawo ubiegać się o wyrównanie wynagrodzenia zasadniczego w związku z podwyższeniem wynagrodzeń zasadniczych po powrocie do pracy.

2/ Można wykorzystać zapis art. 41 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, który stwierdza, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagrodzeniu, jeżeli są one wypłacone za okres pobierania tego zasiłku.

W konsekwencji trzeba wprowadzić do negocjowanego porozumienia zapisy o stworzeniu na okres choroby pracownika np. dodatku kompensacyjnego, który będzie wypłacany do czasu powrotu pracownika do świadczenia pracy i który będzie mu rekompensował odroczony do czasu powrotu ze zwolnienia chorobowego wzrost wynagrodzenia zasadniczego.

Zastosowanie każdego z w/w rozwiązań wymaga w pierwszej kolejności decyzji i akceptacji przez zakładową organizację OZZPiP, że środki przekazywane przez NFZ na podstawie OWU na pokrycie wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych (w tym wzrost wynagrodzeń zasadniczych zgodnie z Porozumieniem z dnia 09-07-2018 r.) będą w części przekazywane także dla osób nie świadczących pracy, a następnie przekonanie swojego pracodawcy do wprowadzenia jednego z w/w rozwiązań.

Za Zarząd
Przewodnicząca
Ogólnopolskiego Związku Zawodowego
Pielęgniarek i Położnych
Krystyna Ptok


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8177 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - tematy aktualnego wydania.

2 min czytania
Kwietniowe wydanie miesięcznika branżowego dla personelu pielęgniarskiego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych każdego miesiąca trafia do ponad 500 szpitali w całej Polsce….
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa. Mamy kolejnych specjalistów.

2 min czytania
Egzaminy pielęgniarek i położnych Szkolenie w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego dla położnych przygotowuje położne do profesjonalnego i samodzielnego sprawowania opieki nad kobietą i…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka zaprowadziła pacjentkę do RTG. Sama wróciła na oddział. Chora straciła przytomność. Jak sąd ocenił postępowanie pielęgniarki?

7 min czytania
Sąd ocenił postępowanie pielęgniarki… Publikujemy wyrok sądu w sprawie, która mogła dotyczyć każdej z pielęgniarek lub położnej. Na końcu artykułu można odnieść…
Komentarze