Związek pielęgniarek o jeszcze innej siatce płac.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Związek pielęgniarek o jeszcze innej siatce płac.

Wiele wariantów siatki płac zgłaszanych przez związek pielęgniarek

Trudno się rozeznać jakie projekty podziału pielęgniarek na grupy składał związek pielęgniarek – OZZPiP od 2015 roku do dnia dzisiejszego. Także jest tajemnicą kiedy i na jakich przesłankach opierał związek zmiany w zakresie sposobu zaszeregowania zawodu pielęgniarki i położnej względem innych zawodów medycznych.

Nie jest znany środowisku pielęgniarskiemu proces podejmowania decycji w przedmiotowej sprawie. Czy jednoosobowo podejmuje decyzje w tych sprawach przewodnicząca związku pani Ptok, czy zarząd krajowy związku. Może decyzje zapadają w większych gremiach np. w centrali związkowej FZZ.

I jeszcze najważniejsza kwestia. O fakcie, że związek ma już inny projekt siatki pielęgniarek i położnych, dowiadujemy się pokątnie lub z korespondencji związku do ministra zdrowia. Nie przypominam sobie aby związek kiedykolwiek opublikował projekt siatki płac pielęgniarek i położnych na swojej stronie internetowej i prosił środowisko pielęgniarskie o zaopiniowanie projektu.

Związek podpisuje porozumienie z ministrem i prosi o ich interpretację… ministra

Tak też było przy okazji podpisywania tzw. porozumień z ministerstwem zdrowia i NFZ. Przed podpisaniem porozumienia, które było poprzedzone miesięcznymi negocjacjami – cisza. Nagle info, że podpisano porozumienie. Potem tradycyjnie związek i izba pielęgniarek, które podpisały porozumienie wnioskują do ministra zdrowia lub prezesa NFZ o… interpretację tego co podpisały. Ministerstwo interpretuje a związek i izba lekko zdziwione. Natomiast środowisko pielęgniarskie wkur…..e.

Znów musi się szarpać z dyrekcjami podmiotów leczniczych o realizację przedmiotowych porozumień. Dyrektor występuje do ministra o interpretację. Pielęgniarki walczą o swoje. Występują do sądów. Sąd analizując treść porozumienia pod kątem obowiązującego prawa pracy „odkrywa” skutki radosnej twórczości zapisanej w porozumieniach. Tak było między innymi przy tzw. dodatku zembali.

Związek autorem projektów siatki płac pielęgniarek czy centrala związkowa

OZZPiP od 2015 roku był autorem projektów siatki płac pielęgniarek i położnych. Pierwszy znany opinii publicznej opierał się na wykształceniu. Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych przez wiele lat ukazywał fatalne skutki takiego podziału dla środowiska pielęgniarskiego.

Mało kto wie z pielęgniarek i położnych, że związek pielęgniarek jest autorem poniższego projektu siatki płac. Z 2020 roku.

Związek podzielił pielęgniarki i położne na 5 grup.

– Pielęgniarka, położna posiadająca wyższe wykształcenie na poziomie magisterskim oraz posiadająca specjalizację,

– Pielęgniarka, położna posiadająca wyższe wykształcenie na poziomie licencjackim oraz posiadająca specjalizację,

– Pielęgniarka, położna posiadająca wyższe wykształcenie na poziomie magisterskim bez specjalizacji,

– Pielęgniarka, położna posiadająca wykształcenie wyższe na poziomie licencjackim bez specjalizacji, a także pielęgniarka, położna posiadająca co najmniej 5-letni staż pracy,

-Pielęgniarka, położna nie posiadająca wyższego wykształcenia i nie posiadająca specjalizacji.

Jeszcze w marcu i maju 2021 roku związek w korespondencji do ministra zdrowia powoływał się na powyższy podział pielęgniarek i położnych na grupy.

Można ze zdziwieniem przyjąć fakt, że związek pielęgniarek – OZZPiP w ramach konsultacji do ustawy zmieniającej ustawę o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych nie przesłał do sejmu swoich uwag. Tak wynika ze strony internetowej sejmu. Nie przesłał swojego projektu podziału pielęgniarek na 5 grup. Był już nieaktualny?

Natomiast z dużym zdziwieniem, środowisko pielęgniarskie, przyjęło informację z dnia 10 września 2021 roku, że związek pielęgniarek ma już inny projekt siatki płac.

Zastanawiające jest w jakich gremiach zapadają decyzje w zakresie projektów podziału pielęgniarek i położnych na grupy oraz przypisanych im współczynników pracy. Czy ZZPiP jest niezależną organizacją związkową?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 172

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7328 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka zarobi mniej niż niemedyk.

3 min czytania
Protestujący medycy pogrążają płacowo pielęgniarki Pani Krystyna Ptok – przewodnicząca związku pielęgniarek, w jednym z ostatnich wywiadów wyraża pogląd, że jest zmęczona…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki - nieco spadnie różnica w podstawie.

3 min czytania
Protestujący medycy oraz minister zdrowia nie mają woli poprawy niesprawiedliwej oraz dyskryminującej siatki płac Sprawę wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych,…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki za tytuł specjalisty.

2 min czytania
Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki z tytułu uzyskania tytułu specjalisty w siatce płac autorstwa ministra zdrowia W dniu dzisiejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Minister: Zmienimy siatkę płac pielęgniarek.