Związek pielęgniarek pięknie o dyskryminacji i degradacji.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP
Związek pielęgniarek pięknie o dyskryminacji i degradacji.

Związek pielęgniarek OZZPiP o dyskryminacji i degradacji personelu pielęgniarskiego

Z ogromnym zdziwieniem redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przyjęła informację zamieszczoną na stronie ozzpip.pl.

Publikujemy poniżej fragment przedmiotowej informacji…

„Z dyskryminacją mamy do czynienia, kiedy dochodzi do traktowania pewnej grupy osób, w taki sposób, że znajdują się w położeniu mniej korzystnym, niż inne osoby w porównywalnej sytuacji. Tak się dzieje z pielęgniarkami i położnymi w odniesieniu do innych grup zawodowych.

Degradacja to spadek pozycji, rangi lub wartości oraz proces niszczenia środowiska i jego zasobów. Decyzje podejmowane przez decydentów w zakresie polityki wynagradzania powodują obniżanie naszej wartości i równocześnie prowadzą do niszczenia środowiska pielęgniarek i położnych”.

Koniec cytatu ze strony internetowej związku pielęgniarek.

źródło: ozzpip.pl – 8 maja 2023 roku godz. 18.05

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Związek pielęgniarek OZZPiP po raz kolejny zaskakuje środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych. W powyżej cytowanej informacji przekazuje personelowi pielęgniarskiemu w jaki sposób pojmuje DYSKRYMINACJĘ.

„Z dyskryminacją mamy do czynienia, kiedy dochodzi do traktowania pewnej grupy osób, w taki sposób, że znajdują się w położeniu mniej korzystnym, niż inne osoby w porównywalnej sytuacji”.

Teraz możemy zadać jedno zasadnicze pytanie. Czy związek pielęgniarek w ten sam sposób pojmował „dyskryminację” w roku 2016 jak teraz w roku 2023? Skąd to pytanie? Bowiem w 2016 roku OZZPiP podzielił pielęgniarki na 3 grupy. Wszyscy pamiętamy jakie… A minister zdrowia podział zaproponowany w 2016 roku przez związek pielęgniarek zapisał w … ustawie z 2017 roku. Dlatego pielęgniarki z grupy 6 „ znajdują się w położeniu mniej korzystnym, niż inne osoby w porównywalnej sytuacji”, czyli pielęgniarki z grupy 2. Natomiast działacze związkowi mieli zapewne świadomość w 2016 roku, że podzielili pielęgniarki na grupy i każda z tych grup po dzień dzisiejszy posiada takie same kompetencje zawodowe czyli zakres obowiązków i uprawnień.

W powyżej cytowanej notatce pada także słowo: DEGRADACJA.

Jakże ono pięknie pasuje do obecnej sytuacji pielęgniarek i położnych z grupy 6 względem pielęgniarek i położnych z grupy 2. Te osoby zostały odarte z godności zawodowej. Zdegradowane w hierarchii kadry pielęgniarskiej. Ich jedyną winą jest typ ukończonej szkoły pielęgniarskiej. Liceum Medyczne lub Studium Medyczne. Pielęgniarki te podnosiły swoje kwalifikacje na przeróżnych szkoleniach zawodowych. Szkoleniach takich jak np. kursy kwalifikacyjne i specjalistyczne, które dają uprawnienia zawodowe równorzędne ze specjalizacją – np. pielęgniarki systemu. Warto dodać, że pielęgniarki z grupy 6 spełniają wymogi ministra zdrowia w zakresie kwalifikacji wymaganych od osób na stanowisku pielęgniarki lub położnej oddziałowej!

OZZPiP skierował do sejmu projekt ustawy o wynagradzaniu personelu pielęgniarskiego. Niestety zapisy w tym projekcie nie likwidują dyskryminacji i degradacji pielęgniarek i położnych z grupy 6 względem osób z grupy 2. Dlatego ten projekt nie powinien uzyskać poparcia środowiska pielęgniarskiego. Obecnie trwa zbiórka podpisów pod tym projektem. Związek musi uzyskać pod nim 100 tys. podpisów.

Pielęgniarka: Dość dzielenia! Wykonujemy taką samą pracę…

Czy jest jakaś alternatywa dla powyższej sytuacji. Tak nowelizacja ustawy w kierunku jednej grupy oraz jednego współczynnika pracy dla wszystkich pielęgniarek i położnych.

Natomiast projekt ustawy skierowany przez OZZPiP do sejmu mieni się taką alternatywą. Niestety to owieczka w wilczej skórze… Projekt ten nie likwiduje dyskryminacji płacowej pomiędzy grupami siatki płac. Ustala kominy płacowe na poziomie ponad 2 tys. PLN.

Dlatego prawie 2,7 tys. osób podpisało petycję do pani Krystyny Ptok.

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 36

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8261 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Aktualności

Pielęgniarka o patologicznych zachowaniach i mobbingu.

1 min czytania
Komentarz pielęgniarki Poniżej przedstawiamy komentarz zamieszczony przez jedną z pielęgniarek. Mam do poruszenia bardzo poważny problem, o dziwo, nie związany z agresją…
Komentarze
×
Nowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki – ważne informacje.