Związek pielęgniarek potwierdza: nie likwidujemy, ale ograniczamy patologię siatki płac pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek
Związek pielęgniarek potwierdza: nie likwidujemy, ale ograniczamy patologię siatki płac pielęgniarek.

Związek pielęgniarek: nie likwidujemy a tylko ograniczamy dyskryminację pielęgniarek

Poniżej przytaczamy treść drugiego fragmentu stanowiska OZZPiP skierowanego do ministra zdrowia.

W pierwszej części stanowiska padają szokujące słowa o: pielęgniarce zaledwie z liceum.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z ogromną satysfakcją przyjmuje słowa z poniższego stanowiska związku. Wreszcie związek przyznał, że przesłał do sejmu projekt ustawy, która: ogranicza dyskryminację i degradację zawodu pielęgniarki i położnej.

Święte słowa! Ogranicza…

Natomiast dyskryminowane oraz odarte z godności zawodowej pielęgniarki zadają sobie pytanie: dlaczego projekt ustawy skierowanej przez OZZPiP do sejmu tylko ogranicza dyskryminację? Dlaczego jej nie likwiduje?

Kto dał związkowi pielęgniarek prawo do firmowania projektu ustawy o wynagradzaniu, który tylko w mniejszym stopniu niż obecnie obowiązujące przepisy płacowe dyskryminuje pielęgniarki?

Dlatego pielęgniarki z grupy 6 domagają się wycofania przez OZZPiP projektu ustawy przesłanego do sejmu oraz przesłania nowego projektu, który zlikwiduje „dyskryminację i degradację zawodu pielęgniarki i położnej”.

Mariusz Mielcarek
Redaktor naczelny
pielegniarki.info.pl

Związek pielęgniarek napisał pismo do ministra zdrowia

Warszawa, dnia 22.06.2023 r.

ZK-1023/VII/2023

Pan
Adam Niedzielski
Minister Zdrowia

Szanowny Panie Ministrze,

(…) Obecnie brak jest przepisów opisujących kompetencje zawodowe pracowników medycznych, w tym pielęgniarek i położnych, które uzależnione byłyby od wykształcenia i dodatkowych kwalifikacji. W związku z tym pracodawcy mogą dowolnie i czasami w absurdalny sposób kształtować kompetencje wymagane na danym stanowisku. Niestety często jedynym cele tych działań są tylko i wyłącznie oszczędności związane z wynagrodzeniami. Wiele z dyskryminowanych i zdegradowanych koleżanek i kolegów szuka sprawiedliwości w sądach. Wciąż wzrasta liczba toczących się procesów sądowych oraz liczba lokalnych konfliktów w podmiotach leczniczych. Pojawiają się pierwsze wygrane pielęgniarek i położnych, którym zostaje przywrócona godność i płaci im się za realnie posiadane kwalifikacje.

Wiele pielęgniarek zostało zmuszonych do przejścia z umów o pracę na umowy cywilnoprawne. Dzisiaj wykorzystują to pracodawcy i unikają podwyżek dla osób świadczących usługi na innych umowach niż umowa o pracę. Forma pracy nie może być podstawą do dyskryminacji finansowej.

Wbrew narracji niektórych polityków pielęgniarkom i położnych nie chodzi „tylko o pieniądze”. Bez zmian, które będą rozwijały i wspierały naszą grupę zawodową, nie będzie poprawiała się jakość opieki nad pacjentem, co też przełoży się na brak możliwości zapewnienia mu właściwej opieki. Konieczne jest więc stworzenie systemu uwzględniającego realnie posiadane kompetencje i doświadczenie. To zmotywuje również do dalszego i nieustannego podnoszenia wiedzy, które przecież jest niezbędne w tym zawodzie oraz zachęci także młode osoby nie tylko do kształcenia na kierunkach medycznych, ale do pozostania w zawodzie i pracy w publicznej ochronie zdrowia. To gwarancja bezpieczeństwa dla polskich pacjentów.

Szanowny Panie Ministrze,

jesteśmy pielęgniarkami i położnymi. Naszym cele jest wykonywanie zawodu na najwyższym możliwym poziomie. Chcemy pracować i wykorzystywać swoją najlepszą wiedzę i doświadczenie. Dlatego 23 maja br. złożyłyśmy w Sejmie RP obywatelską inicjatywę ustawodawczą projektu zmian sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia. 13 czerwca 2023 r. projekt został przesłany do Biura Legislacji Kancelarii Sejmu. To oznacza, że projekt będzie procedowany. Zwracamy się do Pana Ministra o poparcie tej inicjatywy. Zaproponowane zmiany rozwiązują kilka podstawowych problemów, m.in. ograniczają dyskryminację i degradację zawodu pielęgniarki i położnej.

Z poważaniem
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych
Krystyna Ptok

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 28

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8265 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Została ukarana. Poszła do sądu.

3 min czytania
Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Jakie zarzuty postawił pielęgniarce pracodawca… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu…
AktualnościPraca w Norwegii

Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę jako pielęgniarka?

3 min czytania
Dzisiaj chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami z pracy z pielęgniarkami wyjeżdżającymi za granicę. Na podstawie dziewięciu lat pracy w Open Europe, specjalizując…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pracodawca zarzucił pielęgniarce "dezorganizację pracy w oddziale".

6 min czytania
Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru Z uzasadnienia (fragment) wyroku Sądu Okręgowego:  Bezpośrednią przełożoną powódki była M. K., która pełni obowiązki Pielęgniarki Oddziałowej. Przełożoną wszystkich pielęgniarek…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychWynagrodzenia pielęgniarek

Przykład traktowania pielęgniarek przez pracodawców.