Związek pielęgniarek – propozycja porozumienia płacowego.

4 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Związek pielęgniarek – propozycja porozumienia płacowego.

Związek pielęgniarek przygotował propozycję porozumienia kształtującego wynagrodzenia w szpitalu.

Poniżej publikujemy fragmenty dyskusji pielęgniarek na jednym z forum Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy jednym z podmiotów leczniczych.

W dniu dzisiejszym Dyrektor zgodził się na rozmowę ze związkami. Dlatego, że było mało czasu, nikt z Zarządu nie mógł pójść ze mną, pomimo, że ustalone było, że nie chodzę sama na spotkania – poszłam.

Zobacz także:

Uważam, że każda rozmowa coś wnosi i generalnie warto rozmawiać, zwłaszcza o realizacji ustawy. Na wstępie zaznaczyłam, że propozycje zmian w regulaminie przedstawione przeze mnie nie mogą być wiążące bo były one luźno dyskutowane w Zarządzie związku i nie podjęto jeszcze decyzji co do konkretów, ale od czegoś trzeba zacząć i ogólne zasady podziału na ustawowe grupy trzeba wypracować, na bazie których Zarząd podejmie decyzję po przedstawieniu członkom związku na zebraniach.

Dyrektor z Panią kadrową spisali wstępne propozycje podziału na grupy, do przeliczenia skutków finansowych. Spotkanie było konkretne i mam nadzieję, że tak jak ustalono nie będzie przeciągania w czasie i w przyszłym tygodniu większa reprezentacja związkowa będzie mogła podjąć dyskusję co do słuszności – bądź nie – przedstawionych poniżej w punktach propozycji, wypracowanych wspólnie.

1. Wspólnie uznano za zasadne, że pielęgniarki z minimum 20 letnim stażem pracy pozostają w grupie VI ale ze stawką zaszeregowania w regulaminie wynagradzania jak dla grupy średniej V-  tej z ustawy t.j 6474 zł na stanowisku starsza pielęgniarka – współczynnik 1,02 – Starsza Pielęgniarka (wg ustawy mgr lub specjalista).

2. Stanowisko Pielęgniarka –  do 5 lat stażu niezależnie od wykształcenia  –  grupa VI – 5966 zł współczynnik 0,94 – podkreślam, że niższa niż minimum ustawowe dla niektórych z kwalifikacjami – uwagi personelu są takie że nowo zatrudniona pielęgniarka dopiero się uczy i nie może zarabiać tyle co pielęgniarka, która ją wprowadza do zawodu, poza tym na chwilę obecną poniżej 5 lat pracy jest bardzo mało pielęgniarek w ZOZ z kolei te powyżej 5 lat stażu korzystają na tym bo jeżeli będą się kształcić przechodzą w miarę wcześnie na stanowisko specjalisty czy mgr piel.

3. Stanowisko specjalista pielęgniarka będzie przysługiwać po 5 latach przepracowania w ZOZ i uzyskaniu tytułu specjalisty pielęgniarstwa ze współczynnikiem 1,02 – 6 474 zł

4. Uznanie wszystkich wymaganych specjalizacji w ZOZ  (rozumiem przez to jednostki organizacyjne czyli również POZ czy przychodnie specjalistyczne).

5. Po przepracowaniu w zawodzie 20  lat  i posiadanie tytułu specjalisty wymaganego w ZOZ – grupa starszy specjalista –   ze współczynnikiem 1,14 – kwota 7235 zł (propozycja po konsultacjach na zebraniu).

6. Grupa najwyższa ustawowa i stanowisko asystenta pielęgniarstwa –  minimum ustawowe czyli współczynnik 1,29 -po 20 latach pracy w ZOZ  – propozycja Pracodawcy, ja powiedziałam, że to do uzgodnienia bo za długo, w związku z tym zarząd uznał – po 10 latach pracy w zawodzie –  propozycja Zarządu po dzisiejszych uzgodnieniach na zebraniu.

Dodatkowo sprawy, które muszą zdaniem zarządu być uregulowane a nie były omawiane z dyrektorem i uwagi do przedstawionych powyżej to:

1. Do momentu wprowadzenia nowego RW uznać osobom obecnie pracującym wszystkie rodzaje specjalizacji pielęgniarskich, w nowym trzeba dopracować obecnie wpisane, ponieważ muszą być poprawione ze względu na to że z  obecnie wymaganych niektóre są niemożliwe do uzyskania ponieważ nie są prowadzone przez centra kształcenia.

2. Przemyśleć jak zachęcić młode osoby do pozostania w ZOZ, które mają najwyższe kwalifikacje i bardzo dobrze pracują a mają mały staż –  ponieważ naszym zdaniem będą odchodzić ze Szpitala i tak się już dzieje. Jeżeli nie awans w grupie to powinna być zachęta w postaci dodatku kwotowego do wynagrodzenia zasadniczego do momentu uzyskania odpowiedniego stażu..  (do uzgodnienia jak duży i np. ile rocznie więcej, nie muszą to być duże kwoty).

Oczywiście z chwilą gdyby projekt obywatelski ustawy byłby poddany pod głosowanie i przeszedł pozytywnie  – regulamin musi być zmieniony i uznane wszystkie posiadane kwalifikacje od momentu uzyskania. 
Ale ponieważ ogólne przepisy prawa stanowią że RW nie może być mniej korzystny niż powszechnie obowiązujące przepisy uznano że to jest oczywiste.

Dopóki interpretacja przepisów ustawy jest nie do końca jasna możemy zgodzić się na kryteria dochodzenia do poszczególnych grup ustawowych, poniżej obowiązujących współczynników dla osób wchodzących do zawodu na korzyść pracowników. Takie rozwiązania są stosowane w innych jednostkach i uznawane za bardziej sprawiedliwe niż obecne grupy ustawowe. Oczywiście do momentu wejścia w życie zapisów nowego RW, na podstawie obecnie obowiązującego, możemy składać pozwy. Dotyczy to wszystkich współczynników,  w zależności od sytuacji, w której jest obecnie pracownik.

Pielęgniarki, które mają sprawy sądowe, określiły się –  że pozwów nie wycofają, bo uzgodnienia, o których mowa dotyczą przyszłości a pozwy, zaległości z poprzednich okresów.

W stosunku do grupy pielęgniarek koordynujących Zarząd oczekuje propozycji od zainteresowanych, w pierwszej kolejności członków związku.

Zachowano oryginalne brzmienie wypowiedzi.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 44

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8257 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraca w Norwegii

Praca w Polsce i w Norwegii: różnice, wyzwania i korzyści - wywiad z pielęgniarką.

4 min czytania
Poniższy wywiad został zrealizowany przez Open Europe – firmę, która rekrutuje, szkoli i pomaga zdobywać dobrze płatną pracę dla polskich pielęgniarek i…
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

15 pielęgniarek poszło do sądu. Co zrobił dyrektor.