Związek pielęgniarek szuka poparcia na arenie międzynarodowej.

Stanowisko związku pielęgniarek z dnia 20 marca 2024 roku

Przez okres ostatnich dwóch miesięcy na stronie internetowej OZZPiP – Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych – nie publikowano informacji. Taka sytuacja zdumiewa w sytuacji kiedy procedowany jest w sejmie projekt ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego. Jakie to wydarzenie spowodowało przywrócenie do życia strony związku?

Dalsza część artykułu pod sondą…

Z jakiego źródła najczęściej korzystasz w celu uzyskania aktualnych informacji w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych?

Dalsza część artykułu…

Otóż, przyczynkiem do wskrzeszenia strony internetowej związku stało się odwołanie posiedzenia – 21 marca 2024 roku – specjalnej podkomisji sejmowej ds. rozpatrzenia projektu ustawy, którą w sejmie promują działacze związku i izby pielęgniarek. Od lat każde stanowisko związku pielęgniarek OZZPiP jest ucztą intelektualną i duchową. Okazuje się, że związek przechodzi do kontrofensywy na… arenie międzynarodowej(!).

W komunikacie związku z dnia 20 marca 2024 roku czytamy między innymi:

„Nie mamy zatem wyjścia i musimy walczyć dalej. Na pewno nie zrezygnujemy z naszych działań. Będziemy tu i teraz nagłaśniać niniejsze stanowisko Zarządu Krajowego OZZPIP wykorzystując wszelkie możliwe kanały komunikacji. Będziemy wykorzystywać wszelkie możliwe mechanizmy wynikające z ustawy o związkach zawodowych oraz ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, aby przymusić rządzących do przegłosowania projektu inicjatywy obywatelskiej. Będziemy szukać poparcia i zrozumienia dramatycznej sytuacji na arenie międzynarodowej, m.in. angażując w dyskusję unijne instytucje”.

Nie pozostaje nam nic innego jak trzymać kciuki, żeby związek uzyskał „poparcie na arenie międzynarodowej i zaangażował w przedmiotową dyskusję unijne instytucje”.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na bieżąco informuje czytelników pielegniarki.info.pl o sprawach związanych z sytuacją płacową personelu pielęgniarskiego w podmiotach leczniczych. Są to informacje zarówno z samych podmiotów leczniczych, orzeczenia sądów przyznającym odszkodowania pielęgniarkom za nierówne traktowanie w zatrudnieniu oraz przebieg spotkań dotyczących siatki płac.

Redakcja portalu od dwóch tygodni zamieszczała w artykułach redakcyjnych sondę, w której pytaliśmy o opinie użytkowników portalu w sprawie oceny postępowania koalicji rządowej wobec projektu ustawy pani Ptok? W sondzie oddano 2 888 głosów. Szczegółowe wyniki sondy przedstawia poniższa grafika.

Najmniej osób ocenia postępowanie rządzących jako „wyrafinowaną formę zamrażarki sejmowej”. Natomiast podobną liczbę głosów uzyskały pozostałe dwie odpowiedzi: „zakamuflowane wycofywanie się z obietnicy wyborczej” oraz „dążenie do wypracowania nowego rozwiązania systemowego w zakresie wynagrodzeń w podmiotach leczniczych”.

Z powyższego wynika, że pielęgniarki i położne obdarzyły sporym zaufaniem obecną koalicję rządową widząc w dotychczasowych działaniach decydentów chęć wypracowania nowego rozwiązania systemowego. Zapewne do takiego stanu rzeczy przyczyniły się wypowiedzi nowej pani minister zdrowia Izabeli Leszczyny, która w sposób bardzo racjonalny ocenia obecną siatkę płac. Natomiast teraz pielęgniarki czekają na propozycję systemowego rozwiązania chaosu płacowego, która zaskutkuje zakończeniem nierównego traktowania w zatrudnieniu.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 50

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8172 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze