Związek pielęgniarek wnosi o spotkanie w sprawie wynagrodzeń z marszałkiem sejmu.

3 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Związek pielęgniarek wnosi o spotkanie w sprawie wynagrodzeń z marszałkiem sejmu.

Wystąpienie związku pielęgniarek do nowego marszałka sejmu

Krystyna Ptok
Pełnomocnik Komitetu
Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej
ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych
ul. Podwale 11 (II p.)
00-252 Warszawa
e-mail: [email protected]

Warszawa, 17 listopada 2023 r.

Szanowny Pan Szymon Hołownia Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

w lutym 2023 roku środowisko związane z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych, zrzeszającym ponad 80 tysięcy członków, powołało Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. To odpowiedź na problemy, z jakimi borykają się pielęgniarki i położne od 1 lipca 2022 r., kiedy to ich place ogarnął chaos. To efekt wejścia w życie nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych. Zmiany w ustawie doprowadziły do sytuacji, w której degradowane i dyskryminowane są pielęgniarki i położne. Pracodawcy obniżają wynagrodzenia wskazując, iż na tym stanowisku potrzebują pielęgniarki czy położnej z niższym stanowiskiem. Nie zmienia się jednak zakres obowiązków czy realnie wykonywana praca. Z dnia na dzień przestaje się uważać za ważne i potrzebne dotychczas wykorzystywane kompetencje.

Absurd ten dostrzegają sądy powszechne, które prowadzą kilka tysięcy spraw pielęgniarek i położnych i w wielu zapadły już rozstrzygnięcia korzystne dla naszego środowiska.

Zobacz także:

W zdrowym i uniwersalnym systemie wynagradzania we wszystkich zawodach świata, pod uwagę powinny brane są dwa czynniki – kompetencje i doświadczenie. I to właśnie na tym powinien być oparty system gratyfikacji i rozwoju polskiego pielęgniarstwa i położnictwa.

23 maja br. Komitet Obywatelskiej inicjatywy Ustawodawczej złożył w Sejmie RP obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W 13 lipca br. odbyło się pierwsze czytanie i projekt został skierowany głosami ówcześnie rządzącej większości do Komisji Zdrowia i Komisji Finansów. Posiedzenia tych komisji w przedmiotowej sprawie nigdy się jednak nie odbyły. Możemy się domyślać, że zdecydowały względy polityczne.

Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych zawiera bardzo ważne regulacje dla polskich pielęgniarek i położnych o czym świadczy fakt, iż zaledwie w ciągu kilku tygodni pod projektem podpisało się ponad 120 tysięcy osób. Projekt podpisało także wielu pacjentów, którzy mają nadzieję, że będą mogli w przyszłości liczyć na właściwą opiekę pielęgniarską.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli obywatelski projekt ustawy, w stosunku do którego postępowanie ustawodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Sejmu, w której został wniesiony, jest w dalszym ciągu rozpatrywany przez Sejm następnej kadencji bez potrzeby ponownego wniesienia projektu ustawy.

W takim przypadku prace nad projektem w nowej kadencji nie zostają zatrzymane, a jedynie zaczynają się od początku. Wówczas Marszałek Sejmu zarządza ponowne drukowanie projektu ustawy oraz doręczenie go posłom, a pierwsze czytanie tego projektu odbywa się nie później niż w terminie 6 miesięcy od daty pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji.

Zobacz także:

Szanowny Panie Marszałku,

przedstawiciele ugrupowania Polska 2050 w tym Pan osobiście – deklarowali poparcie dla niniejszego projektu i mogłyśmy liczyć na osobiste i merytoryczne wsparcie. Jestem przekona, że także dzisiaj dostrzegacie Państwo coraz bardziej palącą potrzebę zmiany.

W związku z powyższym zwracamy się z prośbą spotkanie, podczas którego będziemy mogły w zwięzły sposób nakreślić główne cele zmian oraz ich znaczenie dla środowiska pielęgniarek i położnych. Jesteśmy przekonane, że nasze merytoryczne argumenty znajdą zrozumienie u Pana Marszałka.

W kwestiach dotyczących miejsca i terminu spotkania prosimy o kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub nr telefonu: 668 227 268.

Z wyrazami szacunku i imienia Komitetu
Krystyna Ptok

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.7 / 5. Ilość głosów: 42

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8015 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Propozycje prezentów dla pielęgniarek i położnych do 100 zł i więcej.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Dyrektor do pielęgniarek: nie wyrażałem zgody na podwyższanie kwalifikacji. To za nie nie zapłacę.

5 min czytania
Obraz chaosu płacowego w podmiotach leczniczych na przykładzie Szpitala Wielospecjalistycznego Do Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie wpłynęło zawiadomienie dotyczące zwolnień grupowych, które…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

3 min czytania
Lawinowo rosną zobowiązania finansowe podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek i położnych Sprawy sądowe dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych zaczynają mieć wpływ na…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki żądają dodatkowych urlopów. "Nikt nie dba o nasze zdrowie".