Związek pielęgniarek za dodatkiem dla specjalisty.

2 min czytania
Aktualności
Związek pielęgniarek za dodatkiem dla specjalisty.

Związek pielęgniarek publikuje własny projekt siatki płac

W dniu dzisiejszym, w poniższym artykule na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych odniesiemy się do propozycji siatki płac, której autorami są działacze związku pielęgniarek. Wiemy, że w licznych projektach tabeli wynagradzania pielęgniarek i położnych można się już pogubić. Jednak warto poddawać je analizie, gdyż dyskusja nad nimi przynosi dobre rezultaty. Jakie? Coraz większa liczba osób ze środowiska pielęgniarskiego dochodzi do wniosku, że tabela zaszeregowania pielęgniarek i położnych powinna zawierać jedną stawkę wynagrodzenia zasadniczego. Natomiast wykształcenie premiować dodatkami.

Podział pielęgniarek i położnych autorstwa związku pielęgniarek jest następujący:

– Pielęgniarka, położna posiadająca wyższe wykształcenie na poziomie magisterskim oraz posiadająca specjalizację,

– Pielęgniarka, położna posiadająca wyższe wykształcenie na poziomie licencjackim oraz posiadająca specjalizację,

– Pielęgniarka, położna posiadająca wyższe wykształcenie na poziomie magisterskim bez specjalizacji,

– Pielęgniarka, położna posiadająca wykształcenie wyższe na poziomie licencjackim bez specjalizacji, a także pielęgniarka, położna posiadająca co najmniej 5-letni staż pracy

– Pielęgniarka, położna nie posiadająca wyższego wykształcenia i nie posiadająca specjalizacji.

Taki podział firmował związek pielęgniarek jeszcze w tym roku w piśmie do premiera RP.

Związek pielęgniarek zaklina realia wykonywania zawodu

Powyższa propozycja związku nie zasługuje nawet na pogłębioną analizę jej skutków dla płac środowiska pielęgniarskiego. Już wstępna analiza zderza się z realiami wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarki i położnej.

Dlaczego związek pielęgniarek oraz izba pip nie potrafiły przez ostatnie dziesięciolecia określić kompetencji zawodowych, czyli obowiązków i uprawnień:

  • magistra pielęgniarstwa i położnictwa,
  • specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

Wobec braku określenia kompetencji, budowanie siatki płac opartej na posiadanym wykształceniu jest zaprzeczeniem zdrowego rozsądku. Jest do bardzo dobra droga do skłócenia środowiska pielęgniarskiego.

Związek pielęgniarek i położnych posiada przecież świadomość stanu rzeczy w zakresie kompetencji zawodowych. Wiadomo, że kurs kwalifikacyjny w niektórych dziedzinach pielęgniarstwa daje pielęgniarkom te same uprawnienia co posiadanie tytułu specjalisty. Wykazywaliśmy to na portalu niejednokrotnie.

Protestujący medycy za dodatkiem za tytuł specjalisty

Obecnie protestujący medycy są autorami siatki płac przyznającej wyższe wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarkom i położnym z tytułem specjalisty. Autorzy powyższego rozwiązania nadal tkwią w błędzie, że czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia zasadniczego powinno być posiadane wykształcenie.

O jaką wysokość powinna być większa pensja zasadnicza pielęgniarki lub położnej, według protestujących medyków? Dokładnie o 0,2 średniej krajowej.

Jak to się kształtuje w złotych wobec obecnej średniej krajowej, która wynosi 5802,42 zł (lipiec 2021). Jest to kwota 1160,48 zł. Oczywiście należy w skutkach powyższego dodać pochodne.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 160

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7392 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Nowości w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.

1 min czytania
Produkty dla pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych dostępne są przede wszystkim produkty dedykowane pielęgniarkom i położnym. Początkowo w asortymencie…
Aktualności

Od kiedy urlop dla poratowania zdrowia pielęgniarki?

3 min czytania
Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pielęgniarek i położnych Sprawa urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek i położnych to kwestia, która jest często poruszana przez użytkowników…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.

3,5 tys. pielęgniarek i położnych uzyskało tytuł specjalisty.

2 min czytania
Pielęgniarki – państwowy egzamin specjalizacyjny Portal Pielęgniarek i Położnych na bieżąco przekazuje informacje na temat wyników egzaminów specjalizacyjnych z różnych dziedzin pielęgniarstwa….
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

2,5 tys. PLN dla pielęgniarek za utracone zarobki.