Związek pielęgniarek zbiera podpisy.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Związek pielęgniarek zbiera podpisy.

Związek pielęgniarek organizatorem konferencji prasowej

W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie zarządu regionów, w trybie nadzwyczajnym. Na posiedzeniu gościliśmy zaprzyjaźnione reprezentacje związkowe i przedstawię, od swojej lewej strony: Pani Anna Walenty NSZZ Solidarność Regionu Lubelskiego, Pani Irena Osypińska też NSZZ Solidarność Regionu Lubelskiego, dr Andrzej Tytuła, Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie, wiceprzewodnicząca Agata Lipko, wiceprzewodnicząca Zarządu Regionu Lubelskiego. Po mojej prawej stronie – Dorota Ronek Przewodnicząca Zarządu Regionu Lubelskiego, skarbnik Anna Piasecka i koleżanka z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Bloku Operacyjnego i Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Pani Beata (nazwisko nieczytelne).

Ponad 1000 pielęgniarek podpisało sprzeciw wobec projektu firmowanego na powyższej konferencji prasowej 

Warto podkreślić, że projekt ustawy pani Krystyny Ptok dyskryminuje i degraduje pielęgniarki. Dlatego ponad 1000 pielęgniarek i położnych dotychczas podpisało petycję do pani Krystyny Ptok w sprawie: Nie dla projektu ustawy związku OZZPiP o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego.

Jaka jest treść petycji oraz w jaki sposób ją skutecznie podpisać piszemy w artykule, który jest dostępny po kliknięciu w poniższą grafikę. 

OZZPiP skierował do sejmu projekt ustawy w sprawie wynagradzania pielęgniarek i położnych

Na sali też mamy zarząd i witamy media lubelskie, które odpowiedziały na nasze zaproszenie i chcą przekazać informacje, które tutaj dzisiaj usłyszą. 

Stop degradacji, stop dyskryminacji. To jest hasło pod jakim niesiemy naszą inicjatywę obywatelską. Jest to przygotowany projekt przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, przez Zarząd Krajowy, powołany został Komitet Inicjatywy Obywatelskiej, gdzie powołane zostały osoby chętne do pracy w tym zespole, oczywiście ja, jako Przewodnicząca Zarządu Regionu, też jestem w tym komitecie członkiem i członkiem jest też Dorota Ronek, jako Wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego. 

Proszę Państwa, bardzo dużo mówi się o naszych wynagrodzeniach w ostatnim roku, bardzo dużo mamy problemów naszych zakładowych, w organizacjach związkowych na terenie naszych podmiotów leczniczych. Z wprowadzeniem tej ustawy, która została zmieniona od 1 lipca 2022 r. Na terenie Lubelszczyzny mamy niezrealizowane w sposób prawidłowy, według naszej organizacji, w czterech podmiotach, gdzie koleżanki nie uzyskały wynagrodzenia zgodnie z tabelą zaszeregowania, czyli pracodawcy nie uznali posiadanych kwalifikacji. 

Są skierowane wnioski sądu, jest to w szpitalach w Hrubieszowie, w Radzyniu Podlaskim, w Puławach, natomiast w Janowie Lubelskim mamy wydany nakaz Państwowej Inspekcji Pracy o uregulowanie należności, zgodnie z zaszeregowaniem i posiadanymi kwalifikacjami danych pracowników. Czekamy, czy pan i dyrektor zrealizuje te postanowienia. 

Związek pielęgniarek „o wspólnych ustaleniach między poszczególnymi grupami zawodowymi”

Ale żeby nie czekać już na to, że te problemy będą się nawarstwiać, bo już mamy sygnały, że pracodawcy mają różne pomysły, żeby nie uznawać tych naszych kwalifikacji, wychodzimy naprzeciw i to co już w ubiegłym roku mówiliśmy, to co mówiliśmy w Białym Miasteczku, gdzie te nasze propozycje zostały wypracowane i one de facto cały czas idą z nami do dnia dzisiejszego, to są już wspólne ustalenia między poszczególnymi grupami zawodowymi, wypracowane pewne elementy, dlatego ta ustawa nie nabrała takiego innego kształtu niż to, co już było wypracowane w Białym Miasteczku 2.0, to co było wypracowane w Senacie w ubiegłym roku i idziemy z tym projektem tak, żeby zmienić te nasze wynagrodzenia. (…) 

Źródło: konferencja prasowa w dniu  21 marca 2023 roku – OZZPiP Region Lubelski w sprawie zbiórki podpisów pod obywatelską inicjatywą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych  w sprawie najniższych wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Powyżej zacytowaliśmy fragment konferencji prasowej w sprawie projektu ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego. Pierwsza zasadnicza uwaga dotyczy osób, które uczestniczyły w konferencji. 

Prowadząca konferencję przedstawiła listę uczestników, między innymi:

„Pani Anna Walenty NSZZ Solidarność Regionu Lubelskiego, Pani Irena Osypińska też NSZZ Solidarność Regionu Lubelskiego”.

Naprawdę do totalnie zaskakująca okoliczność konferencji. W jaki sposób się to stało, że jej uczestnikami są przedstawiciele związku Solidarność?

Związku, który był pierwszym krytykiem tzw. dodatku zembalowego 4×400. Związku, który dzięki swojej postawie umożliwił PiS uchwalenie ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych. Związku, który jest autorem siatki płac, która deprecjonuje zawód pielęgniarki i położnej względem zawodu sekretarki medycznej oraz opiekuna medycznego. Związku, który podpisał porozumienie w Zespole Trójstronnym ds. ochrony zdrowia. To umożliwiło ministrowi zdrowia przeprowadzenie nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

Naprawdę trudno znaleźć słowa na opisanie zachowania związku pielęgniarek.  

Dzięki postawie związku Solidarność obecnie pielęgniarki oddają sprawy do sądów o odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Sądy takie odszkodowania zasądzają! 

Pielęgniarki i położne z grupy 5 i 6 masowo składają pozwy o nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Osobom zainteresowanym tym zagadnieniem polecamy INFORMATOR opracowany przez Kancelarię Adwokacką. W informatorze poruszono wiele praktycznych zagadnień w przedmiotowym zagadnieniu.

Informator jest dostępny po kliknięciu w poniższą grafikę.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 27

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7787 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Izba pielęgniarek pisze zadziwiające stanowisko.

3 min czytania
Decydenci mają nowe pomysły w kwestii norm zatrudnienia pielęgniarek a izba pielęgniarek pisze stanowiska – zdumiewające Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie za wyższe wykształcenie 400 PLN większe.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Nowy Dwór Mazowiecki Zakres obowiązków: Opieka nad pacjentami zakładu. Rodzaj umowy: Umowa o pracę na okres…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – poseł walczy o ich płace. Zapomniał o jednym.

4 min czytania
W sejmie o wynagrodzeniach pielęgniarek Posiedzenie sejmu w dniu 25 maja 2023 roku. Wicemarszałek Ryszard Terlecki: Przystępujemy do kolejnego pytania. Posłowie Dariusz…
Komentarze