Związek pielęgniarek zreanimował trupa.

4 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Związek pielęgniarek zreanimował trupa.

(NIE)porozumienie zawodów medycznych zdeprecjonowało zawody pielęgniarki i położnej

Na początek trochę historii…

Kiedy pisałem w 2016 roku o kompletnie  niezrozumiałej  idei  Porozumienia  Zawodów Medycznych, posądzano mnie od  czci  i  wiary.  Pisano:  podjudza środowisko  medyczne  przeciwko sobie!  Teraz  krytycy  milczą.  Wobec  merytorycznych  argumentów.  Do tej pory nikt z   Porozumienia nie  odpowiedział  pielęgniarkom i  położnym,  dlaczego  tak  niesprawiedliwie potraktowano  naszą  grupę  zawodową.

Nie  potrafię  znaleźć  racjonalnego wytłumaczenia  faktu,  że  znaczącym organizatorem  protestu  było  środowisko lekarskie, które jest głównym beneficjentem  zmian  w  ochronie zdrowia.  Czy  protest  miał  wymusić jeszcze wyższe zarobki tej grupy zawodowej? Czy lekarze poz w ostatnim czasie mało otrzymali od ministra Radziwiłła?   Niech  o  rezydentów  zadba…  środowisko  zawodowe  lekarzy!  To  są Wasze problemy. Nie środowiska pielęgniarskiego.  Ile  razy  środowisko  pielęgniarek i położnych spotkało się z lekceważeniem i poniżaniem ze strony ministrów zdrowia – lekarzy?  

Tak pisałem w 2016/17 roku. 

(NIE)Porozumienie zawodów medycznych dyskryminowało pielęgniarki i położne

W 2017 roku podkreślałem, że warto nagłaśniać informację że projekt ten zawierał zapisy bardzo niekorzystne w kontekście wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w porównaniu do innych zawodów medycznych. 

Nie ma racjonalnego wytłumaczenia, dlaczego dietetyk z tytułem magistra po 5 latach stażu miał mieć podstawę 7 800, a pielęgniarka po 30 latach pracy z tytułem magistra – 5 850 zł. Czyli 25% mniej! 

Zastanawia fakt, że według związków zawodowych ratownik medyczny ze średnim wykształceniem oraz ponad 5-letnim stażem pracy miał mieć wynagrodzenie zasadnicze 6 825 zł, czyli wyższe o tysiąc złotych niż pielęgniarka z tytułem magistra. 

Ponadto według związków zawodowych ratownik medyczny oraz technik elektroradiologii w związku z uzyskaniem tytułu „starszy” miał obligatoryjnie otrzymać wynagrodzenie zasadnicze wyższe o 975 zł.

Natomiast w przypadku pielęgniarki i położnej związkowcy nie przewidywali „starszej” pielęgniarki i położnej. Aby uzyskać wynagrodzenie zasadnicze równe wynagrodzeniu starszego elektroradiologa oraz ratownika medycznego, pielęgniarka musiała posiadać… tytuł specjalisty. 

Oburzające jest to, że związek pielęgniarek i położnych podpisał się pod tym projektem ustawy i zachęcał pielęgniarki do jego podpisywania. 

Tyle historii…

Związek pielęgniarek jest częścią centrali związkowej

Pani Krystyna Ptok pełni wiele zaszczytnych funkcji. Jako przewodniczącej związku pielęgniarek, zapewne leżą jej na sercu, sprawy środowiska pielęgniarskiego. To oczywiste.

Jednak są pewne uwarunkowania, które może wpływają, że jej działalność nie do końca jest niezależna. Bowiem musi także brać pod uwagę zdanie innych organizacji zrzeszających pracowników ochrony zdrowia.

Dlaczego?

Otóż pani Ptok jest przewodniczącą branży ochrony zdrowia Forum Związków Zawodowych. W tej strukturze działa wiele związkowych organizacji, natomiast w powyższej branży ochrony zdrowia, są zrzeszone:

– Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Bloku Operacyjnego Anestezjologii i Intensywnej Terapii

– Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii

– Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii

– Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii

– Związek Zawodowy Pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Publicznej.

I jeszcze najważniejsze. W Formu jest zrzeszony OZZPiP. Czy pielęgniarki i położne mają świadomość, że związek pielęgniarek jest częścią centrali związkowej? 

Czy pielęgniarki i położne, najliczniejsza grupa zawodowa ochrony zdrowia, nie powinna być reprezentowana przez całkowicie NIEZALEŻNY organizacyjnie podmiot.

Pielęgniarki i położne ofiarami konsensusu zawartego przez związek pielęgniarek

Z wypowiedzi przedstawiciela związku pielęgniarek w dniu 10 czerwca wyłania się szokujący obraz w zakresie postawy pielęgniarskich związkowców w kwestii absolwentów LM oraz SM. 

Portal cowzdrowiu.pl uzyskał stanowisko przedtawicieli związku zawodowego w sprawie kształtu ustawy (z poprawkami) jaka została przekazana z senatu do sejmu.

Portal informuje, że Longina Kaczmarska, wiceprzewodnicząca OZZPiP komentując przedmiotowe zagadnienie stwierdziła:

Nie do końca jesteśmy zadowoleni – komentuje Longina Kaczmarska, wiceprzewodnicząca OZZPiP. – Jednak tak ustaliliśmy. Był konsensus między wszystkimi grupami medycznymi, że podnosimy te współczynniki – dodaje. W przypadku tych zawodów, magister ze specjalizacją ma zarabiać nie mniej niż 1,2 średniej krajowej, magister lub specjalista – 1,1 średniej krajowej, osoba po licencjacie równowartość średniej krajowej, a pielęgniarki i położne po liceum 0,9 średniej. – Te koleżanki najstarsze i najbardziej doświadczone będą niestety najbardziej pokrzywdzone, ale jakiś kompromis trzeba było znaleźć – mówi nam Kaczmarska.

Czyli związek pielęgniarek, zawarł konsensus. Z kim? Z innymi grupami zawodowymi… Czy związek jest w sporze z innymi grupami zawodowymi czy z ministerstwem zdrowia, rządem?

Dlaczego ofiarami tego kompromisu mają być “koleżanki najstarsze i najbardziej doświadczone”?

Czy wobec powyższej opisanej sytuacji związek pielęgniarek jest całkowicie niezależnym podmiotem reprezentującym interesy zawodowe pielęgniarek i położnych? 

(NIE)porozumienie zawodów medycznych reaktywacja

W kontekście powyższych informacji ze zdumieniem przyjąłem informację o powołaniu Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Komitet zapowiedział manifestację zawodów medycznych na dzień 11 września 2021 roku. 

Mam pytanie do organizatorów manifestacji:

Jaki jest cel wspólnego uczestnictwa w powyższej manifestacji osób  z grupy 7, 8 oraz 9 z nowej siatki płac pielęgniarek i położnych? Jaki będzie wspólny postulat tych osób, kiedy różnice w wynagrodzeniach sięgają 45% i sięgają prawie 3 000 PLN. Rozumiem, że mają ramię w ramię zabiegać o…?

Z jakiego powodu ma w manifestacji uczestniczyć opiekun medyczny, którego wynagrodzenie zasadnicze zrównano z wynagrodzeniem zasadniczym pielęgniarki z grupy 9?

Z jakiego powodu ma w manifestacji uczestniczyć sekretarka medyczna, której wynagrodzenie zasadnicze zrównano z wynagrodzeniem zasadniczym pielęgniarki z grupy 9?

Jakie postulaty będą przyświecać, pielęgniarkom i położnym zrzeszonym w związkach: Solidarność oraz OPZZ, które poparły rozwiązania w siatce płac, autorstwa ministra Niedzielskiego? 

Porozumienie zawodów medycznych zakończyło swoją działalność w dniu 9 września 2020 roku. Jego członkowie zapowiedzieli dalszą współpracę ze sobą, ale w innej formule niż PZM, nie wymagającej jednolitego stanowiska wszystkich związków w określonej sprawie.

Mam nieodparte wrażenie, że związek pielęgniarek zreanimował trupa.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 271

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7455 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Izba pielęgniarek: osoba z kwalifikacjami grupy 2, nie musi być zaszeregowana w grupie 2.

2 min czytania
Zaszeregowanie pielęgniarek w siatce płac z kwalifikacjami z grupy 2   Poniżej redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza komunikat zamieszczony na stronie…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarkom nie dałam 7300 PLN. Nie mogę dawać jednym, kosztem drugich.

1 min czytania
Dyrektor szpitala o wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek z grupy 2 W dniu 11 sierpnia 2022 roku na starachowicka.pl ukazał się wywiad z dyrektorem…
AktualnościNowa siatka płacSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarka: Moralnie nie mogę się z tym pogodzić.

1 min czytania
Jak siatka płac pielęgniarek nie przystoi do realiów wykonywania praktyki pielęgniarskiej  Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych publikuje kolejną korespondencję otrzymaną na redakcyjną…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Zapowiedź zmian w podziale pielęgniarek na grupy.