Związek zawodowy o czasowym wzroście wynagrodzeń pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Związek zawodowy o czasowym wzroście wynagrodzeń pielęgniarek.


Pielęgniarka/Pielęgniarz – wynagrodzenia w czasie pandemii.

Warszawa, dn. 19 marca 2020 r.

ZK-485/VII/2020

Pan
Mateusz Morawiecki
Premier Rządu RP
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa

Działając w imieniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, na podstawie §6 lit. a Statusu Związku („Celem Związku jest ochrona interesów materialnych, socjalnych i zdrowotnych pielęgniarek i położnych”) wnosimy o pilną interwencję i decyzję dotyczącą ustalenia zasad czasowego wzrostu wynagrodzenia pielęgniarek i położnych świadczących pracę przy zwalczaniu zagrożenia epidemicznego spowodowanego działaniem koronawirusa SARS-CoV-2.

Aktualna sytuacja jest niespotykana na skalę światową. Przepływ informacji, jaki zapewniają media elektroniczne działa paraliżująco na obywateli. Obawa narasta także wśród naszej grupy zawodowej, która z jednej strony jest świadoma swoich obowiązków związanych z ratowaniem życia i zdrowia pacjentów, ale z drugiej strony widzi braki w przygotowaniu technicznym do walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Pielęgniarki i położne pracować teraz będą w trudnym czasie, będzie to praca ponad siły i w ciągłym stresie, związana z ewentualną koniecznością odizolowania po kontakcie z osobą zakażoną.

Dlatego też za bezwzględnie konieczne uważamy przyznanie pielęgniarkom i położnym świadczącym pracę przy zwalczaniu epidemii prawa do czasowego wzrostu wynagrodzenia. Na ten czas Rząd RP – i to w trybie natychmiastowym – powinien wyasygnować nadzwyczajne środki z budżetu Państwa lub stworzyć fundusz celowy tak by dodatkowo wynagrodzić osoby zaangażowane z walkę z koronawirusem SARS-CoV-2 w podmiotach leczniczych.

Mamy już sygnały z kraju, że może dojść do przedziwnej dysproporcji w wynagrodzeniach, bowiem osoby skierowane do zwalczania epidemii na podstawie decyzji wojewodów podejmowanych na podstawie art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi otrzymają wyższe uposażenie niż osoby zatrudnione w danym podmiocie.

Ta kwestia nie może być pozostawiona do samodzielnego uregulowania przez poszczególnych pracodawców, bowiem nie mają oni w budżetach żadnych środków na pokrycie takich ekstraordynaryjnych wydatków. Ponadto kwestia ta musi być rozwiązana poprzez wprowadzenie identycznych zasad obligatoryjnie obowiązujących wszystkie podmioty lecznicze przyjmujące pacjentów zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Czy będzie to ogólnokrajowy dodatek specjalny do wynagrodzenia, czy też premia, czy też czasowy wzrost wynagrodzenia zasadniczego to jest już kwestia do decyzji Pana Premiera i Pana Ministra. Jednak jakieś jednolite ogólnokrajowe rozwiązanie tego problemu powinno nastąpić.

Dodatkowo jako bezwzględnie konieczne postulujemy zmianę przepisów w kierunku zrównywania zachorowania personelu medycznego i zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 ze skutkiem choroby zawodowej oraz uznanie takich zachorowań jako równoważne ze świadczeniami wypłacanymi w sytuacji wypadku w pracy.

Prosimy o zwrotną odpowiedź.

Z poważaniem
Przewodnicząca
Ogólnopolskiego Związku Zawodowego
Pielęgniarek i Położnych
Krystyna Ptok

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7787 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Izba pielęgniarek pisze zadziwiające stanowisko.

3 min czytania
Decydenci mają nowe pomysły w kwestii norm zatrudnienia pielęgniarek a izba pielęgniarek pisze stanowiska – zdumiewające Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie za wyższe wykształcenie 400 PLN większe.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Nowy Dwór Mazowiecki Zakres obowiązków: Opieka nad pacjentami zakładu. Rodzaj umowy: Umowa o pracę na okres…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – poseł walczy o ich płace. Zapomniał o jednym.

4 min czytania
W sejmie o wynagrodzeniach pielęgniarek Posiedzenie sejmu w dniu 25 maja 2023 roku. Wicemarszałek Ryszard Terlecki: Przystępujemy do kolejnego pytania. Posłowie Dariusz…
Komentarze