Związek zawodowy podzielił pielęgniarki i położne na trzy grupy! Redakcja portalu pyta dlaczego? Zobacz odpowiedź związków oraz komentarz redakcji portalu. Artykuł zamieszczony w branżowym miesięczniku pielegniarki.info.pl – nakład 30 tysięcy egzemplarzy. Kolejne wydanie 6 listopada.

4 min czytania
Aktualności

 

Redakcja portalu i gazety pielegniarki.info.pl zwróciła się do przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych z prośbą o podanie merytorycznych przesłanek, którymi kierował się związek, popierając podział pielęgniarek i położnych na trzy grupy: "pielęgniarka i położna", "pielęgniarka i położna ze specjalizacją", "pielęgniarka i położna z tytułem magistra ze specjalizacją". Poniżej publikujemy przedmiotową korespondencję oraz komentarz redakcji.

Pani Krystyna Ptok

Przewodnicząca Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego

Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych

13.09.2017 r.     

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych poparł obywatelski projekt ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia, autorstwa Porozumienia Zawodów Medycznych, który deprecjonuje zawód pielęgniarki i położnej względem innych zawodów medycznych. Projekt ten dzieli pielęgniarki i położne na trzy grupy:
1. pielęgniarka i położna,
2. pielęgniarka i położna ze specjalizacją,
3. pielęgniarka i położna z tytułem magistra ze specjalizacją.

Proszę o merytoryczne przesłanki, którymi kierował się Związek, popierając przedmiotowy projekt ustawy.

Z poważaniem         

(-) Mariusz Mielcarek

Redaktor naczelny

Warszawa,

dnia 26-09-2017 r.

 

Pan Mariusz Mielcarek

Redaktor Pielęgniarek i Położnych

Gazeta Pielęgniarek i Położnych

ul. Sportowa 6 63-000

Środa Wielkopolska

Szanowny Panie Redaktorze,

w odpowiedzi na pismo z dnia 13-092017 r. informuję, że nie mam upoważnienia Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych do wyjaśnienia i komentowania Pana stanowiska. OZZPiP w żadnym wypadku nie podziela Pana poglądu, że projekt ustawy "deprecjonuje zawód pielęgniarki i położnej względem innych zawodów medycznych". 

W żadnym wypadku nie może nikt oceniać propozycji OZZPiP w oderwaniu od współczynników pracy, jakie zostały zaproponowane. Wygląda na to, że powiela Pan w swojej ocenie stanowisko prezentowane przez Ministerstwo Zdrowia, które również uznało, że z naszej propozycji można dowolnie wziąć jedno (podział pielęgniarek i położnych na grupy zawodowe), a odrzucić zaproponowane przez OZZPiP współczynniki pracy (odpowiednio 2,00-krotność, 1,75-krotność oraz 1,50 przeciętnego wynagrodzenia). 

Skoro nasza propozycja jako całość nie została zaakceptowana, to bezprawne jest twierdzenie, że OZZPiP zaakceptował podział pielęgniarek i położnych na wskazane trzy grupy. Jeżeli współczynniki pracy miałyby być zmienione, to oczywiście należałoby również jeszcze raz na nowo dokonać podziału pielęgniarek i położnych na grupy zawodowe. W Ministerstwie Zdrowia przedstawiliśmy takie propozycje, jak podział pielęgniarek i położnych na więcej grup zawodowych, a także na wprowadzenie jako kryterium nie tylko poziomu wykształcenia i kwalifikacji, ale również kryterium stażu pracy w zawodzie. Ministerstwo Zdrowia odrzuciło wszystkie nasze propozycje, a w konsekwencji OZZPiP negatywnie zaopiniował projekt ustawy w wersji forsowanej przez Ministerstwo Zdrowia.  Członkowie naszej organizacji związkowej w trakcie prac nad ustawą – za pośrednictwem naszych struktur terytorialnych – byli na bieżąco informowani o przebiegu rozmów, jak również rozmów prowadzonych w formule Porozumienia Związków Medycznych.  

Przekazuje Pan publicznie informację, że ma Pan prawo do wykonywania zawodu pielęgniarza, a zatem, jeżeli jest Pan faktycznie zainteresowany działalnością OZZPiP, powinien Pan rozważyć przystąpienie do lokalnych struktur naszej organizacji związkowej i w tych strukturach jako członek pozyskiwać informacje szczegółowe od Przewodniczącej Zakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP.

Z poważaniem –                                                                                                      

za Zarząd Krajowy OZZPiP                                                                                                 

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego

Pielęgniarek i Położnych

Krystyna Ptok

 

Odpowiedź redakcji portalu i gazety

 

Kuriozalne pismo Przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych

 

Pani Krystyna Ptok

Przewodnicząca Zarządu

Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego

Pielęgniarek i Położnych

 

Szanowna Pani Przewodnicząca,

ze zdumieniem przyjmuję Pani odpowiedź na zapytanie redakcji Ogólnopolskiego Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych o merytoryczne przesłanki, którymi kierował się Wasz Związek, popierając podział pielęgniarek i położnych na trzy grupy: pielęgniarka, pielęgniarka ze specjalizacją, pielęgniarka z tytułem magistra i specjalizacją. Za kuriozalne należy uznać zdanie: "nie mam upoważnienia Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego do wyjaśnienia i komentowania Pana stanowiska". Czytaj dalej…

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8015 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Propozycje prezentów dla pielęgniarek i położnych do 100 zł i więcej.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Dyrektor do pielęgniarek: nie wyrażałem zgody na podwyższanie kwalifikacji. To za nie nie zapłacę.

5 min czytania
Obraz chaosu płacowego w podmiotach leczniczych na przykładzie Szpitala Wielospecjalistycznego Do Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie wpłynęło zawiadomienie dotyczące zwolnień grupowych, które…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

3 min czytania
Lawinowo rosną zobowiązania finansowe podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek i położnych Sprawy sądowe dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych zaczynają mieć wpływ na…
Komentarze