Związki zawodowe domagają się, aby ministerstwo zdrowia przygotowało projekt ustawy gwarantujący utrzymanie wzrostu wynagrodzeń dla pracowników służby zdrowia od 2008 roku.

1 min czytania
Aktualności

Jutro minister zdrowia ma się spotkać z przedstawicielami NSZZ Solidarność i przedstawić propozycję działań naprawczych w systemie ochrony zdrowia.

Jak powiedziała Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, związek domaga się, aby ministerstwo przygotowało projekt ustawy gwarantujący utrzymanie wzrostu wynagrodzeń dla pracowników służby zdrowia od 2008 roku.

– Pod koniec tego roku przestanie bowiem obowiązywać ustawa podwyżkowa uchwalona w lipcu 2006 roku – mówi Maria Ochman.

Poza tym NSZZ czeka na propozycje resortu zdrowia związane z ustaleniem zasad zatrudnienia pracowników placówek ochrony zdrowia. Międzyresortowy zespół, który miał pod koniec stycznia przedstawić propozycje w tym zakresie, nie wypracował wspólnego stanowiska. Strona społeczna domagała się ustalenia pensji minimalnej dla lekarzy, pielęgniarek i położnych, natomiast resort zdrowia uznał tę propozycję za niekonstytucyjną i zaproponował określenie punktowej wyceny poszczególnych zawodów medycznych.

– Mam nadzieję, że na środowym spotkaniu minister zdrowia przedstawi propozycję uregulowania czasu pracy pracowników medycznych oraz programów osłonowych i odpraw dla pracowników w przypadku np. likwidacji niektórych szpitali – powiedziała Maria Ochman.

Paweł Trzciński, rzecznik prasowy resortu zdrowia, nie wykluczył, że minister przedstawi propozycje zbieżne z żądaniami lekarzy i pielęgniarek. Nie sprecyzował jednak, jakie to mogą być rozwiązania.

W przypadku braku porozumienia NSZZ Solidarność grozi akcją protestacyjną.

www.gazetaprawna.pl  Dominika Sikora

Zobacz także:

Podwyżki wynagrodzeń

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8257 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Aktualności

Izby pielęgniarek – wynagrodzenia działaczy w maju 2024 roku.

1 min czytania
Wysokość zarobków w izbach pielęgniarek szokuje środowisko pielęgniarskie… Personel pielęgniarski jest zbulwersowany wysokością zarobków osób pełniących funkcje w izbach pielęgniarek. W artykule…
Komentarze