Senator o pielęgniarkach: to niższy personel. Redakcja portalu pisze...

Pielęgniarki i pielęgniarstwo 2019.



SENATOR (PIS) CHIRURG:

PIELĘGNIARKI TO "PERSONEL NIŻSZY"!

Posiedzenie senatu w dniu 28 maja 2019 roku

Senator Waldemar Kraska, przewodniczący senackiej komisji zdrowia:

(...)

"Oczywiście brak kadr, jeżeli mówimy o lekarzach, doskwiera w Polsce, ale, tak jak powiedziała do mnie pani senator Czudowska, to trwa niestety latami. No, doprowadziliśmy do tego, że w tej chwili jest prawie dwukrotnie więcej studentów na uniwersytetach medycznych, ale to jeszcze potrwa. Studia medyczne trwają 6 lat, specjalizacja ok. 5, więc dopiero po 11 latach powstaje lekarz specjalista. Myślę, że to też jest ważny i dobry przyczynek do tego, że przez te 4 lata rządów Prawa i Sprawiedliwości osiągnęliśmy to, że studiuje coraz więcej lekarzy. Jest też dobrze, jeżeli chodzi o personel niższy, czyli o pielęgniarki. To pierwszy rok, kiedy praktycznie wszystkie adeptki tego kierunku odebrały prawa wykonywania zawodu. A zdarzało się tak, że po skończeniu tego kierunku pielęgniarki – nawet 30% pielęgniarek – nie odbierały prawa wykonywania zawodu, czyli już wtedy zakładały, że nie będą rozpoczynały swojej kariery w tym zawodzie. W tej chwili widzimy, że zainteresowanie tym zawodem, zawodem pielęgniarki, jest zdecydowanie większe. Dlatego myślę, że niepotrzebne emocje towarzyszą tym dwóm ustawom, które rzeczywiście są dobre i wprowadzają dobre rozwiązania do polskiego systemu ochrony zdrowia.

Ale, tak jak zawsze… Jako lekarz – a ja też jestem zabiegowcem – nie czuję, że mam ten jakiś wyjątkowy gen… To zależy nie od zawodu, tylko od człowieka. Dziękuję bardzo".

źródło: stenogram posiedzenia senatu

Zobacz także: WAŻNE!!! Poniżej Pismo redakcji pielegniarki.info.pl do senatora...

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


PIELĘGNIARKI TO NIŻSZY PERSONEL!

PISMO REDAKCJI DO SENATORA...

 

Gazeta i Ogólnopolski Portal                                          Poznań, dnia 31 maja 2019 roku 
Pielęgniarek i Położnych 
pielegniarki.info.pl
[email protected] 
                                                                                  Pan
                                                                                   Waldemar Kraska
                                                                                  Senator PiS  
                                                                                   
  
Z głębokim oburzeniem odebrałem Pańską wypowiedź na posiedzeniu senatu w dniu 28 maja 2019 roku, dotyczącą zawodu pielęgniarki:

„Myślę, że to też jest ważny i dobry przyczynek do tego, że przez te 4 lata rządów Prawa i Sprawiedliwości osiągnęliśmy to, że studiuje coraz więcej lekarzy. Jest też dobrze, jeżeli chodzi o personel niższy, czyli o pielęgniarki”.

Powyższe słowa są skandaliczne, szczególnie w kontekście osoby która je wypowiedziała: senatora, przewodniczącego senackiej komisji zdrowia, lekarza, chirurga.

Pańska wypowiedź wpisuje się w postępującą deprecjację zawodu pielęgniarki w Polsce, która przejawia się szczególnie w zrównaniu zawodu pielęgniarki z zawodem opiekuna medycznego w ustawie o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych oraz zaszeregowaniu sekretarki medycznej w grupie wyższej niż pielęgniarka.

Wobec powyższego w imieniu grupy zawodowej pielęgniarek proszę o wskazanie przesłanek formalnych dla Pańskiego stwierdzenia, że pielęgniarki to „niższy personel”. 
  
                                                                 Mariusz Mielcarek 
                                                                 Redaktor Naczelny 
                                                                 pielegniarki.info.pl 

Komentarze użytkowników

#1  2019.06.02 19:35:18 ~Położna

Ja jestem personelem wyższym! A nie niższym! Skończyłam mgr i 2 specjalizacje. Mam większą wiedzę i doświadczenie niż niejeden lekarz który pracuje ze mną.

#2  2019.06.03 11:13:49 ~do 1

Była mowa o pielęgniarkach, więc o co chodzi?

#3  2019.06.03 11:19:03 ~#3

Dobrze chłop powiedział, jesteśmy personelem niższym. Upadłyśmy tak nisko, że niżej się nie da. Gdyby ktoś miał wątpliwości proszę przejrzeć komentarze pod pierwszym artykułem z tego tematu. Sto dwadzieścia parę wpisów, znakomita większość kipi nienawiścią do zawodu, redakcja nie reaguje. Trzeba lepszej promocji pielęgniarstwa?

#4  2019.06.03 13:13:16 ~Piel

Pewnie miał na myśli "uniżone służące" . Tak. większość pielęgniarek zaczyna nienawidzić ten zawód z powodu: złych warunków pracy, brak możliwości rozwoju, awansu, brak podwyżek lub dziwne podwyżki brutto brutto, przeciążenie obowiązkami, niewystarczająca ilość personelu, oszczędności na każdym kroku, złe traktowanie przez przełożonych i pacjentów. No i te ogłoszenia pracy dla pielęgniarek z żenująco niskimi stawkami - pomimo braku chętnych. W chwili obecnej nie ma szpitala w Polsce, który by nie był chętny żeby zatrudnić pielęgniarki, ale niestety wciąż jak najniższym kosztem .

#5  2019.06.03 13:26:26 ~emerytka

Kiedy bylysmy sluzba zdrowia szanowano nas pamietam mlodych lekarzy przychodzacych do pracy wazni bo ze slichawkami i madrzy mlodzi bardzo czesto dopytywali wlasnie nas o pacjenta bedac sluchaczk PSMP w Poznaniu mialam ten zaszczyt zebby obserwowac prace i podejsciedo pacjentoe takich jak PROF Drews Prof Dego Prof Michalkowicz to byla klasa kultura osobista schodzac z dyzuru dziekowali pielegniarkom i nam sluchaczkom zawsze tlumaczac studentom medycyny ze pielegniarki caly czas sa przy pacjencie i lepiej wiedza

#6  2019.06.03 16:24:48 ~do 5

Tu masz rację tak było.Pielęgniarka miała szacunek u wszystkich,lekarzy,pacjentów .Ordynator powtarzał "nie wykonujcie głupich zleceń lekarskich,sprawdzajcie ich zlecenia,bo to są ludzie,którzy też mogą coś pomylić."Nikt nie miał z tym problemów.Pielęgniarka miała o wiele więcej uprawnień,robiła to czego obecnie po specjalizacji jej nie wolno.Leżeli różni ludzie.Dużą wdzięcznością,szacunkiem obdarzali pielęgniarki,ludzie wykształceni,coś znaczący,np.muzycy,aktorzy malarki,wykładowcy wyższych uczelni,później odwiedzali .Jesli spotykało się ich na ulicy zawsze zatrzymywali się,aby porozmawiać,a i chętnie pomogli,jeśli mieli możliwość itd. itp,pielęgniarka to był ktoś,nie wiem czy takie znaczenie będzie miała pielęgniarka w Polsce kiedykolwiek.

#7  2019.06.03 16:27:02 ~66

Pielegniarka to wyższy personel my się szanujemy proszę się douczyć

#8  2019.06.03 16:28:19 ~22

Jak nie będzie szacunku wobec pielęgniarek to nie będzie pielegniarek

#9  2019.06.03 18:35:42 ~Do

Jeśli pielęgniarki są niedocenian i takie złe niech pracują sami lekarze i opiekunki-powodzenia

#10  2019.06.03 23:00:32 ~Magda

Po wejściu w życie zapisu o karze za nieumyślne spowodowanie.smierci pacjenta ci studenci medycyny szybko zrozumieją że tak czy siak wkońcu każdego z nich czeka portfel. To samo dotyczy nas i położnych. Więc albo unizymy się jeszcze bardziej albo będziemy protestować.

#11  2019.06.04 07:00:31 ~:-(

Będąc młodą pielęgniarką , pewien profesor ( kultura, klasa, rocznik przedwojenny) powiedział, że na oddziale szpitalnym może zostać sam i ze zleceniami da sobie radę ( wyniki pacjentów znał na pamięć, był fenomenalny). Tylko gdyby brakło pielęgniarek to jego praca jest bezużyteczna. Po co to wszystko skoro nikt niczego nie poda, nie będzie obserwował i nie będzie pielęgnował. Ale to był rocznik przedwojenny, klasa sama w sobie. Niestety teraz zostało chamstwo,przekonanie o własnej nieomylności i wyższości.

#12  2019.06.04 12:14:00 ~Prawda

Niższy, a jaki? Może powinien powiedzieć "personel, który wyżej sra, niż dupę ma". Taki obraz Wasz, pielęgniarki.

#13  2019.06.04 13:45:42 ~do 12

Kochanieńka, a lekarze tak nie mają? Trzeba się szanować i cenić. Tak uważam - pielęgniarka to nie niższy personel. A ty po prostu - mówiąc delikatnie- jesteś arogancka/i :-)

#14  2019.06.04 13:51:50 ~do 12

Sraj wyżej jak tylko potrafisz,nikt Ci tego nie zabrania.

#15  2019.06.04 16:50:12 ~tata rada

Ty sobie nie radzisz z rzeczywistością. Weź tabletki na uspokojenie, zimny okład na głowę, idź na spacer. A potem znajdź sobie portal dla opiekunek z maturą i tam podzielisz się swoimi przemyśleniami.

#16  2019.06.05 22:15:40 ~Anna

Koleżanki, Koledzy. To co powiedział ten niedouczony ignorant powinno nas tylko wzmocnić. Nie dajmy się sprowokować! Owszem to jest przykre że człowiek niby wykształcony pieprzy publicznie takie debilizmy. Cóż, uczelnia która go wypuściła powinna się wstydzić za taką porażkę pedagogiczna. To nie lekarz tylko dziecko minionej epoki.A my znamy swoją wartość i NIKT nie jest w stanie nas ponizyc!