MZ: Odkładamy na później normy zatrudnienia pielęgniarek.

Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek.

ODKŁADAMY NA PÓŹNIEJ

NORMY ZATRUDNIENIA PIELĘGNIAREK

W porozumieniu z lipca 2018 roku pomiędzy ministrem zdrowia a izbą i związkiem pip zapisano:

Teraz minister zdrowia zmienia zdanie i przedstawia projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie norm zatrudnienia pielęgniarek. 

Cytuję poniżej uzasadnienie do nowelizacji przedmiotowego rozporządzenia:

"Projekt rozporządzenia ma na celu zmianę rozporządzenia stanowiącego wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.).

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 października 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. poz. 2012) od dnia 1 stycznia 2019 r. wprowadziło zmiany dotyczące minimalnych warunków obsady personelu pielęgniarskiego i położniczego na oddziałach szpitalnych. W celu umożliwienia dostosowania się oddziałów dziecięcych do nowych norm w § 2 ust. 1 wprowadzono przepis przejściowy określający, że świadczeniodawcy udzielający świadczeń w trybie hospitalizacji lub hospitalizacji planowej w przypadku leczenia dzieci są obowiązani w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 30 czerwca 2019 r. zapewnić, aby równoważnik etatu na 1 łóżko nie był niższy niż: 0,6 w przypadku oddziałów zachowawczych oraz 0,7 w przypadku oddziałów zabiegowych. Od dnia 1 lipca 2019 r. normy te miałyby się zmienić odpowiednio na: 0,8 w przypadku oddziałów zachowawczych oraz 0,9 w przypadku oddziałów zabiegowych.

Z uwagi na trudności w zapewnieniu od dnia 1 lipca 2019 r. odpowiedniej ilości personelu pielęgniarek i położnych u świadczeniodawców udzielających świadczeń w trybie hospitalizacji lub hospitalizacji planowej w przypadku leczenia dzieci, nastąpiła konieczność wydłużenia terminu przejściowego. Zmiany te wpłyną korzystnie dla świadczeniodawców.

Przemawia za nimi ważny interes społeczny. W związku z czym, a także uwagi na fakt, że projektowane rozporządzenie musi wejść w życie przed dniem 30 czerwca 2019 r., tj. przed upływem terminu dostosowawczego, termin wejścia w życie projektowanego rozporządzenia określono na dzień następujący po dniu ogłoszenia".

źródło: Rządowe Centrum Legislacji


Zobacz także:


Branżowy miesięcznik pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.06.06 08:54:55 ~dypl piel

Chyba tekst jest nie pełny! , brak w nim danych w jaki sposób ta propozycja korzystnie wpłynie na świadczeniodawców, a którymi są też pielęgniarki

#2  2019.06.06 09:05:44 ~Nie!

Świadczeniodawcy to szpitale. Nie pielęgniarki i położne.

#3  2019.06.06 09:17:43 ~An

Czyli jest wyjście na brak pielęgniarek- zwiększajmy normy. Najważniejszy jest interes społeczny. Pielęgniarki się nie liczą, mogą harować nad siły. Chory kraj!

#4  2019.06.06 09:25:58 ~M

Od 1 lipca 0.8 zachowawcza 0.9 zabiegowy oddział czy braklo tam słowa oddział pediatryczny i tylko one mają wyższe normy czy ja źle czytam

#5  2019.06.06 10:50:49 ~J

Moje koleżanki głosowały na obecną władze więc teraz buzia w kubeł i tyrac dalej, ciekawe czy już czują na plecach zmianę kodeksu karnego.

#6  2019.06.06 11:00:43 ~Ja

Masakra.nie ma pielęgniarkę to zmienimy prawo będą zapierniczac te co jeszcze są w szpitalu.to jest upadku pielęgniarstwa. To teraz będą uciekac jeszcze bardziej zagranicę i ze szpitali! Brawo

#7  2019.06.06 11:12:03 ~Plg

Czem prędzej uciekajmy z oddziałów.Nie doczekamy emerytury.W takim tempie pracując ,to i koń nie pociągnie.Jeśli chodzi o pielęgniarki ,to są na rynku pracy,tylko dyrektorzy nie chcą zatrudniać.Sama szukam pracy, to wiem.Wciskają nam kit.Czekają tylko, ile mogą jeszcze zaoszczędzć.Cała prawda.Wszyscy o tym wiedzą.Nie dajmy się oszukiwać!

#8  2019.06.06 11:31:56 ~M

Odpowie ktoś na 4

#9  2019.06.06 13:30:29 ~ Piguła

Myślę, że jest sposób aby ten zawód był atrakcyjny, nich będzie tak jak w służbie mundurowej , gdzie obecnie ma być 25 lat pracy i emerytura i podobne uposażenia.

#10  2019.06.06 13:43:02 ~Pig

Jednostronne wycofanie się z porozumienia z 2018 skutkować będzie odwieszeniem ogólnopolskich strajków i protestów. MZ ma tego pełną świadomość.

#11  2019.06.06 13:55:47 ~do 4i8

Napisali wyraźnie, chodzi o pediatrię.

#12  2019.06.06 15:05:18 ~Piel

Ale przecież pielęgniarek już nie przybędzie. To kiedy te normy będą przestrzegane, jak zawód przestanie istnieć? Może jedna pielęgniarka na cały szpital - w ramach konsultanta :)

#13  2019.06.06 15:07:20 ~P

Ważny interes społeczny ? A co z pielęgniarstwem?

#14  2019.06.06 15:31:10 ~piel

Czyli dalej harować, w warunkach zagrażających zdrowiu i życiu, bo szpital nie jest w stanie zapewnić warunków pracy zgodnie z prawem. Jest w stanie tylko zmienić przepisy żeby jakoś się jeszcze dało podtrzymać beznadziejną sytuację. Za chwilę dadzą podwyżki, których nie są w stanie wypłacić i lecimy dalej. byle do przodu.

#15  2019.06.06 15:37:26 ~L

Może jeszcze pielęgniarki wytrzymają, dadzą radę - a wszystko dla dobra ludzkości. normy się przesunie, siatki płac nagnie, żeby jak najmniej osób skorzystało, urlop szkoleniowy w fikcji - wszystko w interesie społecznym. Aby sprawiać wrażenie że coś robimy. W takiej sytuacji nie możecie pracować na kilka etatów i podtrzymywać tego systemu ! Pomyślcie o sobie w końcu, bo nikt o Was nie zadba, jak nie Wy same.

#16  2019.06.06 16:01:11 ~Plg do 15

Już wysiadamy.Ciągnę,półtorej etatu 11lat.Wiem ,że najwyższy czas z tym skończyć. Czuję ,że wysiada serduszko ,nóżki .Nerwy też wiszą na włosku.

#17  2019.06.06 16:17:12 ~PIEL

Ja pracuję na jednym etacie i nie zamierzam ratować świata. Ledwie ratuję samą siebie. Stare pójdą na L4, młode rodzić dzieci, reszta będzie przenosić się do przychodni, bo tam się więcej zarabia. Dziwne, że nikomu nie przyjdzie do głowy , by zarobki w szpitalu były konkurencyjne, by zatrzymać odpływ kadry. Dalej czarujcie rzeczywistość. Sami jesteście jak dzieci, co to stale dziwują się światu.

#18  2019.06.06 16:36:52 ~Meg

Skoro Ministerstwo jednostronnie wycofuje się z porozumienia to my drugostronnie zaczynamy strajk

#19  2019.06.06 17:24:00 ~Piel

Nie ma ani podwyżek, ani dobrych warunków pracy . NIE TRAKTUJĄ POWAŻNIE FAKTU, ŻE PIELĘGNIAREK JEST ZA MAŁO i będzie jeszcze mniej. Nikogo to nie obchodzi. Rządzących w ogóle, ale też pacjenci nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Marzę o tym żeby pielęgniarki zaczęły pracować na 1 etat - chciałabym zobaczyć reakcję Polaków. i co zaczną błagać żeby brać dodatkowe etaty ? Bo nic innego raczej nie wymyślą na szybko. Podwyżek raczej nie będzie - bo oni chcą ZMUSIĆ pielęgniarki do pracy na kilka etatów . Takie przeczekanie aż wykształcą nowe pielęgniarki - tylko w tym też się przeliczą.

#20  2019.06.06 17:26:03 ~Ania

A niech Was wszystkich z MZ . TRAFI , teraz się WYCOFUJĄ! do strajku dziewczyny , robią z nami co chcą! NIE BĘDZIEMY HAROWAĆ, bynajmniej ja nie zamierzam !

#21  2019.06.06 18:25:35 ~Piel

Odkładamy normy zatrudnienia, podwyżki, bezpieczne warunki pracy - przepisy BHP, urlop szkoleniowy, promocję zawodu NA PÓŹNIEJ - czyli nigdy ! Natomiast prosimy pielęgniarki o przyjście do pracy (najlepiej gratis) bo trzeba ratować chorych ludzi, bo inaczej trzeba będzie zamykać oddziały - jaką cenę ma własne zdrowie pielęgniarki ? - nie ma nawet przywilejów żeby dostać się poza kolejnością na wizytę u lekarza czy na badania .

#22  2019.06.06 18:42:42 ~P

Odłóżcie NA PÓŹNIEJ wszystkie umowy zlecenia.

#23  2019.06.06 19:54:52 ~Alla

Tak można by nadal jedna pielęgniarka pracowała za dwie lub trzy, nich padają że zmęczenia. Gratulacje! Czy nauczyciel przychodzi do pracy i codziennie uczy trzy klasy razem. Super chcą wykończyć pielęgniarki by emerytury nie doczekały. I tu jest odpowiedź dlaczego tak mało młodych wchodzi do zawodu.

#24  2019.06.06 21:50:49 ~Ech

Szpital to budynek. Czy budynek udziela świadczeń zdrowotnych?

#25  2019.06.06 22:02:10 ~Ela

Nie mamy siły na przepychanki. Co teraz Panie w czepkach na to znowu dały zrobić się na szaro za nasze pieniądze głupie sikory tak odtrąbiły zwycięstwo, gdzie teraz są, nie słyszę ich tylko składki by podwyższały. Mam dość wyjeżdżam. Odliczam już dni. Jeszcze 4 miesiące.

#26  2019.06.06 22:14:35 ~Ech

A może od 1 lipca 2019 r. wprowadzą ( raczej ustawowo)samodzielny zawód opiekuna medycznego?

#27  2019.06.07 09:23:46 ~Piel

Jeden opiekun medyczny sam na oddziale - również porażka. A lekarze sami wykonują swoje zlecenia.

#28  2019.06.07 09:25:25 ~P

Samoopieka - jedyne rozwiązanie - pielęgniarki tylko edukują.

#29  2019.06.07 09:47:17 ~JA

Pan Mielcarek raz porozumienie krytykuje od deski do deski a potem ubolewa,że nie jest realizowane:-) Paranoja:-)

#30  2019.06.07 12:43:16 ~Pragmatyk

Wygląda na to, że pielęgniarka to nie jest cześć społeczeństwa. Po drugie, czy w interesie społecznym jest żeby pacjent był niedopilnowany, niedopielęgnowany? To raczej nowelizacja przepisów, która powstaje w interesie zarządzających szpitalami i a nie w społecznym interesie.

#31  2019.06.07 13:14:38 ~inga

Tu nie chodzi o jakość - byle do przodu.

#32  2019.06.07 13:15:54 ~s

Aby "słupki" się zgadzały w rozliczeniach z NFZ

#33  2019.06.07 13:18:38 ~!

Odkładamy ( MINIMALNE! ) NORMY zatrudnienia czyli świadomie, nadal zmuszamy pielęgniarki do roboty niezgodnej z przepisami BHP. Do nieprzestrzegania - łamania norm narażajac je na utratę zdrowia i konsekwencje prawne. Tak w praktyce wygląda zawód, który od 1991 miał wstać z kolan, zyskać prestiż i miano profesji. A tymczasem praca pielęgniarki w szpitalu coraz bardziej przypomina samotną orkę na ugorze.

#34  2019.06.07 13:36:14 ~piel

Cytując klasyka: "Chamstwo, chamstwo i jeszcze raz chamstwo".

#35  2019.06.07 14:41:25 ~35

Dlaczego tak nie lubią i Ci decydenci pielęgniarek pracujących z pacjentem (pielęgniarek odcinkowych)?

#36  2019.06.09 09:53:27 ~do 35

Bo dalej funkcjonuje nazwa służbą zdrowia, a od służby należy duuużo wymagać,

#37  2019.06.12 14:06:07 ~położna

Dyrektorzy się zbuntowali bo nakazem ustawy muszą się nagle pielęgniarkami i pacjentami przejąć . No straszna rzecz , doprawdy ! Pielęgniarki są na rynku ale za godne pieniądze , których to dyrektorzy ciągle nie chcą dać . Najlepiej żeby piel pracowała za pół darmo lub darmo. Ot co !