MZ zabiera głos w sprawie "dostawek" w kontekście norm zatrudnienia pielęgniarek.

Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek.

MZ ZABIERA GŁOS W SPRAWIE "DOSTAWEK"

W KONTEKŚCIE NORM ZATRUDNIENIA PIELĘGNIAREK. 

rynekzdrowia.pl

Pielęgniarki podają, że łóżka ponadlimitowe dyrektorzy ustawiają najczęściej na internie, oddziałach zabiegowych, oddziałach dziecięcych i ortopedii. Dostawek nie uwzględnia się przy wyliczaniu norm, a te same pielęgniarki muszą opiekować się większą liczbą pacjentów. De facto więc - według OZZPiP - nowe normy stają się iluzoryczne. Związek sygnalizuje, że kolejnym sposobem na ominięcie norm są fotele. To na nich - zamiast na łóżkach - mają być kładzeni pacjenci, u których wykonywane są procedury w trybie jednego dnia.

Czy pielęgniarki mają rację? - Niech nie przesadzają. Życie jest sztuką kompromisów. Oczywiście, można z miłości do wynagrodzenia utopić swój zakład pracy, ale pielęgniarki chyba by tego nie chciały - mówi Rynkowi Zdrowia Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Tłumaczy, że w polskim prawie nie ma definicji łóżka szpitalnego.

(...)

"Dostawki, które funkcjonują w danym podmiocie leczniczym (oddziale szpitalnym) powyżej 14 dni, wymagają zgłoszenia do stosownego organu rejestrowego. W przypadku niezgłoszenia w terminie organ prowadzący rejestr może, w drodze decyzji administracyjnej, nałożyć na podmiot wykonujący działalność leczniczą karę pieniężną w wysokości do 10-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę" - ostrzega resort.

Czytaj cały artykuł prasowy w przedmiotowej sprawie pt.: Zawrzało w sprawie "dostawek" i omijania norm zatrudnienia pielęgniarek

autor: Jacek Wykowski

źródło: rynekzdrowia.pl


Zobacz także:


Branżowy miesięcznik pielęgniarek i położnych