Zmiany w prawie! Kary dla pielęgniarek. Więzienie bez zawieszenia!

Pielęgniarki i pielęgniarstwo 2019.

ZMIANY W PRAWIE!

KARY DLA PIELĘGNIAREK.

WIĘZIENIE BEZ ZAWIESZENIA! 

Kara za „nieumyślne spowodowanie śmierci” dotyczy również pielęgniarek i położnych…

W nowelizacji kk. art. 155, otrzymuje brzmienie: „Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Jest to przepis najczęściej używany do oskarżania personelu medycznego w sprawie błędów medycznych kończących się śmiercią pacjenta. Dotychczasowe przepisy przewidywały kary od 3 miesięcy do 5 lat. Sądy mogły zasądzać karę w zawieszeniu i tak najczęściej orzekano. Zazwyczaj po nich następowały pozwy cywilne o odszkodowanie.

Po nowelizacji sąd będzie musiał orzec karę bezwzględnego więzienia, ponieważ zawieszenie możliwe jest tylko dla kar do jednego roku (art. 69 kk).
Źródło: https://www.prawo.pl/zdrowie/za-blad-medyczny-lekarz-pojdzie-do-wiezienia-skutek-zmian,422723.html

Odpowiedzialność zawodowa to bardzo poważny i niezwykle ważny temat w każdej branży. O ile (nie ujmując absolutnie innym zawodom odpowiedzialności) bankier pomyli się w liczeniu pieniędzy, ogrodnik pomyli nazwę krzewu, a listonosz nie dostarczy listu, tak pomyłka w ochronie zdrowia może się zakończyć olbrzymią tragedią skutkująca kalectwem, a w najgorszym przypadku śmiercią człowieka.

Każdy zawód medyczny, w tym pielęgniarstwo, czy położnictwo posiadają przepisy regulujące odpowiedzialność zawodową. Dla pielęgniarek i położnych jest to Ustawa o samorządzie pielęgniarki i położnej z dn. 1.07.2011 rozdział VI – odpowiedzialność zawodowa , która stanowi że pielęgniarka i położna podlega odpowiedzialności : karnej, cywilnej, pracowniczej oraz zawodowej.

Kolejnym dokumentem wiążącym dla w/w grupy jest również Kodeks etyki zawodowej oraz Ustawa z dn. 15.07.2011 o zawodach pielęgniarki i położnej.

Każde działanie na rzecz pacjenta, włączając w to również relacje powinno być oparte na przepisach zawartych w ustawach oraz kodeksie. Tylko wypełnianie tych przepisów daje nam pełną ochronę przed popełnieniem błędów.

Niesienie pomocy osobie cierpiącej, chorej wymaga precyzji, umiejętności, empatii. Niejednokrotnie w celu poinformowania lekarza o zmianie stanu zdrowia pacjenta poprzez rozmowę telefoniczną, czy też zgłaszając osobiście, słyszymy : „ proszę podać, ja wpiszę”. Co zrobić? Co z zaufaniem?

Otóż odpowiedź jest bardzo prosta.

Ze względów bezpieczeństwa pacjenta, ale również własnego, możemy podać lek, czy wykonać działania jedynie wówczas, gdy zlecenie lekarskie jest zapisane w dokumentacji medycznej, a jedynym odstępstwem jest stan zagrożenia życia. W tym jedynym przypadku wpisanie podania leków, czy podjętych działań może być uzupełnione po zakończeniu akcji ratowania życia ( art. 15 ust. 1, 2 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej).

O dobre relacje w zespole terapeutycznym należy zawsze dbać, jednak w pracy zawodowej o tak wysokiej odpowiedzialności, liczy się przestrzeganie procedur i zapisów ustawowych w celu ochrony prawnej każdego z nas. Na salach sądowych często zapominamy o przyjaźniach broniąc siebie…

Zaostrzenie zapisów w Kodeksie karnym dotyczących karania za błędy medyczne, które są już i tak bardzo rygorystyczne, sprawi olbrzymie utrudnienia w podejmowaniu działań ratujących życie człowieka.

Czy podjęcie ekstremalnych działań, co prawda zgodnych z naszymi kompetencjami i umiejętnościami lecz skrajnie trudnych, obarczonych dużym ryzykiem niepowodzenia będzie działała motywująco dla lekarza/ pielęgniarki/ położnej?

Czy strach przed możliwymi konsekwencjami nie będzie paraliżował działań?

Odpowiedź wydaje się jednoznaczna: to co ma być dobre teoretycznie dla pacjenta może okazać się jego końcem.

Bezpieczeństwo personelu na pierwszym miejscu: „więc jeśli nie jestem pewien czy podołam nie podejmę działań”.

Poprzez tak ostre sankcje za błędy medyczne, często wynikające z błędów systemowych, a nie wynikające z niewiedzy, czy braku umiejętności pracownika medycznego można stracić dorobek całego życia.

Skutkiem wprowadzenia takich zapisów może być gwałtowny spadek zainteresowania studiami medycznymi, zarówno w profilu lekarskim, jak i pielęgniarskim oraz w innych zawodach medycznych oraz zachowawcze i asekuracyjne podejście do terapii pacjentów.

A my, już pracujący ? Ryzykować, czy… wyjechać ?

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe stanowczo sprzeciwia się zaostrzeniu prawa karnego dotyczącego orzekania w sprawie błędów medycznych.

źródło: Pielęgniarki Cyfrowe


Zobacz także:


Branżowy miesięcznik pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.06.13 08:57:58 ~BS

I po co ta podnieta , ten przepis dotyczy wszystkich , anie tylko pielęgniarki. Z uśmiechem czytam te komentarze . Z resztą nakręcanie się to cecha szczególna pielęgniarek. Czy jak biegacie z pracy do pracy i przemęczone przychodzicie na dyżur to jest to świadome działanie czy nie ? Oczywiście , że świadome . Czy liczycie się z tym , że przemęczone możecie popełnić błąd ? Oczywiście ,że się z tym liczycie. Więc o co chodzi? Wasze działanie jest świadome. Analogicznie - czy kierowca samochodu jadąc przez teren zabudowany 150 km /h liczy się z tym ,że może kogoś zabić ? Oczywiście ,że się liczy , choć na pewno takiego zamiaru nie ma. Podejmujecie zatem działania na swoje ryzyko. Każdy jest kowalem swego losu. Zaraz usłyszę pewnie ,że w tym zawodzie się mało zarabia i trzeba dorobić ( chociaż znam zawody gdzie zarabia się nieporównywalnie mniej). Zgadza się , nie wszystkie dorabiają z chciwości. Alle skoro wam tak źle , to zmieńcie coś: rzućcie wszystkie jak jedna papierami , nie podejmujcie chociaż przez miesiąc dodatkowej pracy , zmieńcie w wyborach zarządy izb itd. Proste ? Niekoniecznie .Zwłaszcza , jeżeli chodzi o pielęgniarki. Każda jest królową dyżurki , to tam wszystkie żale i pretensje są wylewane , to tam jedna jest mądrzejsza od drugiej , ale wystarczy srogi wzrok lekarza lub przełożonej i z królowej zamieniacie się w kopciuszka. Pokazujecie wtedy waszą uległość i wasze poddaństwo. Takie z was dyżurkowe i internetowe wojowniczki.

#2  2019.06.13 09:01:13 ~BS

Przepraszam za literówki , wynika to z szybkiego pisania :) Już widzę ,że spacja nie złapała i " a nie " jest zlane razem . Jeszcze raz przepraszam i pozdrawiam.

#3  2019.06.13 09:09:43 ~do 1

Zgadza się,i dobrze się czyta taką wypowiedź,dość już na tym portalu kłótni.Chociaż ich też nie oceniam.ale spokój jest bardziej pożądany.

#4  2019.06.13 09:18:31 ~Do 1

SUPER komentarz .

#5  2019.06.13 14:23:41 ~do 1

Zmienia się wymiar kary dla wszystkich,wy jeszcze nie jesteście chyba świadome powagi sytuacji.

#6  2019.06.14 01:38:14 ~m

Dupa

#7  2019.06.14 07:40:01 ~do 1

" Każda jest królową dyżurki , to tam wszystkie żale i pretensje są wylewane , to tam jedna jest mądrzejsza od drugiej , ale wystarczy srogi wzrok lekarza lub przełożonej i z królowej zamieniacie się w kopciuszka. Pokazujecie wtedy waszą uległość i wasze poddaństwo. Takie z was dyżurkowe i internetowe wojowniczki." Dziękuję za to zdanie,to jest strzał w dziesiątkę !

#8  2019.06.14 08:01:56 ~piel

Lekarze spotkali się z prezydentem,aby przedstawić argumenty przeciw zaostrzeniu kodeksu karnego. Izby i związki pielęgniarskie problemu nie widzą.Widać znaczy to,że pielęgniarskie mięso armatnie musi być.

#9  2019.06.15 00:38:11 ~I lea

Zgadza się wszystkie pielęgniarki powinny pracować na jeden etat i wtedy by nas doceniono oj braki były by duże a tak mają nas gdzieś bo jak można pracować za 14 zł na godz zero szacunku dla siebie samej więc jak mogą nas inni szanować

Dodaj komentarz