Pielęgniarki - Genialny pomysł MZ na powrót liceum medycznego.

Kształcenie pielęgniarek

 GENIALNY POMYSŁ MZ NA POWRÓT LICEUM MEDYCZNEGO

Pielęgniarki: Rząd mówi, że nie będzie liceum medycznego, ale  zrobimy tak, jakby było...

W dniu 20 marca 2019 roku informowałem na Portalu Pielęgniarek i Położnych:

Wiceminister zdrowia pani Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała 14 marca br. w Sejmie -

W wielu dyskusjach pojawia się propozycja powrotu do poprzedniego systemu kształcenia pielęgniarek, czyli do pięcioletnich liceów. Jest to niemożliwe z punktu widzenia prawa Unii Europejskiej. Unia narzuca nam pewne standardy kształcenia i musimy taki standard realizować, jeżeli chcemy być krajem członkowskim. Nie ma powrotu do kształcenia w innym trybie niż obecny, czyli na poziomie studiów wyższych.

Natomiast warto zauważyć, że w materiale telewizyjnym podana jest informacja, że Zarząd Powiatu Tarnogórskiego przy wsparciu dyrekcji  i nauczycieli Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tarnowskich Górach zwrócił się z wnioskiem do Ministra Zdrowia, a także do Ministra Edukacji Narodowej o poparcie inicjatywy utworzenia nowego zawodu - asystenta medycznego.

Warto wysłuchać materiału wideo! Zauważmy też, że w Strategii na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce ustalono, iż zawodem pomocniczym dla zawodu pielęgniarki ma być opiekun medyczny. Wobec powyższego należy zadać sobie pytanie: dlaczego forsowany jest pomysł kształcenia w zawodzie asystenta medycznego?

Spadłem z krzesła, kiedy w reportażu padły poniższe słowa:

Młodzież byłaby przygotowana do obsługi sekretariatu, pacjentów, rejestracji, czyli takiej części rejestracji medycznej. Planujemy tam opiekuńczą część, ale też wykonywanie iniekcji, czyli takie pewne czynności od pielęgniarki byłyby przejęte. (...) Czytaj ciąg dalszy w prenumeracie...

artykuł pochodzi z czerwcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Branżowej Pielęgniarek i Położnych


Zobacz także:


Komentarze użytkowników

#1  2019.06.15 07:39:20 ~Joanna

Odgrzewany kotlet

#2  2019.06.15 08:41:54 ~do 1

Dokładnie

#3  2019.06.15 08:53:33 ~do 1 i 2

Znów jakieś izbowe i związkowe trolle, które nic nie robią dla pielęgniarek tylko kasę z naszych składek biorą na swoje wynagrodzenia i nikomu nie potrzebne sztandary! I nic ni załatwiły dl pielęgniarek.

#4  2019.06.15 13:00:00 ~??

Ale Was nienawidzą.Myślę,że nikt ,kto ma ambicje,nie wybierze tego zawodu.Asystentki górą,następni do nadzoru,rozkazów.Ciekawe czy izbom będą płacić składki.

#5  2019.06.15 13:05:56 ~do 3

Jeżeli uważasz, że od czytania piąty raz tego samego sytuacja pielęgniarek się poprawi, to możesz sobie czytać dalej z moim błogosławieństwem. Pozdrawiam, #2

#6  2019.06.15 13:11:48 ~tak

Asystentka zajmie się sekretariatem,rejestracją,injekcjami ,a kto w tym czasie zajmie się asystencką opieką pacjenta ? do~ 5 oczywiście masz 100 % rację.

#7  2019.06.15 13:32:17 ~cd

Działania pozorowane, maskowanie, tworzenie złudzeń, karykatury pielęgniartwa.

#8  2019.06.15 17:26:08 ~Ta

To pielęgniarki odsługują sekretariat? Ciekawe jeżeli asystent przejmie injekcje to co będzie robić pielęgniarka?

#9  2019.06.15 20:20:15 ~Dlaczego

Czy coś nie tak z szkolnictwem w Polsce? Dlaczego są bariery z przeczytaniem formalnej definicji pielęgniarki ( ma ok. 90 lat) w kontekście opisu jej czynności funkcjonujących w podręcznikach do nauki zawodu i osobno z zakresami obowiązków?

#10  2019.06.15 22:31:13 ~PIEL

Psy szczekają, a karawana jedzie dalej. Bez pielęgniarek , żadna jednostka ochrony zdrowia nie działa. Niech sobie tworzą różne zawody, może to nas odciąży. Pielęgniarek będzie coraz mniej, bo nikt rozsądny słysząc jak poniewierają ten zawód w to nie wejdzie. Niech asystenci i opiekunki wam służą, a rodziny nie odchodzą od waszych łóżek.

#11  2019.06.16 01:14:11 ~piel .

Ostatnie służebnice odejdą na emerytury za 15 lat a młodzież po studiach licencjackich ani mysli służyć w dodatku w partyzanckich warunkach . I słusznie. L M to było złe wychowanie zniewolonych umysłów o mentalności służącego. I wielu decydentów chciałoby powrotu takiej formacji pielegniarek.

#12  2019.06.16 03:55:29 ~Miki

Do 11 w samo sedno

#13  2019.06.16 08:44:58 ~do 11

Skąd Ty masz taką wiedzę o LM.One w czasach PRL-u miały więcej szacunku u lekarzy,pacjentów,więcej uprawniń,więcej do powiedzenia,niż teraz Wy .jak sami lekarze mówili,pielęgniarka jest partnerem w pracy,Pewien lekarz w Libii w latach 80-tych operował pacjentów ,tylko z pielęgniarką,twierdził,że tego by nie zmienił. Oddziałowe potrafiły zawalczyć o pielęgniarki,ryzykując własnym stołkiem. Jak jesteś nieukiem w tym temacie ,to się nie wypowiadaj.Te wizje o LM stworzyłyście na własny użytek, ze swoich prymitywnych pobudek.Żal mi Ciebie.Jedną z cech nieprawidłowej osobowości,jest obwinianie innych.Inteligentny człowiek myśli i działa .Na co czekasz.Siedzisz jak mysz pod miotłą i obwiniasz.Z samej Twojej obecności nic się nie zmieni,ani teraz ani w przyszłości.

#14  2019.06.16 08:55:36 ~???

Skoro tak często i z taką nienawiścią opowiadacie o służalczości tzn,że jest ona w Was samych.A nie umiecie sobie z tym radzić,i projektujecie na innych.Potrzebujecie własnego indywidualnego rozwoju osobowości.

#15  2019.06.16 09:41:57 ~Bronisława

Mam kuzynkę pielęgniarkę w Niemczech ,która tam kończyła szkołę i nie na bazie studiów. Z tego co mówiła takiego systemu nie ma .Moje koleżanki które wyjechały w latach 90-tych też jakoś nie kończą studiów. Nie dajmy się oszukać.One tylko zdawały egzamin z języka.Ludzie to nie tak że da się nam wmówić byle co .No A asystentce można będzie mniej zapłacić, a będzie robiła wszystko.Jak do tej pory nawet za lekarzy.Bo w krajach unii pielęgniarka robi dużo mniej

#16  2019.06.16 11:17:34 ~???

Nie wiem,skąd się wzięła ta mowa o służbie tych po LM SM.KIlka przykładow: koleżanki mama,złamanie ręki,źle zaopatrzona,ból,ta koleżanka,a jej córka 22 h jest na dyżurze,zaniepokojona,dzwoni po 22 h do ordynatora,ten przyjeżdża,nastawia itd,sam śpi do rana w swojej dyżurce,rano praca.Robi to za darmo.Jaka to służba,kto komu służył.Inna syt.zakażenie skóry twarzy u pielęgniarki ,lekarz ,od razu dzwoni do koleżanki dermatolog,ta leczy za nic,ze skutkiem .Co to służba? ,innej dziękuję za pomoc,odpowiedź lekarki "kto nam pomoże jak sobie sami nie pomożemy"Inny z dyżuru jedzie swoim samochodem,aby pomóc pielęgniarce.Takich przykładow jest cała masa.To były zupełnie inne realia.Nie ma co porównywać z dzisiaj. Kiedyś pielegniarka to był ktoś.

#17  2019.06.16 11:21:28 ~,,,,

Nikt Was tak nie gnoi,jak same siebie.

#18  2019.06.16 13:30:15 ~Ojej

A dzisiaj trudno jest wyegzekwować art.84-87 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z 2011 r.Dlaczego?

#19  2019.06.16 13:58:52 ~,,,,,,

Dzisiaj wszystkie mają dodatkowe wykształcenie uzupełniające ,pomostówki,specjalizacje,kursy przeróżne.NIe znam takiej ,która nie ma.Może pojedyncze osoby są, nie wiem,te odchodzą,lub odeszły na emerytury.Fakt,że kultury,mądrości ludzkiej ,brak.

#20  2019.06.16 14:26:10 ~gość

Dzisiaj byle gamoń kończy studia,więc nawet nie chcę sobie wyobrażać co to za panienki startowałyby na tylko licealne pielęgniarstwo.

#21  2019.06.16 15:21:33 ~Lukas1803

Co to znowu chcą licea A po co Tak aleź tak asystentow pielegniarskich jak najbardziej Mnie jako emerytowanej pielegniarce zależy aby kształcenie było na poziomie studiów Przecież mamy iść z duchem czasu a nie cofać aby nasz prestiż zawodowy rósł w siłę potęgę powaźanie itd Żeby nikt juź nigdy złosliwy nie mówił " ze jak nie chciała być sprzątaczą to poszła na pielęgniarkę " Mamy się kształcić i dokształcać Oczywiście aby pensja wzrastała A lekarze i tym podobnym z nami się liczyli i doceniali Tego wszystkiego sobie bym i wszystkim pielęgniarkom Źyczyła Pozdrawiam

#22  2019.06.16 17:09:31 ~Ech

Czy na pediatrii nadal leczy się ludzi do 18 r. życia? W Ustawie tej mającej moc prawną do 1996 r. jest napisane, że na pielęgniarkę przyjmuje się od 18 r. życia art.15 ust.1 pkt b. Kto i dlaczego wymyślił przyjmowanie do tego typu szkół po podstawówce, pomimo tego zapisu prawnego?

#23  2019.06.16 18:31:57 ~piel

No tak.Najpierw niech rząd się weźmie za uprawnienia opiekuna medycznego .Pielęgniarce zlecenia podaje na tacy lekarz a opiekunce kto? To chory system.Ja jako pielęgniarka czuję się gorsza ponieważ ja mam zobowiązania w formie zleceń lekarskich a opiekunki na dobrą sprawę nikt nie kontroluje a zlecenie ustne jest jak wiadomo niemożliwe do udokumentowania.Bo prawnie to 2 świadków wymaga.

#24  2019.06.17 06:14:05 ~Pielw

Z piel w DPSach zrobiono opiekunki. Nie miał kto zrobić później zastrzyków.i innych fachowych zabiegów. MĄDRALE wymyślili sobie że jak pielęgniarki zostaną opiekunkami to z niźszą pensją i tak zrobìą robotę pilęgniarską. Chcieli je wykorzystać na maksa A teraz płaczą źe nie ma piel. DOBRZE IM TAK NIECH SAMI ZASUWAJĄ .

#25  2019.06.17 09:41:08 ~Ojej

Przecież są podręczniki do nauki zawodu pielęgniarki, a także rozporządzenie z opisem programu, a co najważniejsze ustawodawstwo opisujące zawód pielegniarki i to od 1935 r. Więc jest dostęp do wiedzy, jakich czynności nikt w kraju bez prawa wykonywania zawodu pielęgniarki nie może wykonywać przy pacjencie. Są też w ustawie wskazane sankcje karne za łamanie zapisów ustawy opisującej zawód pielęgniarki!

#26  2019.06.17 12:27:16 ~micheal

Dzięki Bogu, wierzyłem w dragagiede po przeczytaniu tylu świadectw jego pracy i postanowiłem się z nim skontaktować. Jestem micheal Piszę własne świadectwo, którego nigdy nie sądziłem, że będzie możliwe. Zanim poznałem drosagiede, poczułem, że to wszystko była przesądna wiara, a zaklęcia nie zostały naukowo udowodnione, ale to zaklęcie sprawiło, że uwierzyłem w coś innego. ON JEST DOBRYM CZŁOWIEKIEM. Po czterech latach próbowałem odzyskać moją byłą żonę z pomocą tego mężczyzny, ale nie można było niczego pokazać. Jeśli przeczytasz jakiekolwiek świadectwo zaklęcia voodoo, to prawda. Moja żona Sharon odeszła ode mnie przez ponad 4 lata i chciałabym mieć ją z powrotem i próbować poprosić ją, by do mnie wróciła, ale płaciła mi głucho i publicznie wypowiadała bzdury. DR osagiede został skierowany do mnie przez mojego przyjaciela, któremu również pomógł w moim miejscu pracy, a ja powiedziałem mu, że jest przesądny i głupi, wierząc w takie fetysze. Ale po tylu przemyśleniach na ten temat poszedłem online, aby go znaleźć, i postanowiłem skontaktować się z nim na jego e-mail: [email protected] Wkrótce dał mi swój numer telefonu komórkowego i rozmawialiśmy przez jakiś czas. On jest najlepszy. Zanim napisał pracę, miałem już ubezpieczenie. W ciągu 3 dni moja była żona przyszła po 4 latach kpiny z bycia bezużytecznym człowiekiem, przyszła do mnie i tym razem zapytała. Nie wiedziałem, co zrobił ten człowiek, ale jest bardzo dobry w robieniu tego dla mnie. Dziękuję mu i mojemu przyjacielowi za poznanie go każdego dnia mojego życia. Myślę, że pomoże każdemu, kto przyjdzie do niego po pomoc. Skontaktujesz się z nim pod adresem [email protected] powodzenia

#27  2019.06.17 15:28:05 ~micheal

Proszę, moi drodzy przyjaciele, nazywam się Lara Micheal, porozmawiam ze światem o pomocy, jaką otrzymałem od najwyższego kapłana Doktora, widzę tylko, że jest to sposób na pomoc, który będzie potrzebował pomocy, jaką mam. Przeczytaj to moje świadectwo, aż do końca będzie opowieścią o życiu, ponieważ jest to świadectwo, które powiem wszystkim. Jestem żonaty od 3 lat i 4 roku mojego małżeństwa, inna kobieta zabrała mnie ode mnie, a mój mąż zostawił mnie i dzieci i cierpiałyśmy przez 2 lata, aż się poznałam Pomogłam komuś i postanowiłam dać mu rękę aby pomóc mi zabrać mojego kochanka do domu i uwierzyć, że wysłałem mu moje zdjęcie i moje dane, a także mojego męża i po dwóch dniach w domu, i cieszę się, że każdy z was wygląda jak ten mężczyzna, bo mogę przysięgnij na moje życie, że mężczyzna jest bardzo potężnym magiem, a jego zaklęcie działa bez żadnych skutków ubocznych Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o kapłanie Doktorze Czy naprawdę cierpisz teraz w związku? Czy chcesz, aby interwencja wysokiego kapłana w twoim związku pomogła ci naprawić twój związek? więc skontaktuj się z nim dzisiaj za pośrednictwem jego e-maila: [email protected]

#28  2019.06.17 16:30:31 ~Ewa

Pozdrowienia dla 13. Mam wielki szacunek i miłe wspomnienia dla Studium Medycznego w Grójcu Rzetelnie przygotowało mnie do zawodu w oparciu o człowieczeństwo. Napastliwość i pycha z jaką nagminnie spotykam się na portalu zochydza mnie do niektórych -tak jak do 11-młodych JESZCZE pielęgniarek.

#29  2019.06.17 21:41:45 ~po liceum

Do zmiany .

#30  2019.06.21 07:42:44 ~Jasiczek

Do liceum nikt nie pójdzie .

#31  2019.06.21 07:47:12 ~Jasiczek

Jestem po liceum medycznym , studiach / które rozpoczęłam po wielu latach pracy przy łóżku chorego ) i specjalizacji . Przy chorym trzeba się napracować dobrze to wiemy i trzeba mieć oczy dookoła głowy . To jest ciężka i odpowiedzialna praca w światek piątek , niedzielne i w nocy . Te panie które pracują wiedza o czym pisze . Mało osób chce tak pracować za takie pieniądze. Pozdrawiam.

#32  2019.06.23 08:46:03 ~Anna

Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi, zwanemu dr Agbazarą, wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość, pomagając mi przywrócić mego kochanka, który zerwał ze mną Cztery miesiące temu, ale teraz ze mną przy pomocy dr Agbazary, wielkiego zaklęcia miłosnego odlewnik. Wszystkim dzięki niemu możesz również skontaktować się z nim o pomoc, jeśli potrzebujesz go w czasach kłopotów poprzez: ( agbazara @ gmail . com ) możesz również Whatsapp na ten numer ( +234 810 410 2662 )