Pielęgniarki - wzrost płacy od 130 do 320 zł od lipca 2019?

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

WZROST PŁACY OD 130 DO 320 ZŁ OD LIPCA 2019? 

opzz.org.pl

O wynagrodzeniach w Trójstronnym Zespole do Spraw Ochrony Zdrowia

(...)

Trójstronny Zespół nie spotykał się od 2 miesięcy (ostatnio 18 marca br.), stąd OPZZ złożył wniosek o pilne jego zwołanie, zwłaszcza w kontekście narastających oczekiwań płacowych różnych grup zawodowych, ale i konieczność kontynuacji dyskusji odnośnie podwyższenia kwoty bazowej, od której ustalane jest najniższe wynagrodzenie zasadnicze pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych (na podstawie ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych). Minister Zdrowia jednoznacznie zadeklarował realizację postulatu odmrożenia kwoty bazowej z ustawy ,,podwyżkowej” wynoszącej obecnie 3,9 tys. zł brutto 4,1 tys. zł – 4,2 tys. zł. 

To postulat OPZZ zgłaszany od początku prac nad ustawą – bowiem iloczyn kwoty bazowej i współczynnika pracy decyduje o wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne oraz pracowników działalności podstawowej innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Minister wskazał także, że ,,odmrożenie” kwoty bazowej o 300 zł spowodowałoby skutek w wymiarze rocznym dla budżetu NFZ w 2019 r. o 100 mln zł i o kolejne 100 mln zł w 2020 r., oraz, że w zależności od grupy zaszeregowania pracownicy dostaliby od 130 do 320 zł brutto. Zmiana ustawowa będzie przygotowana niezwłocznie i przekazana do konsultacji społecznych, aby jej wejście w życie skutkowało wzrostem wynagrodzeń od 1 lipca 2019 r.      

W dyskusji strona społeczna wskazywała także na zasadność regulowania mechanizmów płacowych dla pracowników ochrony zdrowia w sposób jednolity, sprawiedliwy i racjonalny (tj. bez podziału na grupy zawodowe dla których są pieniądze ,,znaczone”). 

(...)

oprac. RG

22 maja 2019 roku

źródło: opzz.org.pl


 

Zobacz także:


Branżowy miesięcznik pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.06.16 19:58:13 ~Pragmatyk

Ja powiem tylko tyle - rośnie minimalne wynagrodzenie, w tempie niebywałym:2016 r. - 1850 zł, 2017 r. - 2000 zł, 2018 r. - 2100 zł, 2019 - 2250. Rząd chce podnieść z dniem 1 stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie do 2.450 zł brutto. Jednocześnie wzrośnie najniższa stawka godzinowa za pracę na umowę zlecenie z 14,70 do 16 zł brutto. 14.06.2019. Za chwilę okaże się że większość pielęgniarek zarobi niewiele więcej. Pielęgniarka jest w tym kraju traktowana jak niewykwalifikowany pracownik.

#2  2019.06.16 22:13:14 ~Ania

W zupełności się zgadzam z komentarzem!

#3  2019.06.16 22:31:14 ~ja

Dps kochcicka lubliniec podpisuję się obiema rękami

#4  2019.06.16 23:35:54 ~Luna

W naszym kraju pielęgniarki to nadal osoby do "obsługi" pacjenta ( bo jest chory więc ma prawo do zmiany nastroju - a nawet agresywnego zachowania ), jego rodziny , która domaga się dla niego jak najlepszej opieki , no i lekarza . Niestety nikogo nie obchodzi, że 2 pielęgniarki na 30 - 40 pacjentów to jest nadal norma . Jeśli nie zmieni się podejście do pielęgniarek , zarówno rządzących jak i społeczeństwa , to żadne podwyżki nie zachęcą młodzieży do pracy w zawodzie do którego brak szacunku .

#5  2019.06.17 05:10:58 ~A ja

Ja byłam sama na 50 pacjentów i też musiałam dać radę, a żadna z leniwych piguł nie pomogła, bo słyszałam tekst. "ona od tego jest". Róbcie to, co do Was należy potem się kasy domagajcie. Ja nie będę nikogo już wyreczać np. w podawaniu leków bo to nie mój problem. Dość!

#6  2019.06.17 07:33:05 ~L

Do 5 A kto ty jesteś? Jeśli nie pielegniarka to wynocha z tego portalu. Zajmij się swoimi basenami

#7  2019.06.17 07:44:12 ~Do#6

Na pewno nie jestem służąca od piguł.

#8  2019.06.17 08:14:27 ~Do 7

Ale jesteś pod pielęgniarką

#9  2019.06.17 08:19:16 ~Do 8 piel

,POD PIELEGNIARKA, Co to za tekst! Nie szanujemy siebie i innych też z tego co widzę!

#10  2019.06.17 08:22:04 ~L

Do 7. Właśnie dlatego wynocha z tego portalu

#11  2019.06.17 11:20:22 ~Piel.

Do 5 a jaki to problem skończyć studia pielęgniarskie ? I wziąść na siebie więcej obowiązków i odpowiedzialność ? A nazywają pigułą tylko prostacy i niewykształceni !

#12  2019.06.17 11:56:54 ~10

Trojstronny Zespół był 20 maja

#13  2019.06.17 12:58:47 ~Do L

Dlaczego jak ktoś napisze prawdę od razu jest zbrukany? Ponadto net i ten portal jest publiczny i każdy, kto chce może wyrazić swoje zdanie.

#14  2019.06.17 13:06:19 ~L

Do 13 Owszem, ale w sposób kulturalny, a nie prostacki.Jak ktoś chce ubliżac pielegniarkom to lepiej niech tu nie wchodzi

#15  2019.06.17 13:10:13 ~Gina

14 ma rację a do 13 co to znaczy napisze prawdę? Wg ciebie określenie leniwe piguły jest ok?

#16  2019.06.17 14:42:59 ~Oj

To co Koleżanki, ponownie 2:0 dla Jerzego Sztachelskiego ? Czy kolejny rocznik się wyuczy jak realizować zapisy "Przepisów karnych" w formalnej definicji pielęgniarki, a jak lekarza?

#17  2019.06.17 15:41:42 ~do 16

Może takie same narzędzia badawcze?

#18  2019.06.17 20:23:00 ~Do 8

Nie jestem pod pielęgniarką, nie mają prawa mi nic kazać robić, a jednak oddziałowa na to pozwalała i sama mnie wykorzystywała do czego popadło, a też nie miała do tego prawa. To jest patologia układów i ukladzików.

#19  2019.06.17 20:28:23 ~Renata

Do 18 A jednak mają. I pielęgniarki i oddziałowe. Skończ studia to będziesz miała wolny zawód i będziesz decydować o wielu rzeczach

#20  2019.06.17 20:31:35 ~Do Renata

Studia mam skończone, więcej nie potrzebuje a mój zawód jest niezależny na oddziale, tak więc nie mają mi prawa rozkaxywc, czytaj wykorzystywać w/w zawody.

#21  2019.06.17 20:42:05 ~Renata

Wielka szkoda że nie pracujesz w swoim zawodzie po studiach . .

#22  2019.06.17 21:40:33 ~Oj

Pedagodzy, socjolodzy, itd, też niosą opieką potrzebującym. Gdzie jest napisane, że nie są to wolne zawody, czy podlegają pielęgniarkom?

#23  2019.06.17 21:54:10 ~do 22

Pielęgniarka to zawód medyczny ( tak jest napisane w ustawie) więc nie jest to zarządzanie, administracja, itd.

#24  2019.06.17 21:57:07 ~Ala

Do 22 uważasz że jak przyjdzie socjolog lub pedagog to pielegniarka mu coś rozkazuje? Niby co? To nie ta dziedzina. Kazać lub raczej prosić może opiekunkę albo salową. I pewnie one tu piszą .A w tym przypadku pielegniarka ma takie prawo.

#25  2019.06.17 22:50:45 ~do #24

Bywa i tak, że pedagog lub socjolog ( czy po kierunkach humanistycznych) pracuje na stanowisku opiekun, to czy ich wiedza wpływa na rozwój tego zawodu ?

#26  2019.06.17 22:54:35 ~do #24

Czy lekarz ma prawo dawać zlecenia opiekunowi?

#27  2019.06.17 22:57:55 ~Tara

Skoro pracuje na stanowisku opiekun to ma zakres obowiązków opiekuna. I jest to pomoc pielęgniarska! Wtedy jego studia nie bardzo są aktualne.I finansowo również.

#28  2019.06.17 23:00:10 ~Gość

Do 26 nie nie może.Zlecenia wykonuje pielęgniarka.

#29  2019.06.17 23:29:50 ~do 27

Lekarz ma prawo dawać pielęgniarce zlecenia tylko w zakresie się mieszczącym art.84-87 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z 2011 r, więc np. higiena osobista( prywatna) pacjenta odpada ( bo nie trzeba mieć ustawowych uprawnień do tej czynności, inne to:rozdawanie posiłków, karmienie, itd,Chyba, że prawo się zmieniło, to od kiedy za tego typu czynności państwo karze osoby nie posiadające uprawnień pielęgniarki? )

#30  2019.06.17 23:38:23 ~do 29

Ta sytuacja jest od 1935 r.21 lutego, od zdefiniowania przez Ustawodawcę zawodu pielęgniarki. Lekarze wiedzą.

#31  2019.06.18 00:20:55 ~do 27

Piszesz, że opiekun jest pomocą pielęgniarską, więc co to jest pielęgniarstwo?

#32  2019.06.19 09:47:28 ~Mgr

Pielęgniarkia nie ma prawa wydawać poleceń dietetykowi na oddziale, mało tego krzyczeć po nim. Ja miałam przez lata taka sytuacje a oddziałowa na to pozwalała. Mało tego robiłam rzeczy, które do mnie nie należały. Tej kobiety już nie ma mam spokój.

#33  2019.06.19 18:19:18 ~Mela

Do opiekunki "socjolog". Powinnaś i będziesz wykonywać polecenia Pielęgniarki bo taka jest twoja rola w oddziale. Po to ten zawód powstał i 2 letnie szkoły kształcące w zawodzie. Jesteś zatrudniona po to, aby wykonywać wszystkie czynności przy chorym -mycie, zmiana pampersa, karmienie, zmiana pościeli zaplamionej, pomoc w transporcie itp. A ponadto to, o co poprosi Cię Pielęgniarka. A zakres obowiązków macie określony i tam to właśnie jest napisane. W razie buntu polecam zmianę pracy. Nie trzeba być "socjologiem" aby ukończyć szkołę opiekunek.

#34  2019.06.20 13:20:16 ~Danka

Brawo Mela!

#35  2019.06.21 16:36:32 ~Do Mela

Nigdy nie będę służącą od pielęgniarek!

#36  2019.06.21 18:34:20 ~Mela

"Służącą" to może Pani opiekunka być "od" męża, zaś dla Pielęgniarki opiekunka jest pomocą, która winna wykonać wszystkie czynności wymienione w zakresie jej obowiązków. Mam nadzieję, że są one Pani opiekunce znane. Pielegniarka zaś przejętych przez zatrudnione właśnie w powyższym celu opiekunki prac w oddziale wykonywać nie powinna, a to ze względu na wykonywanie zabiegów aseptycznych jak również tych czynności o których opiekunki nie mają pojęcia.

#37  2019.06.21 20:09:28 ~do Mela

A może drony?

#38  2019.06.21 22:21:50 ~Ala

Do 35 służącą OD pielęgniarek nie będziesz i socjlogiem też nie jesteś -wiadomo dlaczego. Ale polecenia pielęgniarki będziesz wykonywać. Tak tak będziesz.

#39  2019.06.22 05:19:16 ~Do Ala

Nigdy nie będę wykonywać poleceń pielęgniarek, bo nie mają prawa mi ich wydawać, nie jestem zależna służbowo.

#40  2019.06.22 09:33:34 ~do 39

Doprawdy nie rozumiem po co ta dyskusja. Popraw mnie jeśli się mylę - skończyłaś studia humanistyczne ale nie pracujesz w zawodzie tylko jako opiekunka w szpitalu czy innym zolu, tak? Weszłaś na forum pielęgniarek żeby przekonać nas, że jako opiekunka jesteś samodzielnym pracownikiem i nie podlegasz służbowo nikomu poza dyrekcją, tak? Jeśli nie, to co tu robisz, bo nie wiem w sumie?

#41  2019.06.22 12:39:40 ~Gość

Do 39 kochana będziesz wykonywać polecenia pielęgniarki czy ci się to podoba czy nie. Zresztą skończ studia pielęgniarskie to staniesz po drugiej stronie. A póki co jest jak jest

#42  2019.06.22 16:09:39 ~Do 41

Nie będę wykonywać żadnych poleceń od pielęgniarek, tak j/w nie jestem od nich zależna służbowo. Mam swoją pracę.

#43  2019.06.22 16:11:06 ~Do 40

Wolny kraj, wolne forum, wolność słowa i wypowiedzi.

#44  2019.06.22 17:33:16 ~Rita

42 jesteś zależna i już wykonujesz polecenia jeżeli pracujesz jako opiekunka.Jakim ty jesteś niezależnym zawodem? Schowaj swoje ambicje albo zmień zawód

#45  2019.06.22 17:56:52 ~Do 44

-pojenie pacjentów kontrastem przed TK. -podawanie leków. -jazda z pacjentami na badania. -sadzanie pacjentów do posiłków. -monitoring lodówki z lekami i krwią. -zeszyt edukacji zdrowotnej całego oddziału. - przynoszenie różnych rzeczy z magazynu. -rozkruszanie leków do sondy. Itp. Mam pytanie, :"czyje to obowiązki? Odpowiedz:99% od pielęgniarek.

#46  2019.06.22 19:00:43 ~T

Boże co za bełkot! Kto to pisze? Co znaczy od pielegniarek. Wyjdź z tego portalu bo zęby bolą od takich komentarzy. To do 45 Wróć do podstawówki

#47  2019.06.22 20:29:25 ~Wera

Do 46.Bełkot? Moze Pani powinna doczytać dokładnie zakres swoich czynności i obowiązków, a nie grać oburzenie? Nie trzeba kończyć wysokich szkół, żeby takie bzdury pisać.

#48  2019.06.22 21:40:23 ~Ela

W takim razie co robi opiekun? Do czego jest potrzebny.Skoro wysadzanie pacjentów karmienie nie należy do nich? To wszystko bzdury.Należy to do opiekuna! Jeśli ktoś tego nie lubi robić to musi zmienić zawód.Najlepiej skończyć medycynę i zostać lekarzem! Wtedy opiekun-lekarz będzie ważny!

#49  2019.06.23 06:12:54 ~Do 48

A kto był zobowiązany robić te rzeczy wcześniej tzn.karmienie, wysadzanie do posiłków.jak nie było opiekunów medycznych na oddziale?

#50  2019.06.23 09:20:06 ~Ela

Owszem jak sama mówisz -wcześniej. A teraz mam ciebie.I gwarantuje Ci że będziesz to robić. Kończę tę bezsensowną dyskusję a ty bierz się za mycie pacjentów, karmienie itp.

#51  2019.06.23 10:12:49 ~Do Ela

Nie nasz i nigdy nie będziesz mieć, ta opcja nie istnieje. Gwarantuje.

#52  2019.06.23 15:00:24 ~Mela

Dron - "OPIEKUNKA" bez podstawowej wiedzy dotyczącej swoich obowiązków powinien odlecieć na miejsce dla niej przeznaczone i napewno nie jest to oddział szpitalny. A nawiasem mówiąc, która szkoła dla opiekunek kształci takie elementy systemu służby zdrowia.

#53  2019.06.23 15:28:17 ~Do Mela

Kim Pani jest, że wydaje osądy na temat ludzi? Stwierdzam jedno :pielęgniarka nie ma prawa wykorzystywać i wydawać poleceń nikomu na oddziale sobie równoległemu, niekoniecznie drugiej pielegniarce, ani nikomu niezależnemu służbowo. Nie ma prawa krzyczeć po nikim,nieważne czy to jest salowa, opiekun czy ktokolwiek. Za długo pracuje i za dużo przeszłam żeby teraz sobie dać na to pozwolić. Smarkata 24 letnia pielęgniarka nie będzie mi dyktowac co mam robić, bo nie ma do tego żadnego prawa, a tak niestety było. Niech pilnuje swoich obowiązków ja swoje znam. Wszystko działo się za aprobatą oddzialowej.

#54  2019.06.23 15:34:41 ~Renata

Mela szkoda twojego i mojego czasu na dyskusję z tą opiekunką. Nie zniżajmy się do jej poziomu. Ona nigdy nie wyjdzie poza swój poziom.

#55  2019.06.23 15:54:09 ~Mela

Jestem Pielegniarką zaś "równoległą" to może być Pani tylko i wyłącznie z inną opiekunką. Za ďługo Pani nie pracuje bo opiekunki weszły w system niedawno więc proszè nie bredzić bo to jest poprostu niesmaczne. Żadna Piełęgniarka nie będzie za "smarkata" ażeby wydać Pani polecenie.

#56  2019.06.23 16:18:26 ~Do Renata

A gdzie jest napisane że jestem opiekunką?

#57  2019.06.23 16:24:31 ~Mela

I jeszcze zaburzenia świadomości. Naprawdę szkoda czasu na członka zespołu terapeutycznego.

#58  2019.06.23 16:30:46 ~Renata

Brawo Mela

#59  2019.06.23 16:38:00 ~Do Mela

Ja zaburzeń świadomości po prawie 30 latach pracy nie mam. Mają je niektóre pielęgniarki bo myślą, że im wszystko wolno wobec innych pracowników na oddziale. Nie szanowne panie, nie wolno. Oddziałowa która pozwala na takie coś, tylko do odwołania że stanowiska.

#60  2019.06.23 16:51:12 ~Mela

Czyli wszystko jasne z kim mamy do czynienia jak pracuje 30 lat. I zapewniam Panią że ten portal w 100% nie jest dla Pani. Więc żegnamy z radością. Zaś co do przełożonych proszę cenić swoją Piel. Oddziałową bo zapewne wręczyła Pani zakres obowiązków i wie co robi. Pozdrawiamy cieplutko.

#61  2019.06.23 22:34:14 ~Dorota

Pani opiekunka wymiękła. I dobrze. Tak ma być!

#62  2019.06.24 04:37:14 ~Do Dorota

Nigdy nie wymiękam a opiekunką nie byłam i nie będę.

#63  2019.06.24 10:02:32 ~Ojejku

Czy nadal pielęgniarka to zawód medyczny, czyli nie: administracja, zarządzanie, opiekuństwo, nauczycielstwo, itd?

#64  2019.06.24 12:11:51 ~Mela

Pytanie z Marsa.

#65  2019.06.24 12:31:22 ~W

62 Kim ty sieroto jesteś?

#66  2019.06.24 12:34:22 ~Tamara

63 chyba nie wytrzeźwiała po imprezie niedzielnej. O co ona pyta? Jeden bełkot

#67  2019.06.24 15:08:06 ~Hihihi

No tak, są tacy co na trzeźwo nie są zdolni do rozróżnień między piszczelem a żuchwą.

#68  2019.06.24 15:35:20 ~do 67

Daltonizm to problem z rozróżnianiem barw. Czy są jego inne odmiany?

#69  2019.06.24 17:39:26 ~Gość

Co za trolle tu zaglądają?

#70  2019.06.24 18:29:07 ~ooo

65 Na pewno nie taką sierotą jak ty.