Oszukają pielęgniarki? Kwota bazowa uwolniona nie 1 stycznia 2020 roku?

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

OSZUKAJĄ PIELĘGNIARKI? KWOTA BAZOWA

UWOLNIONA NIE 1 STYCZNIA 2020 ROKU? 

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 17 lipca 2019 roku w sprawie: pierwsze czytanie i rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Poseł Elżbieta Radziszewska (PO-KO):

Dziękuję bardzo. Pani minister, chciałabym zapytać, dlaczego państwo tak zaplanowali, że mówicie o podwyższeniu płacy minimalnej, natomiast nie dajecie na to środków. Ustawa nie przewiduje żadnych dodatkowych środków ani ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia, ani ze strony ministerstwa, żeby pokryć tę podwyżkę. To znaczy, daje się możliwość podniesienia zarobków, i my jesteśmy za tym, natomiast nie daje się środków na ten cel. Oznacza to, że podmioty, które będą zobowiązane treścią tej ustawy do podniesienia wynagrodzenia, będą musiały wyasygnować środki własne. Te, które mają kontrakt z NFZ, z pieniędzy kontraktowych, a te, które nie mają, z wypracowanych środków własnych, jak czytamy. Niech podniosą ceny usług medycznych, to będą mieć pieniądze na podwyżki. To jest pierwsze pytanie. Bardzo łatwo jest mówić „podnieście pensje, tylko nie damy wam na to środków”, chociaż docelowo miliard na utworzenie Agencji Badań Medycznych zabraliście ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zamiast z budżetu państwa. Czyli, te pieniądze, które nie powinny iść na badania medyczne, zgodnie z ustawą, którą przyjęliście, mogłyby się teraz przydać na te podwyżki. Byłoby pokrycie finansowania podwyżek dla personelu medycznego.
Druga rzecz. Państwo podają, że podwyższają kwotę z 3900 na 4200. A dlaczego nie 4150 albo 4350? Z czego to wynika? Przecież bezkosztowo, bo wy nie dajecie na to ani złotówki. Dlaczego 4200, a nie inna kwota? Proszę uzasadnić merytorycznie, dlaczego jest to taka kwota. Dziękuję.

Przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Urszula Michalska:

Dziękuję bardzo, panie przewodniczący. Urszula Michalska, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Projekt zmiany kwoty bazowej był kilkakrotnie omawiany na posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, ale zaskoczeni zostaliśmy w tym projekcie inną zmianą, która została wprowadzona bez żadnego uprzedzenia, a mianowicie, przesunięcie daty kwoty bazowej, która w pierwotnym brzmieniu ustawy przewidziana jest do 31 grudnia 2019 r. Sądziliśmy, że kwota bazowa podnoszona do 4200 zł będzie obejmować właśnie ten okres – II półrocze 2019 r. Od 1 stycznia 2020 r. podstawą do wyliczenia wzrostu wynagrodzeń miało być przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Tak się nie stało. To jest przedłużenie o pół roku, czyli do 30 czerwca 2020 r. Chciałabym więc zapytać, dlaczego? Skąd wzięła się taka zmiana, o której ani razu nie było mowy na spotkaniach, przede wszystkim ze stroną społeczną? Dziękuję.

Zobacz co o wynagrodzeniach pielęgniarek mówiła pani Ptok

źródło: stenogram posiedzenia komisji

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Gazeta branżowa pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.07.25 06:15:48 ~Mini

Jak zwykle kombinują byleby nie dac, byleby przedłużyć, oszukać. A dramat nadchodzi coraz szybciej

#2  2019.07.25 13:43:13 ~Ja

Niech pielegniarki dalej sie zra miedzy soba jak wsciekle zmije licytujac sie szkolami i kursami. To wszystko powoduje,ze nikt na powaznie nie bierze pielegniarek

#3  2019.07.25 13:52:34 ~Nikt

Bardzo dobrze.żadnych podwyżek powinno nie być .bo siostry.szczególnie te wyuczone zabierały by wszystkim .bo tylko im się należy.a wiedza i umiejętności wątpliwe.a jeżeli jakieś mają wiadomości to na necie .więc telefonu nie wypuszczają z rąk.masakra.

#4  2019.07.25 15:15:02 ~Ewik

Jesteśmy pielegniarkami a nie SIOSTRAMI DAMUSIO

#5  2019.07.25 15:17:51 ~Iga

A mnie sie to podoba niech ten zawod zginie a chorzy beda sie sami soba opiekowac I przy okazji beda sobie siedziec w dyzurkach pic kawe I zajadac sine stare czeoladki

#6  2019.07.25 15:49:57 ~po co

Liceum bez matury w niektórych szpitalach mają więcej o kilkaset zlotych na podstawie niż magister pielęgniarstwa że specjalizacją i tego związki nie widzą i izbytez nie widzą a znają procenty składek.

#7  2019.07.25 15:59:21 ~Do6

A moze te pielegniarki sa bardzo dobre,doswiadczone I ze wzgledu na przepracowane lata sie im po prostu nalezy,doswiadczenie to podstawa

#8  2019.07.25 15:59:41 ~Irena

Szkoły są, jeszcze ich nie zamknęli.

#9  2019.07.25 16:00:49 ~Lena

Nie pozamykali szkół.

#10  2019.07.25 16:01:08 ~Do 6

Przekwalifikuj się.Nic nie kosztuje.Bo możesz umrzeć na chorobę -zjadliwość utajoną.

#11  2019.07.25 16:02:55 ~Do7

To po co siatka płac jak po liceum maja więcej niż magister pielęgniarstwa że specjalizacją.

#12  2019.07.25 16:04:16 ~Są

Szkoły, jeszcze nie zlikwidowane.

#13  2019.07.25 16:20:39 ~Do Nikt

Dobrze siebie określiłeś/aś, bo jesteś nikim. Po pierwsze nie jestem siostrą, a po drugie- niczego nikomu nie zabieram. Każdy jest kowalem własnego losu, więc nie płacz i bierz się do roboty. A jeżeli chodzi podwyżki, to nie bój żaby, bo będą z wyrównaniem od 1 lipca. 19 lipca sejm jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy podnoszącą kwotę bazową do 4200 i nie zmienił obowiązujących współczynników, czyli warto było się uczyć. Premiowane jest wykształcenie, a za lata pracy należy się stażowe. Wiele pielęgniarek z 20, 30 a nawet 35 letnim stażem pracy może spać spokojnie, bo poszerzyło swoją wiedzę na studiach i specjalizacji, więc mają i doświadczenie i wykształcenie. Reszta miała to w nosie, a teraz jęczy o niesprawiedliwości i wytyka swoim koleżankom po studiach i specjalizacji, że są głupsze, albo że kupiły dyplomy na bazarku. Idźcie i kupcie:-):-):-) Co do tematu tego wątku, to kwota bazowa będzie uwolniona z półrocznym opóźnieniem, czyli od lipca przyszłego roku i będzie równa średniemu wynagrodzeniu podawanemu przez GUS. Co ma wisieć, nie utonie. Pozdrawiam

#14  2019.07.25 17:14:42 ~Ksiegowy

Ale wy pieprzycie , najpierw poczytajcie przepisy a później się wypowiadajcie

#15  2019.07.25 17:42:40 ~Piel

A co ciekawego Księgowy wyczytał w przepisach?

#16  2019.07.25 17:42:52 ~Do6

To właśnie dzięki takim jak ty jest tak jak jest ,zamiast srac na koleżanki może lepiej zawalczyć razem.Udowodnij , że jesteś lepszą pielęgniarką od tej co może i nie ma magisterki , proszę czekam na mądrą i inteligentną odpowiedź , może mnie przekonasz ?

#17  2019.07.25 17:47:07 ~Piel

Do 6 Skoro mają więcej to pewnie na to zasługują,a ciebie skręca ? Wstyd !

#18  2019.07.25 18:04:07 ~Do 16

Jak na razie, to najwięcej srają we własne gniazdo te, które ciągle dyskredytują pielęgniarki z magistrem i specjalizacją. Jak "stara" ma dużo lepsze pieniądze nie licząc stażowego, bo siedzi w czyjejś du.e za przeproszeniem, to jest wszystko cacy. Nie daj Boże przyjdzie jakaś " młoda", to trzeba jej pokazać, gdzie jej miejsce i jest oczywiście be i gówno umie. A jeszcze gorzej, jak któraś z dłuższym stażem 20-30 lat "wyjdzie" przed szereg, to trzeba ją zgnoić i za wszelką cenę udowodnić, że jest jednak głupsza po tych studiach czy specjalizacji. Pielęgniarskie bagienko i hipokryzja! Ustawa jednak działa i bardzo dobrze, a was po prostu skręca z tego powodu.

#19  2019.07.25 19:45:27 ~do 18

Pielęgniarki: ze specjalizacją i magistrem, mogą też być ze specjalizacją i licencjatem a nawet z samą specjalizacją.

#20  2019.07.25 19:56:38 ~Do 19

Oczywiście, że tak. Wyszydzaniu podlega każdy rodzaj kształcenia, a "papierkami" możemy sobie tyłki podcierać. Czyż nie tak piszą nasze zawistne koleżanki na tym portalu? Okazuje się jednak, że te "papierki" przydały się do czegoś innego.

#21  2019.07.25 20:35:54 ~Toja

Proszę,jaka skłócona grupa zawodowa.Dajecie się ponieść emocjom , obrzucacie się błotem, obrażacie nawzajem.No i o to chodzi tzw. "górze". Trudno się dziwić , że stoicie w miejscu , nikt się z wami nie liczy , nie macie szacunku w społeczeństwie, bo nie szanujecie się nawzajem. Co z tego , że jesteście wykształcone? Nie widać tego czytając wasze komentarze , a wykształcenie do czegoś zobowiązuje. Popatrzcie na inne grupy zawodowe , weźcie z nich przykład , to może do czegoś dojdziecie . Tego wam życzę mimo wszystko . .

#22  2019.07.25 23:14:57 ~50+

Brawo dla 21

#23  2019.07.25 23:32:11 ~Piel

21 przyznaję rację, jesteście żałosne

#24  2019.07.26 09:10:24 ~Ewa

Jestem po LM. Moja koleżanka młode lata nie pracowała. Po15 latach nic nie robienia wróciła do pracy Spokojnie wychowała dzieci kiedy ja też wychowywałam dzieci i pracowałam na zmiany. Zrobiła spokojnie licencjat kursy. I teraz ja utyrana mam mniej bo moja wypoczęta wyspana przez tyle lat koleżanka będzie mieć więcej niż ja. Śmieje się bo co tam. Straciłam nerwy i zdrowie. Ile lat ma przepracowanych na zmiany a ja prawie 60.To jest ten szacunek do starszych pielęgniarek po tylu latach pracy. Trudno żeby iść na studia w tym wieku. Może Panie Z Izb pomyślą trochę o tych które utrzymywałyśmy tą Służbę Zdrowia gdzie pracowałyśmy za gówniane pieniądze. Może byście Panie pomyślały o tych przed emeryturą chyba zasłużyliśmy sobie na odrobinę szacunku.

#25  2019.07.26 10:56:16 ~piel

Nikt nie kaze paniom pielegniarkom studiowac o okolicy 60 lat mozna bylo wczesniej pomyslec o podniesieniu kwalifikacji np w wieku 40 lat. Wychodzi na to ze pielegniarki ktore zakonczyly edukacje na LM czy SM nie zrobily nic aby wiecej zarabiac.

#26  2019.07.26 13:17:08 ~Kacha

Przykro czytać komentarze.różnie w życiu bywa.Są pielęgniarki po studiach ,specjalizacjach z klasą-które do tej pracy nadają się .Są również takie ,które mimo wykształcenia. nie nadają się .

#27  2019.07.26 15:57:32 ~Iza

Kiedy inne się kształciły to ja mając 2 dzieci na studiach nie myślałam o sobie tylko o nich no i się opłaciło mam teraz gdzieś te magistry. Puszce się żebyście nie pękły jak balon. A pielęgniarkami jesteście z magistrem czy bez napiszcie sobie na czole jestem magister ja bym wam dołożyła obowiązków za mądrość a zmniejszyła obowiązki dla starszych pielęgniarek np. po LM że względu na wiek i brak magistra.

#28  2019.07.26 17:27:15 ~Jasiczek

Będziemy strajkowały i tyle

#29  2019.07.26 19:38:09 ~Do 28

No to strajkujcie

#30  2019.07.26 23:13:39 ~Ela

Drogie koleżanki nie kłóćmy się między sobą ,bo jak mówi przysłowie w jedności siła , nie zazdrośćmy młodym koleżankom że mają wyższe wykształcenie dobrze tak ma być , z kolei do młodszych koleżanek pomyślcie troszkę że nasze zarobki w poprzednich latach były naprawdę marne i nie jedna z nas chciałaby mieć to wykształcenie ale po prostu i zwyczajnie nie było nas na to stać ,co nie znaczy że jesteśmy gorsze i nie douczone , mamy wiedzę praktyczną której Wam niestety jeszcze brak ,więc uczmy się od siebie nawzajem i nie obrzucajmy się ,błotem' ,pomyślcie skłóconym personelem lepiej się rządzi. Nasz trud i poświęcenie też powinno być docenione . Mamy szacunek do pacjentów dlaczego nie potrafimy go mieć dla siebie , to jest lekcja do ''odrobienia moje koleżanki ''. Pozdrawiam serdecznie ;młodzież '' i koleżanki w moim wieku ( mam w zawodzie 37 lat skończone ).I jeszcze jedna uwaga drogie panie od ludzi wykształconych kiedyś wymagało się kultury słowa ,ale jak mówią inteligencja jest wrodzona i na studiach się jej nie nauczymy ,ale nauczmy się myśleć -apel znowu do wszystkich pań bez względu na staż pracy .

#31  2019.07.27 21:07:32 ~oliwka

PIELĘGNIARKI PO LM SA ŚWIETNYM I DOŚWIADCZONYMI PIELĘGNIARKAMI POWINNY ZARABIAĆ 4000 TYS MINIMUM . KOLEŻANKOM KTÓRE SIĘ UCZYŁY NALEZY SIĘ DODATEK ZA TRUDY NAUKI PO 100 ZŁ ZA KAZDY STOPIEŃ KSZTAŁCENIA I WSZYSCY BĘDĄ ZGODNI I SZCZĘSLIWI NIKT NKOGO NIE BĘDZIE OBRZUCAŁ BŁOTEM .

#32  2019.07.28 03:24:11 ~Do 31

Pobożne życzenia