Pielęgniarki w dużych miastach mają wyższe wynagrodzenia.

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych


PIELĘGNIARKI W DUŻYCH MIASTACH

MAJĄ WYŻSZE WYNAGRODZENIA. 

Posiedzenie senatu w dniu 1 sierpnia 2019 roku. Dyskusja nad nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Senator Sprawozdawca Dorota Czudowska:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze!

Mam zaszczyt przedstawić w imieniu Komisji Zdrowia nowelizację ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Ustawa jest nieskomplikowana i właściwie można powiedzieć, że jest to prezent dla pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, którzy zarabiają najmniej. Dlaczego prezent? Dlatego że według ustawy z 2017 r. do końca 2019 r. obowiązywała stawka wynosząca 3 tysiące 900 zł, na podstawie której według taryfikatora, według odpowiedniego współczynnika wyliczano tę najniższą płacę. Ta stawka wynosi na dzisiaj i miała wynosić do 31 grudnia 2019 r., jak powiedziałam, 3 tysiące 900 zł, a my nowelizacją tej ustawy zwiększamy tę kwotę do kwoty 4 tysięcy 200 zł.

No, była dyskusja, skąd wziąć na to pieniądze. Środowisk przedstawicieli izb lekarskich… Mówiono, że to nie było konsultowane. Ale te zarzuty… Tzn. na pytania odpowiadał głównie minister. W tym roku kilka miliardów złotych więcej trafiło do Narodowego Funduszu Zdrowia, a poprzez niego do świadczeniodawców, tak więc dyrektorzy powinni sobie z tymi kwotami poradzić, zwłaszcza że – podkreślali to minister, a także dyskutanci – to dotyczy najniższego wynagrodzenia. Niektórzy już od dawna mają znacznie, znacznie wyższe wynagrodzenia niż to, o którym mówimy. To dotyczy lekarzy, ale także wielu pielęgniarek, zwłaszcza zatrudnionych w dużych miastach. A w przypadku tych, którzy zarabiają najmniej, ta kwota 4 tysięcy 200 zł, po porozumieniu ze związkami zawodowymi danego zakładu pracy bądź przedstawicielami pracowników, może być wypłacana już od 1 lipca. Dla najniższej grupy – tylko przypomnę – dla najmniej zarabiających pracowników działalności podstawowej innych niż pracownicy wykonujący zawód medyczny ten współczynnik wynosi 0,58. Tak więc będzie to płaca wyższa niż ta minimalna obowiązująca w Polsce.

źródło: stenogram posiedzenia senatu

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Pielęgniarką oddziałową ratownik medyczny?

Praca dla pielęgniarek. Od 6 370 PLN.

Zamiast pielęgniarki krew pobierze opiekun medyczny po kursie.

Pielęgniarka pielęgniarce wilkiem a ministrowi podnóżkiem. 

Pielęgniarki na dodatkowe dyżury dojeżdżają 130 km.

Od 1 lipca 100 PLN do podstawy pielęgniarek i położnych.

Rząd o pielęgniarkach i pielęgniarstwie.


Gazeta branżowa pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.08.04 13:01:05 ~Piel

Czyli nic się nie zmieniło. Wiecie co wstydzę się przyznać mężowi ile zarabiam na jednym etacie. I albo by nie uwierzył albo się roześmiał.

#2  2019.08.04 18:28:00 ~piel

No wlasnie jak to sie ma do czesto czytanego na tym portalu hasla , za te sama prace taka sama placa"? Czy pielegniarka na internie w duzym miescie robi cos innego niz pielegniarka na internie w malym miescie?

#3  2019.08.04 19:08:56 ~Do 2

Ludzie nie maja pojecia o NATEZENIU w pracy. oddzial oddzialowi nie rowny. Oddzial o tej samie nazwie i tej samej liczbie lozek moze byc zupelnie inny : sprzet, rodzaje zabiegow, ich ilosc w ciagu dnia, wyposazenie np w monitory, liczba osob na zmianie? Powinna byc ta sama placa minimalna ale na pewno nie ta sama placa wszedzie.

#4  2019.08.04 20:36:48 ~do3

Miedzy szpitalami i miastami moze byc roznica w pensji nawet 2 tys ale jak pielegniarka z tego samego oddzialu ma wiecej o 20 zl to trzeba ja zlinczowac jak prawo to prawo za te sama prace te same pieniadze

#5  2019.08.04 23:20:53 ~Szkoły

Są nie pozamykali.

#6  2019.08.05 06:28:30 ~Do4

Rozbawila mnie ta ironia

#7  2019.08.05 11:57:21 ~Ela

I o co sie tu kłócić koleżanki.ja mam raczej pytanie do ministrow i Pana Prezydenta dlaczego jesteśmy w Unii Europ.a zarabiamy duzzzzzo mniej niz nasze kolezanki z innych krajów?

#8  2019.08.05 15:04:16 ~Piel

W każdym zawodzie zarabia się więcej w dużych miastach bo utrzymanie jest dużo droższe. Proste.

#9  2019.08.06 22:44:22 ~Marek

Nie trzeba mieć pytań do ministrów i Pana Prezydenta. To wcale nie jest prawda, że w większych miastach zarabia się dużo wiecej, bo koszty utrzymania są wyższe (rozni sie tylko koszt wynajmu mieszkania, produkty spożywcze są w takich samych cenach, koszt LPG ewentualnie benzyny jest czasem niższy niż w mniejszych miejscowościach, może kino/teatr/koncerty trochę drożej). To jest jedynie wina pielęgniarek które pozwoliły na takie zarobki i do dzisiaj się na nie godzą. Same sobie pielęgniarki ugotowały taki los. Ja nie wyobrażam sobie żebym pracował za mniej niż 50 zł za godzinę. Mam tyle. Niestety muszę pracować w WWA i dojeżdżać do pracy 130km. Bo w mojej miejscowości koleżanki pielęgniarki chodzą do pracy za 20 złotych. Tragiczna stawka. (Dorabiając jako kelner na studiach miałem 17 złotych za godzine, bez jakiejkolwiek odpowiedzialności. No chyba że takiej tylko, abym nie wylał barszczu na klienta z białą koszulą). Tej stawki nie da się zwiększyć, bo przecież zawsze znajdzie się ktoś kto pójdzie do pracy za psie pieniądze. Na mniej się nie zgodzę. Niektóre moje koleżanki w życiu nie pomyślały by żeby w ogóle zaproponować pracodawcy taka stawkę. Pracują za wiele mniej, a mogłyby prawocac na duzo lepszych warunkach. Dopóki pielęgniarki będą pracować za miskę ryżu, dopóki pielęgniarki będą biegać za lekarzem że zleceniami, dopóki będą mu "ścielić łóżko" to nic się nie zmieni. To już nawet nie chodzi o dwa etaty. Bo na dwóch etatach można mieć niezłą stawkę a nie godzić się całe życie za nędzne pieniądze i dostawać garba od pracy.

#10  2019.08.07 23:14:36 ~Ple, ple

Jak mogą pracować za miskę ryżu, jak Ustawodawca od przedwojnia nakazał aby praktyki pielęgniarskiej nikt bez ustawowej nie mógł wykonywać bez Jego zgody?

Dodaj komentarz