Senator: Cieszę się, że zawód pielęgniarki będzie bardziej popularnym...

Pielęgniarki i pielęgniarstwo 2019


Zobacz także:

SENATOR: CIESZĘ SIĘ, ŻE ZAWÓD PIELĘGNIARKI

BĘDZIE BARDZIEJ POPULARNY...

Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 9 lipca 2019 roku

Senator Waldemar Kraska:

"Ja się cieszę, bo to jest kolejna ustawa, która sprawi, że zawód pielęgniarki będzie zawodem bardziej popularnym, panie częściej będą chciały się w tym zawodzie kształcić, bo wiemy, że jest to bardzo ważny zawód. Ja zresztą zawsze powtarzam, że zawód pielęgniarki w zestawieniu z zawodem lekarza jest równoznaczny, są tu co prawda inne kompetencje, ale myślę, że jeden zawód bez drugiego, zawody lekarza i pielęgniarki bez siebie… My jesteśmy po prostu na siebie skazani. Ja jako wielokrotny zabiegowiec wiem, że chirurg bez pielęgniarki instrumentariuszki czy w ogóle bez pielęgniarki nic by nie potrafił zrobić. Myślę, że te nasze zawody są równoznaczne. Dlatego cieszę się, że Ministerstwo Zdrowia tak wnikliwie… i chce, żeby pielęgniarek było coraz więcej, bo rzeczywiście luka pokoleniowa, która powstała, jest bardzo duża."

Czytaj więcej poniżej...


Zobacz także: 

Pielęgniarki: 60% płacy lekarza to nasza strategia!

Pielęgniarki: w sejmie o niesprawiedliwościach siatki płac. 

Gazeta Pielęgniarek - Decydenci: "pielęgniarki zarabiają już całkiem nieźle". 

Ministerstwo: brak pielęgniarek "wybrzmiewa dosyć głośno".


A jeszcze w dniu 28 maja 2019 roku ten sam senator mówił:

(...) "Oczywiście brak kadr, jeżeli mówimy o lekarzach, doskwiera w Polsce, ale, tak jak powiedziała do mnie pani senator Czudowska, to trwa niestety latami. No, doprowadziliśmy do tego, że w tej chwili jest prawie dwukrotnie więcej studentów na uniwersytetach medycznych, ale to jeszcze potrwa. Studia medyczne trwają 6 lat, specjalizacja ok. 5, więc dopiero po 11 latach powstaje lekarz specjalista. Myślę, że to też jest ważny i dobry przyczynek do tego, że przez te 4 lata rządów Prawa i Sprawiedliwości osiągnęliśmy to, że studiuje coraz więcej lekarzy. Jest też dobrze, jeżeli chodzi o personel niższy, czyli o pielęgniarki. To pierwszy rok, kiedy praktycznie wszystkie adeptki tego kierunku odebrały prawa wykonywania zawodu. A zdarzało się tak, że po skończeniu tego kierunku pielęgniarki – nawet 30% pielęgniarek – nie odbierały prawa wykonywania zawodu, czyli już wtedy zakładały, że nie będą rozpoczynały swojej kariery w tym zawodzie. W tej chwili widzimy, że zainteresowanie tym zawodem, zawodem pielęgniarki, jest zdecydowanie większe. Dlatego myślę, że niepotrzebne emocje towarzyszą tym dwóm ustawom, które rzeczywiście są dobre i wprowadzają dobre rozwiązania do polskiego systemu ochrony zdrowia. Ale, tak jak zawsze… Jako lekarz – a ja też jestem zabiegowcem – nie czuję, że mam ten jakiś wyjątkowy gen… To zależy nie od zawodu, tylko od człowieka. Dziękuję bardzo".

Wybrał: Mariusz Mielcarek


Komentarze użytkowników

#1  2019.08.16 17:25:07 ~plg

No co raz to lepiej. Byłyśmy średnim personelem, awansowałyśmy na niższy personel.

#2  2019.08.16 18:40:15 ~a_

Taaaa popularny jak pepsi, frytki i hamburgery razem wzięte! Czytam tych „balawanków” z coraz większym [email protected]

#3  2019.08.16 19:28:35 ~Agata

Nie ma się co cieszyć zawód pielęgniarki nie będzie zawodem popularnym.

#4  2019.08.16 21:48:07 ~An

Każdy wiedział, jaki zawód wybiera.

#5  2019.08.16 22:03:56 ~P24

Bogu Dzięki ten zawód się kończy zaopiekujecie się Sobą Sami .Mlodzi trzymajcie się od tego jak najdalej .

#6  2019.08.17 04:34:47 ~4650zl

Zasaniczej plus 20 procent stazowego, do teg LM. Po co studiować, to nie o studia chodzi, bo magister że specjalizacją ma kilkaset złotych mniej zasadniczej. To chodzi o układy, a na układy nie ma rady.

#7  2019.08.17 04:38:08 ~Dziwne

Że Izby pielegniarskie, nie widzą różnicy? Przecież nie na darmo znają składki procentowe, to po to aby miały wgląd do naszych uposazen.

#8  2019.08.17 04:42:43 ~500 plus

Dla pielęgniarek 35 lat pracy i ponad 35 lat, z magistrem i specjalizacją, z licencjat em i dla tych po LM bez matury.

#9  2019.08.17 04:44:15 ~LM

Czy można przystąpić do matury w wieku 58 lat? ¿?

#10  2019.08.17 06:11:33 ~a_

Przestańcie judzić z wykształceniem, w każdym poście to samo. Wystarczy.

#11  2019.08.17 06:24:38 ~Toja

Do tych wszystkich, którzy nienawidzą koleżanek poLM - ile znacie pielęgniarek bez matury? ,przepracowałam w zawodzie ponad 30 lat , też jestem po LM, nie znam ani jednej nie posiadającej matury. To dzięki takim jak wy mamy to co mamy.Nie ma jedności , za to jest nienawiść ,nigdy nic nie osiągniemy opluwając się nawzajem.Co chwilę jest wpis" ta po LM" .Co to znaczy? W czym jest gorsza od tej po licencjacie? Dzięki Bogu , moje córki nie wybrały tego zawodu, nie będą musiały tkwić w tym bagnie.

#12  2019.08.17 08:40:33 ~Anka

Wstyd jedyna grupa zawodowa w której nie ma jedności i solidarnosci. Opamietajcie się wreszcie. Nic nie robicie tylko plujecie po sobie. Dlaczego panie po LM są gorsze. Mają praktykę i doswiadczenie. A te uczone często papier bez praktyk. Może pora przyjrzeć się tym praktykom w czasie Waszej nauki. Przychodzicie do pracy i wszystkiego trzeba Was uczyć. Uderzcie się w piersi bo nic wiecej nie umiecie poza tym papierkiem. Lekarze też mają specjalizacje, stopnie ale trzymają się razem.

#13  2019.08.17 10:45:18 ~Dorota

Do 9 na Naukę każdy czas jest dobry. Do 12 zdobądź i ty Papier bez praktyk-wówczas będziesz się mu Przyglądać. Kogo ty uczysz? , pewnie sama Nic nie umiesz!

#14  2019.08.17 10:45:45 ~Gość

Najczęściej panie po LM mają większą wiedzę i doświadczenie niż te które mają przed nazwiskiem mgr. No ale cóż ma papier haha szara smutna ta nasza służba zdrowia, nie liczy się praktyka i wiedzą tylko papier z mgr. :(

#15  2019.08.17 10:59:25 ~Do 14

Gościu czy ty musisz się udzielać na każdym wątku tego portalu? Znalazł się ekspert od siedmiu boleści! Chcecie szacunku dla pielęgniarek po LM, to okazujcie go również tym z mgr. To działa w obie strony hipokryci!

#16  2019.08.17 10:59:55 ~,,,,,,

Nie ma się co licytować,a prawdą jest,że za wykształcenie powinno się płacić,wyksztalcenie podnosi prestiż,co jest ważne w obecnych czasach dla zawodu.Ludzie muszą zmienić myślenie,że pielęgniarka to jest ktoś,a nie coś,a tak jest,nie ujmując żadnej pielęgniarce.Takie są czasy,zmiana ustroju i konsekwencje.Należy cenić również wiedzę z doświadczenia jest ważna.Co rząd zrobi,tego na tą chwilę nie wiadomo.

#17  2019.08.17 11:02:28 ~Piel

W marcu przyszła jedna Koleżanka z mgr ( oddział chirurgiczny ) , baaardzo przemądrzała na początku, ale praktyka ZERO.Nie potrafiła się zakłuć wenflonem, choć żyły jak baty! Zrezygnowała po 4 miesiącach, nie dawała rady. Powiedziała , że nie wiedziała, że to tak ciezka praca! Druga mgr przyszła w lipcu, dzisiaj mamy 17.08, a Pani już nie ma! NIE wytrzymała tempa pracy( choć była b.sympatyczna ) Do czego zmierzam. Wszędzie są pielęgniarki bardziej ,ogarnięte , i mniej .bardziej sympatyczne i mniej.bardziej pracowite i olewatorki.Niezaleznie czy mgr ,LM , SM ,czy licencjat! Zamiast się dzielić, zmobilizujmy się , stańmy razem w jednym szeregu i zawalczmy RAZEM! Jesli bedziemy wrogo nastawieni do siebie we własnym srodowisku i nie bedziemy sie szanowac , to niczego dobrego nie osiagniemy! NIGDY! Przestanmy sie w koncu kłócić!

#18  2019.08.17 11:17:28 ~Oddziałowa

Do 11. Na moim oddziale pracują pielęgniarki mające różne wykształcenie. Od pielęgniarki po LM bez matury do magistra ze specjalizacją i studiami podyplomowymi. Kłócimy się o różne rzeczy jak to w każdej grupie kobiet. Raz jest lepiej raz gorzej . Jednak nikt nie wypomina sobie wykształcenia. I jeszcze jedno dla wszystkich moich koleżanek oddziałowych : pielęgniarką się jest oddziałową się bywa.

#19  2019.08.17 14:26:24 ~PIEL

Mnie słuchy też dochodzą, że przychodzą młodzi do pracy i szybko odchodzą. Zawiedzeni. A w Parlamencie się cieszą. Może tak badania w terenie incognito. Kazimierz Wielki przebierał się za chłopa i badał opinię społeczną i stan państwa. Ale to był król.

#20  2019.08.17 16:03:07 ~piel

Do 4 nie wiem czy dziecko w wieku 15 lat wybierajac liceum pielegniarskie wiedzialo co robi nie sadze. Do 17 tu nie chodzi o tytul magistra przed nazwiskiem tylko o wykonywana prace ktorej stara kadra nauczona jest wykonywac bez szemrania i tak im zostanie do konca zycia natomiast mlodzi sa bardziej ambitni i maja inne wartosci, Praca owszem ale nie swiatek. piatek i niedziela oraz noce za marne grosze.