Dwie pielęgniarki przenosiły 100 kg pacjentkę!

Warunki pracy pielęgniarek.


Zobacz także:

DWIE PIELĘGNIARKI PRZENOSIŁY 100 KG PACJENTKĘ!

Zobacz także: 

Pielęgniarki: w sejmie o niesprawiedliwościach siatki płac. 

Gazeta Pielęgniarek - Decydenci: "pielęgniarki zarabiają już całkiem nieźle". 

Ministerstwo: brak pielęgniarek "wybrzmiewa dosyć głośno".

Senator: Cieszę się, że zawód pielęgniarki będzie bardziej popularnym...

Pielęgniarki: 60% płacy lekarza to nasza strategia!


Chcesz przeczytać sierpniowe wydanie Gazety Pielęgniarek i Położnych?

Całe wydanie dotyczy wynagrodzeń w ochronie zdrowia!!!

Zamów prenumeratę:

Z uzasadnienia (fragmenty) do wyroku Sądu Rejonowego:

Pielęgniarka wniosła pozew przeciwko szpitalowi o zapłatę 5.280,00 wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia powództwa do dnia zapłaty tytułem odszkodowania oraz o zasądzenie na jej rzecz kosztów postępowania. W uzasadnieniu wskazała, że jest zatrudniona w Szpitalu (...) sp. z o.o. na stanowisku starszej pielęgniarki i podczas pełnionego dyżuru przy czynnościach związanych z podnoszeniem ciężkiej i na wpół bezwładnej pacjentki bezpośrednio po zabiegu operacyjnym, w sposób niekontrolowany ugięła się jej noga w kolanie, w wyniku czego niemal natychmiast zaczęła odczuwać silny ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Wykonane bezpośrednio po zdarzeniu badanie radiologiczne i tomokomputerowe wykazało istnienie obrzęku w L4-L5 kręgosłupa, będącego wynikiem świeżego urazu. Sporządzony na tę okoliczność protokół powypadkowy nr (...) wykluczył jakiekolwiek nieprawidłowości po stronie powódki, kwalifikując to zdarzenie jako nagłe, występujące w godzinach pracy poszkodowanej, podczas wykonywania przez nią obowiązków służbowych.

Sąd ustalił, co następuje:

Pielęgniarka jest zatrudniona na Oddziale Chirurgicznym Ogólnym na stanowisku starszej pielęgniarki w ramach umowy o pracę. Pracę świadczy w systemie zmianowym 12-godzinnym. Do obowiązków powódki należy m.in. nadzór i opieka nad pacjentami oddziału – w tym pooperacyjna, wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, transport chorych na oddział operacyjny i z powrotem, pobieranie materiału do badań laboratoryjnych.

Pielęgniarka wraz z drugą pielęgniarką miały pójść na blok operacyjny, aby odebrać pacjentkę po zabiegu operacyjnym. Pielęgniarki zabrały wózek do transportu pacjentów i udały się na blok operacyjny. Tam przełożyły pacjentkę (waga około 100 kg) na wózek i udały się na oddział chirurgiczny ogólny, sala pooperacyjna. Do pomocy przy przekładaniu pacjentki z wózka na łóżko pielęgniarki użyły rolki ułatwiające przekładanie pacjenta. Powódka stanęła od strony głowy, a druga pielęgniarka od strony nóg. W momencie podnoszenia pacjentki, nagle ugięła się powódce noga w kolanie, w wyniku czego poczuła silny ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, który to ból promieniował do dolnych kończyn, powodując ich drętwienie. Pełniąca wraz z poszkodowaną dyżur druga pielęgniarka zaprowadziła ją do pokoju zabiegowego, wzywając lekarza.

Powódkę przyjęto na oddział chirurgiczny szpitala. Wykonane bezpośrednio po zdarzeniu badanie rezonansu i rtg kręgosłupa wykazało uraz kręgosłupa L-S oraz zmiany na poziomie L4-L5. W karcie informacyjnej wskazano, że „na poziomach L3-L5 obniżenie wysokości tarczy mk, z cechami odwodnienia. Na tych poziomach centralne i obustronne paramedialne wypukliny krążków mk spłycające zachyłki boczne oraz zwężające otwory mk. Zmiany bardziej nasilone na poziomie L4-L5 – uwypuklenie krążka mk na ok 5-6 m, z uciskiem na korzenie nerwowe. Na tym poziomie widoczny obrzęk przyległych części trzonów – zmiany zwyrodnieniowe? Zapalne?”.

Wybrał: Mariusz Mielcarek


Komentarze użytkowników

#1  2019.08.17 09:14:47 ~andzia

Brak słów na komentarze,poprostu zostaniemy na dyżurach inwalidkami.przykre

#2  2019.08.17 09:55:23 ~a_

Niestety głupota do granic możliwości! Operator jest odpowiedzialny za pacjenta do momentu przełożenia na łóżko. Przy takim tonażu przychodzą wszyscy, którzy są w danej chwili wolni: pielęgniarki, operator, rehabilitant, anestezjolog i inni, których nie wymieniłam muszą znaleźć chwilę.- czyli wszystko zgodnie z procedurą. Tak u mnie jest, bo my pielęgniarki tego oddziału egzekwujemy przepisy.

#3  2019.08.17 10:11:58 ~,,,,,,

W większości pielęgniarki same,na własne życzenie robią z siebie inwalidki.Takich przykladów jest całe mnóstwo,w przeróżnych sytuacjach,nie tylko w tych.Ta jest dobra,która nie stwarza problemów,a bezkrytycznie na wszystko potakuje.Szefostwo zadowolone,ma spokój,w razie problemu,o niczym nie wie.

#4  2019.08.17 12:21:07 ~abc

Zawsze mówiłam,że 1000 razy się uda,a 1001 nie, i tak w większości pracuje się nad przepaścią.Bo oszczędności,bo szpital,bo nie ma,nie bo nie itd. itp.

#5  2019.08.17 13:41:19 ~.

Jakoś mnie to nie dziwi. U nas zdarzają się pacjenci leżący a jest jedna pielęgniarka na dyżurze i jak to się ma do przepisów dotyczących podnoszenia określonej ilości kg na jedną pielęgniarke. Zwłaszcza jak pacjent jest prawie 3 razy cięższy od samej pielęgniarki. I jak tu sobie czegoś nie uszkodzić?

#6  2019.08.17 13:41:24 ~##

U nas jest tak,że musimy same przekładać z wózka na wózek,gdyż osoby z Bloku Operacyjnego mają zakaz wyjścia poza drzwi Bloku , dlatego nie mogą pomóc.

#7  2019.08.17 13:51:05 ~toja

Taka to robota! Ciężka,fizyczna harówa,ohydna.A odpowiedzialnosć jaka! Ja już kończę"karierę".Zastanawia mnie po co i dlaczego mlode osoby wybierają ten zawód.Niestety ale tego nie rozumiem.

#8  2019.08.17 14:02:55 ~Ija

Też tego nie rozumiem, chyba tylko po to żeby zniszczyć sobie życie i zdrowie.

#9  2019.08.17 14:05:42 ~Uia

Oddziałowe mają nas gdzieś, nie chcą widzieć że jesteś sama na dyżurze, oszczędzają. Potem ordery dostaną od naczelnej ha ha

#10  2019.08.17 14:17:35 ~PIEL

Nie przekładać i tyle. U mnie na oddziale przekładamy w 6 osób. Zawsze jest ktoś , pracownicy bl.op, pog. rat. innego oddziału, lekarze, salowe. Trzeba sobie zorganizować, poczekać chwilę, a nie w gorącej wodzie kąpane. Przykre , że tak się stało, to nie było ratowanie życia. Niestety pracodawca może nawet nałożyć karę i nie przyznać odszkodowania za nieprzestrzeganie BHP. Niestety znam takie przypadki, gdy sprawy oparły się o sąd , by dostać odszkodowanie. Widzę też w otoczeniu osoby same szarpiące się z pacjentem. Do czasu.

#11  2019.08.17 14:21:20 ~PIEL

Na blok trzeba wcześniej zawieźć łóżko i oni tam sami przekładają. Pacjenta oddają przy wyjściu. Jest wtedy 2 chirurgów, anestezjolog, 2 instrumentariuszki, anestezjologiczna i salowe. Organizacja.

#12  2019.08.17 14:45:07 ~Piel.

Pielęgniarka to nie koń pociągowy. Kiedy wreszcie ludzie wbiją to sobie do serc i tych pustych łbów!

#13  2019.08.17 15:06:55 ~Do 2

Za duzo filmow ogladasz. Tak jak piszesz moze byc na filmie "Na dobre i na zle" ale nie w realu. Cud,ze mialy jeszcze rolke do przesuwania

#14  2019.08.17 15:09:31 ~LM

Urlopy na podratowanie zdrowia.

#15  2019.08.17 15:12:45 ~Podobno

W pracy należy się umieć ustawić, po liceum medycznym wysoka zasadniczą, nie wozić na blok chorych, bo to za daleko i tak do emerytury. Natomiast pielęgniarka o studiach e

#16  2019.08.17 15:18:32 ~Sandra

Po studiach że specjalizacją bez znajomości, mniej zasadniczej niż po LM, jakieś nie porozumienie. Po studiach do ciężkiej pracy, a po liceum medycznym, lekką nie wyczerpują a pracę. Płacimy na zwia, ki zawodowe, IZBY PIELEGNIARSKIE I CO Z TEGO WYNIKA? TYLKO KOCHANE KOLEŻANKI ZNAJOMOŚCI, POPARCIE DAJE DUŻA KARIERĘ OTRZYMUJAC dużą zasadnicza a nie uce

#17  2019.08.17 15:22:24 ~Jak

Się nie ma poparcia, to żadne studia nie pomogą w pracy w szpitalu, tylko kręcenie się koło odpowiednich osób daje sukces zawodowy. Jak któraś myśli, że skonczenie uczelni zrobi jej cud, to jest w błędzie.

#18  2019.08.17 15:23:08 ~toja

Straszne to! Jak ogromne błędy ortograficzne stylistyczne i każde możliwe popełniają owe panie mgr i licencjacki po wielu wielu kursach i specjalizacjach. Wstyd mi za nie i jednocześnie rozumiem czemu są traktowane tak jak są. Proste baby rzeczywiście li tylko do dźwigania i zbierania opierniczow.

#19  2019.08.17 15:25:02 ~Obucmy się

Tylko przebudzenie, otworzenie oczu nam pomoże zrobienie kariery przez ukończenie studiów to Mit i to zapamiętaj ie.

#20  2019.08.17 15:26:40 ~500 plus

Za staż 35 lat i więcej w zawodzie bez względu na wykształcenie, to by było dobre.

#21  2019.08.17 15:35:12 ~z ZOLu

Pytanie do a_: My na co dzień przenosimy do kąpania. Jakie przepisy mówią o tym, że inni muszą przyjść nam pomóc? Poza jednym rehabilitantem- każdy zaszywa się w jakimś kącie lub jest bardzo zajęty.

#22  2019.08.17 16:24:32 ~Luna

Do nr.13 - bardzo trafne określenie realnych warunków pracy - a te osoby , które już zabrały się za krytykę i ubliżanie z pewnością nie mają pojęcia o tym jak pracuje się na oddziałach szpitalnych . Służby mundurowe idą po 25 latach pracy na emeryturę , a "służba" zdrowia ? Tutaj nadal nic się nie zmienia , oprócz tego , że kłócicie się między sobą - a w pracy nadal zostawiacie swoje zdrowie .

#23  2019.08.17 17:02:30 ~do 19

Chyba "obudźmy".Szkoła- jestem za.

#24  2019.08.17 19:37:26 ~ad 4

" i tak w większości pracuje się nad przepaścią " -trafna metafora pracy pielęgniarki" przy łóżku chorego " . Tak , PIELEGNIARSTWO TO PRACA NAD PRZEPAŚCIĄ . 1000 razy może się udać a za 1001 nie. Ale może się nie udać za pierwszym, bo to praca nad przepaścią.

#25  2019.08.17 19:45:42 ~?!

A dlaczego jest aż taka przepaść? .Bo proste baby w gorącej wodzie kąpane zamiast poczekać,POMYŚLEĆ i ,jak radzą oddziałowe dobrze "zorganizować" sobie pracę /egzekwować przepisy, i do przekładania chorych zaangażować również tych ,którzy bezpośrednio odpowiadają za organizację pracy pielegniarek w odziale.

#26  2019.08.17 20:06:15 ~Do 2

A co Pani powie, na to. Moja koleżanka, jest opiekunką środowiskową z MOPS_u i sama podnosi podopieczną, która jest bezwładna i waży prawie 120 w kg. Jak się poskarżyła, że nie może sama tyle dźwigać, to pracownik socjalny kazał Jej zmienić pracę. Niestety taka jest codzienność, w opiece środowiskowej. Nic i Nikt, nie chroni opiekunów, którzy opiekują się i pomagają starszym osobom

#27  2019.08.17 21:03:47 ~Ania

I co z tego że 3 osoby przestrzegają przepisów tzn na głowę 20 kg jak resztę koleżanek z oddziału nie dbając o swoje zdrowie dźwiga po 100kg pacjenta , pielegniarki same siebie nie szanują ! Pozdrawiam wszystkie naiwne nie szanujące zdrowia swojego i koleżanek pielegniarki .

#28  2019.08.17 21:39:38 ~Lucyna

Technicy rtg na sor przenosili 140 kg pacjenta. Kiedy będzie dla nich odszkodowanie za zniszczenie kręgosłupa.

#29  2019.08.18 00:36:11 ~Maria

W tych zawodach-tzn.medycznych same ( i sami) się nie szanujemy. Takie skrzywienie zawodowe. Dźwigamy, ratujemy, narzekamy. Taka specyfika charakterów. Zdrowia wszystkim życzę, oby jak najdłużej.

#30  2019.08.18 01:31:39 ~Joze

Od tego jesteście a jak się nie podoba to won na kasę do marketu

#31  2019.08.18 06:17:34 ~Do 31

Od ciągnięcia wozu to jest koń, chociaż szkoda zwierzęcia, a nie pielęgniarka. Spierd.j cham.e na księżyc! Prędzej trzy dni wraz się zejdą, niż pozwolę z siebie zrobić konia pociągowego dla takiego kretyna, jak ty!

#32  2019.08.18 07:18:53 ~Gosc

Taka praca hehe. Trzeba było zmienić zawód i do biedronki na kasę

#33  2019.08.18 09:01:14 ~,,,,,,

Proszę,ignorujcie tego "człowieka jak 32"ma nieprawidłową osobowość ,szuka ujścia swoim chorym emocjom.Wypowiedzi jego są zawsze b.prymitywne,agresywne,poniżajace,tak postępuje osoba o niskim poczuciu własnej wartości. " Zaburzenie osobowości wiąże się z obecnością trzech deficytów psychicznych (emocji, uczenia się i relacji interpersonalnych."

#34  2019.08.18 09:01:28 ~do 32

Posłuchałabym twojej rady,ale przez wiele lat mojej pracy znany był tylko owad biedronka,a o sklepie nikt nie słyszał.

#35  2019.08.18 09:43:52 ~do 32

Jeżeli to wolę "Ladybird".

#36  2019.08.18 10:59:43 ~#36 do 15

Nacpales sie gościu ? Coś ci dolega biedny idioto ?

#37  2019.08.18 12:47:58 ~Julka

To jest średniowiecze. A gdzie podnośniki, specjalne materace Do przenoszenia z łóżka do łóżka. Ludzi muszą :powiedzieć nie, nie będę dźwigać

#38  2019.08.18 14:21:45 ~Gosc

To szpitale wydają kupę kasy na ćmoje boje, super kolejny rezonans z dotacji.A może stworzyć program, który ze środków UE doposażyć szpitale w tego typu sprzęt. On nie jest drogi a bardzo potrzebny.

#39  2019.08.18 16:53:21 ~a_

Kilka osób miało pytania dot. dźwigania-bardzo proszę: rady typy "że mam zmienić pracę" w tym wypadku pracownik socjalny-może zastosować dla siebie. W innym wypadku gdyby byłabardziej operatywna, to razem z pielęgniarką załatwiłyby np. podnośnik do podnoszenia chorych, matę ślizgającą itp. / np. w Pefronie/ Swoją nieudolnością pracownik socjalny próbuje obarczyć pielęgniarkę. I o dziwo udaje mu się to! Praca na oddziale z 1 pielęgniarką i podnoszenie? Bardzo proszę: każdorazowo maszeruję po oddziałową lub kierowniczkę do pomocy lub szukam innej pracy. To nasz zwierzchnik jest zobowiązany zadbać o organizację pracy i środki do jej wykonania. Egzekwujcie! Hehe co za głupia wymówka, że nikt nie może wyjść z bloku! To że chcą mieć miłą przerwę to jedno, a po drugie: ubrania i tak będą zmieniać i na buty ubierają ochraniacze i wychodzą do śluzy do pomocy. W czym problem? W Was koleżanki, bo niestety nie egzekwujecie lub inaczej, co sama zaobserwowałam, nie dajcie sobie pomóc, jakby nie można było poczekać chwilę. Do # Sandra-srandra, gościa i innych trolli: aż dziwne że na wasze ciągle judzenie o wykształceniu, o wyższości LM nad mgr ciągle ktoś się daje nabrać. Wypad na swoje portale i tam się wykazywać. Sio!

#40  2019.08.18 21:19:07 ~Jakoey

Może tak.zgadzam się z tym że pracodawcy,oddziałowe zmuszają do dżwigania ponad siły.nikt tego nie kontroluje.dżwigam na wózek gościa z niedowładem czterokończynowym i to nie jednego na dyżurze i potem idę do Lidla gdzie pani wózkiem na półki podjeżdża i układa towar spokojnie w zasadzie bez wysiłku.nie chcę zmieniać zawodu.ale kontrole z zewnątrz są konieczne.

#41  2019.08.18 21:26:00 ~Patric

Myślę. Ze. Osoba. Proponującą. Prace. Na. Kasie. To. Ktoś. Z. Ujemnym. IQ. Chyba. Nie warto. Prowadzić. Polemiki. Z kimś. Kto. Jest. Nieudana. Krzyżówka. Debila z glista. Ludzka. Bo. I. Tak. Tego. Nie. Zrozumie. Oddanie. Moczu. Na. Głowę. Tego. Mędrca. Też. Nic. Nie da , a. Rozumu. Na. Receptę nie można przepisać. Tak więc. Szkoda. Czasu. Bo. To. Coś nie nadaje się. Nawet. Na. Materiał. Odpadowy. Tak to jest gdy. W. Głowie. Syffffff.zamiast mózgu. Co. Do dźwigania. Pacjentów. Niestety ,najlepiej. Byłoby. Gdyby. Musieli robić. To. Panowie/Panie. Dyrektorzy , Prezesi. Wtedy pewnie znalazłyby. Sie. Pieniążki.na. Podnośniki dla. Pacjentów . Przecież. To. Też. Z. Korzyścią dla. Chorych.

#42  2019.08.18 23:11:32 ~Diana

Do 30 wypierd. j stąd gnoju jeden. Panie Pielęgniarki nie są od tego i nigdy nie będą. ZAPOMNIJ! Mogę podnieść 12 i pół kg.a tyle waży pewnie twoja jedna ręka. Resztę będzie dźwigać twoja rodzinka. Przepisy NIE POZWALAJĄ! Ha ha ha

#43  2019.08.19 19:13:55 ~do#41

Masz czkawkę czy nie umiesz korzystać z klawiatury?

#44  2019.08.20 07:53:03 ~do 40

Oddziałowa stoi nad tobą z pistoletem,albo z batem i zmusza cię do dźwigania kolosów? Jeżeli tak to popełnia przestępstwo i kieruj sprawę do prokuratora.W przeciwnym razie na twoje średniowieczne myślenie nie pomoże żadna kontrola.

#45  2019.08.20 19:46:17 ~Jakoey

Podobno pielęgniarka ma w zakresie obowiązków wysadzanie chorego na wózek.to element pionizacji chorego.

#46  2019.08.20 20:37:44 ~Gość

45 jaki ty zawód wykonujesz? że nie wiesz to jest w zakresie obowiązków rehabilitantow. Teraz rehabilitacja jest w każdym oddziale. Chyba jednak pracujesz w biedronce.