Pielęgniarka o wyścigu szczurów do bycia kimś "obok lekarza".


Pielęgniarka zamieściła komentarz na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych: Dyskusja o złych i dobrych pielęgniarkach to temat bez sensu, zawsze były jedne i drugie! 40 lat temu przyjmowane były wszystkie do pracy, mało która jej nie podejmowała. Jedne żyły specyfiką zawodu, drugie tylko pracowały. Były premie, podwyżki, nagrody - stosunkowo psie pieniądze ale były, cieszyły! Poniżej cytujemy dalszą część komentarza. 

Zobacz także:

Pielęgniarki: tak szpitale kantują nas na pensjach. 

Po latach zmieniło się dużo - pojawiły się izby które wzbudzały nadzieję na lepsze czasy, niestety panie, którym obrzydła praca w zawodzie najpierw same zrobiły studia, a potem puściły wici, że konieczne są do wykonywania zawodu i tak zrodził się różnoraki wyścig szczurów do bycia kimś obok lekarza - kompleks pań przedstawicielek rozlał się i skaził masy. Zapełniły się pomostówki, kursy na wszystko, co było w szkole - tym razem z potwierdzeniem każdego kursu na świstku, który znalazł się dużo wcześniej w Dyplomach. A pozwolenie wykonywania zawodu było pieczęcią zgody izb na to samo, bo na co pozwalał dyplom, jeśli wykonywałam pracę w zawodzie 20 lat przed powstaniem izb? To ja powinnam wydać moją zgodę na przynależność lub nie! 

Po latach gdy istnieją wiem, że niczego im nie zawdzięczam, zniszczyły to, co było piękne w zawodzie! Jeśli nawet w miarę upływającego czasu konieczne były zmiany z wprowadzeniem komputerów i mnóstwa dokumentacji wypełniającej kolejne EGO pań z izb, to mogły zadbać o prestiż i szacunek do naszego zawodu! Większego skłócenia młodszych i starszych nie było. Średnia wieku wzrosła do 40, 50 a nawet 60 lat! Ostatnie lata kipiały i wrzały - wydarzenia kolejne pokazały prorządowe działania izb i związków w jednym szeregu, olewania i lekceważenia naszej pielęgniarskiej braci! Mamy ich serdecznie dość, liczymy na zmiany, które jak wrzód czekają na cięcia! Pielęgniarkom coś dali kilkakrotnie, ale w tych samych pieniądzach, teraz prawie to odebrali, jeszcze nie wiadomo jak się to skończy!

Pracujemy w okrojonych obsadach, 60-latki masowo odchodzą bo padają tzw. na pysk, wymagania i obowiązki rosną, oskarżenia podburzanych pacjentów i ich rodzin za wszystko i o wszystko rozrastają się, część pracuje, łapiąc w amoku każdy etat, w efekcie przepracowując na umowy zlecenia nawet podwójne i więcej dyżurów niż normy etatowe! To niszczy ich jako człowieka, kobiety, żony, matki - przypominają ćmy wokół światła nie potrafiące się już zatrzymać... dlatego takie jesteśmy, zniknęła radość przed dyżurami, zmęczenie i strach biorą górę... zawód umiera!

Najpierw wypychali na studia, teraz chcą rezydentów zagonić do naszych obowiązków, opiekunów w przyśpieszonym trybie nauczyć pobierania krwi i podawania leków? To już studia nie są konieczne do tych czynności ? Dlatego można spotkać częściej zmęczone, podirytowane pielęgniarki - zostawione same sobie, samotne z problemami zawodu!

A telewizory myślą, że aktorka miała dużo racji! Pamiętam, gdy telewizja już prywatna, ale jeszcze dużo tańsza, zwłaszcza zimą na większych salach była powodem wspólnego oglądania seriali, meczów sportowych, sale tryskały śmiechem i radością, ci słabsi łatwiej zdrowieli w takiej atmosferze! Sama na ich miejscu nie chciałabym patrzeć w ścianę i czekać na odwiedziny! Ale kogo to obchodzi, trzeba się znaleźć na ich miejscu, zwłaszcza starszych, gorzej widzących, samotnych nawet w rodzinach!

Nie oskarżajcie pielęgniarek o wszystko, przez lata wmawiano nam szczególność zawodu i kazano robić wszystko. Tak się nie da. Wszystko to bałagan, którego nie stworzyłyśmy, a którego same nie jesteśmy w stanie uporządkować bez mądrych ustaleń, może ustaw...

źródło: komentarz na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych


O pielęgniarkach wypowiedziała się "celebrytka".

Brak pielęgniarek? "Szybko zróbmy z opiekunów pielęgniarki".

Pielęgniarki: na dyżury pielęgniarskie skierowani lekarze.

Pielęgniarki: szpital nie płacił ZUS-u od 4x400.


Komentarze użytkowników

#1  2019.09.09 16:59:36 ~Mer

Jesteś niesamowita, super tekst ! Sto razy lepszy niż dziennikarski suchar

#2  2019.09.09 17:15:36 ~Piel

Sama prawda !

#3  2019.09.09 17:18:57 ~L

Było tyle beznadziejnych zmian, pomysłów i co po tylu latach chcą wrócić do punktu wyjścia ?

#4  2019.09.09 18:14:41 ~Lusia

Brawo, w punkt. Nic więcej nie trzeba dodawać.

#5  2019.09.09 19:37:12 ~samo zycie

Fajnie napisałaś koleżanko Tylko kto to zrozumie ,zakuma ,przemyśli. post factum chyba że. Odeszłam z zawodu przed czasem tj. przed emeryturą. Miałam takie przemyślenia jak Ty.Pzdr.

#6  2019.09.09 19:50:54 ~Gabi

Dzięki za prawdę,pozdrawiam.

#7  2019.09.09 20:33:20 ~Krysia

Dobrze napisane

#8  2019.09.09 21:00:58 ~Szkoły

Są, jeszcze nie zlikwidowane.

#9  2019.09.09 21:11:09 ~Iza

Meczennice,czytam i płacze! U mnie na oddziale to leci kawusia,ciasteczko i ploty! Żenada

#10  2019.09.09 21:32:48 ~Danka

To prawda. 33 lat stażu w tym zawodzie.

#11  2019.09.09 21:42:00 ~Adam

W drodze strajku pogonić na zbitą twarz Izby Pielęgniarskie i wybrać nowe władze ZZPIP. Tyle i aż tyle. Tylko ktoś to musi zorganizować.

#12  2019.09.09 22:06:49 ~piel.

Izby nie istnieją po to,żeby dobrze robić nam tylko sobie. Dla nas ruchy pozorowane, rosnące wymagania i szkody. Dla siebie towarzystwo wzajemnej adoracji i synekury.

#13  2019.09.09 22:16:55 ~Madlen

Opisałaś całą prawdę!

#14  2019.09.09 22:27:31 ~Kiedy

Zlikwidujemy Izby PIP

#15  2019.09.09 22:28:43 ~Gość

Sedno sprawy,lepiej bym tego nie ujęła

#16  2019.09.09 22:36:57 ~Anna

Czy ktoś mi odpowie ile powinna dostac pielegniarka na kontrakcie zembalowego 1600 czy 2041 zł.przeciez sama się rozlicza

#17  2019.09.09 23:03:33 ~Piel.

Brawo! Nic dodać.

#18  2019.09.09 23:11:18 ~Edyta

Świetny tekst.Prawdziwy.Brawo,cieszę się,że wśród nas są takie mądre i szczere osoby.Pozdrawiam.

#19  2019.09.10 02:22:03 ~do 9

Prawdziwa męczennica, co zrezygnowała z ciasteczka, heros, co kawusią się nie raczy i prawdziwa menda, co to przeszkadzają jej plotki koleżanek.

#20  2019.09.10 02:39:14 ~piel

Z tekstu wynika,że winni są oni i czekamy kiedy oni uratują pielęgniarstwo.Oni nie będą ratować,bo nie mają w tym interesu.Wymyślą asystentom szkolenia,kursy i pomostówki na których bardzo dobrze zarobią.

#21  2019.09.10 06:38:45 ~ewa

Zawsze zastanawiało mnie dlaczego lekarz może należeć do Izb Lekarskich a my musimy.Jeżeli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.Wiemy kto tam pracuje. Medaliki , imprezki.Szkoda gadać- ktoś powinien skontrolować ten twór i rozliczyć bo to kolejne państwo w państwie.

#22  2019.09.10 07:35:47 ~do 20

Izby robią wszystko co jest dobre dla nich,bo tak robi większość ludzi.

#23  2019.09.10 09:13:11 ~Adam

Pielegniarki chociaz zarabiaja juz obecnie dobrze to nadal pozostaja zachlanne i z tak przerosnietym ego ze szok. Opiekunom medyczynym blokuja prace na dyzurach nocnych nie bardzo interesuje te panie fakt ze tez mamy rachunki do oplacenia i rodziny.Zaslaniaja sie tym ze skonczyly studia i co z tego? Sa tez panie po Liceach Medycznych wiec na poziomie edukacji takim samym jak opiekum medyczny.Ukonczenie studiow nie powoduje ze ktos staje sie swietnie przygotowanym do pracy przy pacjencie.Dopiero praktyka i lata pracy ucza doswiadczenia i kompetencji.My tez wykonujemy ciezka prace przy chorych a wielokrotnie spotykamy sie z arogancja pielegniarek i traktowanie nas jak zlo konieczne.Pracujemy za najnizsza krajowa a jakos nie zauwazylem,zeby ktoras z pan pielegniarek to zauwazyla.Zacznijcie wspolpracowac i szanujmy sie wzajemnie pacjenci nie tylko widza ale czesto slysza jakie podzialy potraficie robic na oddzialach.Macie zarabiac godnie ale nie pracujecie same w szpitalach.Skupmy sie na dobru pacjenta i szanujmy sie wzajemnie.

#24  2019.09.10 09:17:33 ~Piel

Tak CBA powinno zająć się Izbami Pielęgniarskimi. Sprawdzić ich wydatki, rozliczenia tak ciężko odprowadzanych OBOWIĄZKOWO składek. Panie przyklejone do stołków wiodą dostatnie życie za nasze wypociny. Stać je na wycieczki ,bankiety,SZKOLENIA życie bez stresu i inne bezpłatne faworki. Kontrola powinna być i powinniśmy jej zażądać.

#25  2019.09.10 09:22:47 ~Piel

Proszę nie mówić że opiekun nie jest szanowany. Mamy opiekunki medyczne wspaniałe ,każdy docenia ich pracę i przychylność do pacjenta. Jesteście bardzo potrzebni i powinniście być docenione finansowo przez pracodawcę. Życzę Wam dużych pieniedzy za waszą ciężką pracę.

#26  2019.09.10 09:46:01 ~Agnes

Super,sama prawda.

#27  2019.09.10 10:38:54 ~Ja

Izby powinny zostac zlikwidowane. Kiedys ich nie bylo,PWZ wydawal Wydzial Zdrowia od reki,wazne bylo na terenie calej Polski a nie jak teraz w danym okregu. Izbowe poprzyspawaly sie do stolkow i nie popuszcza bo przeciez np.przewodniczace zarabiaja po ponad 18 000 z naszych skladek. Autorka ma racje. Wmawiono i wmawia sie pielegniarkom, ze tylko kursy sa wazne zeby pracowac i miec PWZ. Wiec po co konczyc szkoly skoro mozna same kursy? Izby wydaly PWZ na podstawie naszych dyplomow, ktore uznaja nasze przygotowanie zawodowe. A teraz,wmawiajac kursy, same sobie zaprzeczyly. A zakompleksione pielegniarki,jak cmy do swiatla,pedza na te niepotrzebne kursy. Bo czy magisterka z kursem lepiej przyklei plaster niz pielegniarka bez magisterki i kursow?

#28  2019.09.10 11:02:49 ~do 27

Po przyklejenie plastra to nie wiedza specjalistyczna. ciemnota. dlatego ciesze ze na oit pracują tylko anestezjologiczne

#29  2019.09.10 11:52:56 ~Ja

Nawet tu się kłucicie przeciez napisala prawde a prawda boli w naszym zawodzie nie ma nie bylo i nie bedzie jedności no pieniadze zalepiły wam oczy

#30  2019.09.10 12:27:39 ~do 29

Kłócicie!

#31  2019.09.10 13:27:56 ~Piel-L

Super napisany tekst.Oby więcej było takich mądrych komentarzy.Pozdrawiam Panią-:)

#32  2019.09.10 14:30:52 ~Caramia

Bardzo dobrze napisane. Ot i prawda o naszym zawodzie a nie jakieś sraty taty. To młodym adeptkom pod rozwagę.

#33  2019.09.10 15:21:24 ~Do 23

Co ty chłopie piszesz? Zrównujesz edukację opiekuna z edukacją pielęgniarek? Chyba nieźle ci dogrzało. Przecież to dwa różne zawody, do których prowadzi zupełnie odrębna edukacja, a w pracy jest zupełnie inna odpowiedzialność, za którą powinny być adekwatne różnice w płacach. Poza tym ja u siebie na ciężkim oddziale zabiegowym nigdy w życiu nie widziałam opiekuna, więc skoro tobie tak jest ciężko, to ja i moje koleżanki pracujemy przynajmniej za dwóch. A jeśli kiedyś taki się pojawi, na co się nie zanosi, to niech nie liczy na to, że ktoś będzie mu wspaniałomyślnie oddawał dyżury nocne. I jak zwykle oczekuje się od pielęgniarek, że będą myślały o innych grupach zawodowych. A niby z jakiej racji? Dlaczego mają mnie obchodzić twoje rachunki i twoja rodzina? Skoro mną nikt się nie przejmuje, to ja też nie będę myśleć o innych. Dbam o siebie, swoją rodzinę i swoje rachunki, a ty martw się o swoje, a nie oczekuj tego od innych.

#34  2019.09.10 17:08:35 ~PielMAN

Wspaniały komentarz to znaczy ten cały wpis. CAŁA Prawda. Zniszono i upodlono ten zawód do stopnia nieskończoności. Żałuję że muszę pracować w takich warunkach o których pisze autorka. Tak jest niestety. Jedyne co to że nie byłem nigdy na bezrobociu bo praca była. Ale w sumie. jej wykonywanie rujnuje psychicznie i fizycznie człowieka. Po kilku latach czuję się wrakiem. Ten zawód w dzisiejszych czasach odbiera resztki uśmiechu z twarzy.

#35  2019.09.10 18:09:24 ~hmm

DO 34. Cieszysz się że w ogóle miałaś pracę " rujnującą psychicznie i fizycznie " za pensję robotnika niewykwalifikowanego ? . Dla patologii 500+ praca leży na ulicy, tylko jej się NIE OPŁACA wstać, włożyć butów i wyjść by ją podjąć, bo takie jak ty orzą na nich .

#36  2019.09.10 20:39:15 ~Elżbieta

100% prawdy. To smutne że pielęgnowanie dziwnej ideologii wymaga od pielęgniarki pracy ponad siły.Izby mają nas w d.

#37  2019.09.10 20:57:30 ~Ania

Brawo ! Za artykuł,zlikwidowac te głupie Izby które żyją z Naszej ciężko zarobione kasy! Polikwidowac te głupie szkółki które powielają ukończone przez nas szkoły pielęgniarskie ! Czy lekarz który kończy studia idzie na kurs pt. jak będać pacjenta ? Jak przeprowadzac zabiegi operacyjne? Itd

#38  2019.09.10 21:28:26 ~#38

Izby dbają o swoje, z naszych pieniędzy zarabiają nieźle dając jeszcze zarobić firmom szkoleniowym

#39  2019.09.10 21:30:20 ~Gość

Do #16. Pani Aniu, 1600 zł. Na kontrakcie ma Pani stawkę za godzine więc nie wypracowuje Pani żadnych pochodnych.

#40  2019.09.10 22:15:24 ~Pie.

Ja też jestem za likwidacją izb. Po co nam one?

#41  2019.09.11 09:53:56 ~do 23

Proszę złożyć podanie o pracę choćby do Amazona, zarobi Pan tam więcej. Opiekun medyczny nigdy nie powinien mieć nocnych dyżurów, nie ma nawet połowy kompetencji pielęgniarek. Co będzie, jak trzeba będzie przekłuć pacjentowi na nowo kaniulę, podać dodatkowe leki poprzez iniekcję i wiele innych a obsługa specjalistycznej aparatury, a podawane leków przez pompę? Pewnie pan Adam pracuje w DPSie lub Zolu, bo inaczej nie da się takich kocopołów zrozumieć.

#42  2019.09.11 17:46:12 ~Piel

Wnioskuję więc do P Szumowskiego o kontrole w Izbach piel i położnych.

#43  2019.09.11 18:50:02 ~Ech

Od czasu wprowadzenia do praktyki pielęgniarki podawania leków do ustanych, opiekun medyczny bez ustawowej zgody państwa nie może ich podawać. Tekst prawny nie wiersz, artykuły i paragrafy nie zwrotki.

#44  2019.09.13 12:49:37 ~piel30

Nie likwidujmy samorządu zawodowego. Ale pomyślmy wreszcie, na kogo oddajemy głos.bo niektórzy po 20 latach może wreszcie powinni stamtąd się wyprowadzić.ich już znamy.

#45  2019.09.13 23:13:55 ~Oj

Samorząd P i P ma reprezentować i chronić zawód ( art 4 Ustawy o samorządzie P i P). Praktyki pielęgniarki nikt nie może wykonywać bez ustawowej zgody państwa art 84-87 Ustawy o zawodach piel i poł z 2011 r. w każdym miejscu pobytu pacjenta.Jak samorząd p i p realizuje ten formalny obowiązek w kontekście zakresów obowiązków które mają sformułowane pielęgniarki w zakładach pracy?