Związek pielęgniarek "podnosi ALARM".

OZZ pielęgniarek i położnych pisze list do premiera, ministra, prezesa...


Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych wystosował w dniu 13 września 2019 roku pismo do premiera, ministra zdrowia oraz prezesa PIS w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek w kontekście zapowiedzi podniesienia płacy minimalnej.

Poniżej cytujemy ostatni fragment przedmiotowej korespondencji. Poprzenie fragmenty w linkach pod artykułem. 

Związek pielęgniarek podosi alarm...

W imieniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych
w Warszawie podnoszę 
ALARM!!!

Takie ukształtowanie płac w ochronie zdrowia jest NIEDOPUSZCZALNE. Przy całym szacunku dla pracy innych zawodów w ochronie zdrowia od stycznia 2020r. dojdzie do zburzenia systemu płac w podmiotach leczniczych. Pielęgniarki i położne nie godzą się i nie akceptują takiego zrównania wynagrodzeń. Jak można dopuścić do takiej sytuacji, że osoby z wykształceniem podstawowym będą zarabiały więcej lub równo, tak jak wyżej opisane grupy zawodowe pielęgniarek i położnych. Niedopuszczalna jest także sytuacja, że dojdzie do tak drastycznego spłaszczenia poziomów wynagrodzeń od stycznia 2020r.

W jaki sposób można porównać wzajemne wykształcenie tych grup zawodowych, odpowiedzialność zawodową pielęgniarek i położnych za pacjenta, wymuszone ustawą zawodową ciągłe kształcenie itp. To co Rząd RP planuje w tej materii od stycznia 2020r. jest dla nas niepojęte!

Możemy również przedstawić symulację tabelarycznego zestawienie porównania płac
w styczniu 2021r. tj. wówczas gdy deklarowana przez Prezesa Prawa i Sprawiedliwości wartość minimalnego wynagrodzenia ma wynosić 3.000,-zł miesięcznie brutto, a gdy jednocześnie szacowany mnożnik w ustawie z dnia 08-06-2017r. w od lipca 2020r. z kwoty 4.200,-zł. podniesie się na ok. 5.000,-zł.

Tabela do porównania będzie się wówczas przedstawiałą a następujący sposób:

W dniach 17, 18 i 19 września 2019r. w Białystoku obradować będzie Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Wygląda na to, że w/w kwestie będą głównym wątkiem rozmów.

Związek pielęgniarek oczekuje odpowiedzi 

Zwracam się zatem z wnioskiem do Pana Premiera, jak również do Ministra Zdrowia oraz do Prezesa Prawa i Sprawiedliwości o udzielenie możliwie szybkiej zwrotnej pisemnej odpowiedzi w jaki sposób zostanie zagwarantowany od stycznia 2020r.
i w latach następnych chociaż proporcjonalny wzrost wynagrodzeń grupy zawodowej pielęgniarek i położnych, który powiązany będzie ze skokowym wzrostem minimalnych wynagrodzeń.

Prosimy o zwrotny kontakt. Deklarujemy również możliwość osobistego wyjaśnienia tych kwestii przez Państwa, bezpośrednio na posiedzeniu Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku w dniach 17-18 września br. , na które zapraszamy.

Z poważaniem
Przewodnicząca

Ogólnopolskiego Związku Zawodowego
Pielęgniarek i Położnych
Krystyna Ptok

źródło: strona interetowa OZZPIP 

* środtytuły pochodzą od redakcji portalu 

Zobacz także:

Pielęgniarki wyliczyły: nasza pensja i elektryka po podniesieniu pensji minimalnej.

Kontrowersje - Płaca pielęgniarek a najniższe wynagrodzenie

Związek pielęgniarek: obecny podział na grupy jest NIESPRAWIEDLIWY!

Pielęgniarki: spłaszczenie płac pielęgniarek z personelem niemedycznym.


Pielęgniarki: dyrektorzy chcą sami dzielić 1200 PLN. Nasze stanowcze NIE!

Pielęgniarski live #18 - "Tak szpitale kantują pielęgniarki."

MZ: pewne kompetencje przekażemy, od lekarzy w kierunku pielęgniarek, od pielęgniarek - opiekunom medycznym.

Pielęgniarki: tak szpitale kantują nas na pensjach.


Komentarze użytkowników

#1  2019.09.22 18:07:12 ~piel

"Wykształcenie, odpowiedzialność,wymuszone ustawą zawodową ciągłe kształcenie". A gdzie PSYCHOFIZYCZNE OBCIĄŻENIE PRACĄ ? Powinno być wymieniane na pierwszym miejscu,a ciągle jest słabo zauważalne i pomijane przez izby. Przydałoby się przynajmnej trochę pozorów empatii w takich "pisemkach" ,bo w kwestii urlopów zdrowotnych i wcześniejszych emerytur to wiemy, że nie mamy na kogo liczyć.

#2  2019.09.22 18:17:31 ~1 .cd

Pomijane przez izby i związki.

#3  2019.09.23 00:25:07 ~Pigułka

Obudziły się panie izbianki i związkowe ? A kto podpisał durne porozumienie z rządem na jakieś dupsy 400 x 4 ? I kto zgodził się by dać to pielegniarkom w okradzionej formie brutto brutto po 3 razy to samo? Kto podpisuje jakieś porozumienia po nocach w tajemnicy przed swoimi ? Przypominam sławne słowa, że nie ujawnimy treści rozmów z rządem bo to tajemnica i obiecalysmy , że nie powiemy. Kto działa przeciw pielęgniarkom w Polsce? Ciekawe, co tym razem zafundują nam nasze "strasznie spracowane" panie?

#4  2019.09.23 08:07:32 ~piel

Teraz alarm przedwyborczy a w kwietniu 2020 też taki będzie? CZEKAMY!

#5  2019.09.23 08:54:57 ~Ojej

A co z pielęgniarkami pracującymi w DPS? Czy otrzymały podwyżki?

#6  2019.09.23 10:36:18 ~a_

Hehehe pancie ze zwiazku zostaly wybzykane przez PiS, lekarze-rezydenci podobnie ;d.

#7  2019.09.23 11:14:13 ~Piel

Kierunek pielęgniarstwo ! Czy ma jeszcze ktoś ochotę ? I siłę na czytanie tych bzdur, obietnic, porozumień itd.

#8  2019.09.23 12:22:40 ~Rebeka

I to jest właśnie promocja zawodu pielęgniarki. Po co wydawać kasę aby zachęcać do zawodu? Wystarczy poczytać jakich mamy przedstawicieli i co narobiły.

#9  2019.09.23 14:07:35 ~do 1

Obciążenie psychofizyczne . Oczywiste ! Choćby stres zwiążany z resuscytacją ,agonią i zgonem.A leki cytostatryczne,mutagenne, gazy anestetyczne, promieniowanie,wirusy hpv, hiv i inne, bakterie oprne na antybiotyki,grzyby, środki dezynfekcYjne,aerozole,formaliny itp,itd , niebezpieczny kontakt z wydalinami i wydzielinami, możliwość zakłuć , ekspozycja na wiele innych ,szkodliwych i niebezpiecznych czynników ,też nieporównywalne. Te fakty nie są tak często podnoszone jak powinny i dlatego ludzie nie są świadomi jak naprawdę niebezpieczny w swej istocie jest zawód pielęgniarki.

#10  2019.09.23 14:27:40 ~piel.

Praca pielęgniarek w oddziałach szpitalnych to przede wszystkim zmaganie się z ciężką, wyczerpującą i wyniszczajacą orką bo zamiast czterech wołów roboczych do transportera i kieratu zaprzęga się dwa pielęgniarskie woły robocze.

#11  2019.09.23 15:23:57 ~do 9

A młodzież garnie się do zawodu.

#12  2019.09.23 16:05:07 ~abw

Może tak związki zwrócą się do rządu o dodatek dla pielęgniarek za pracę w warunkach szkodliwych . Walczmy o odszkodowanie za narażanie siebie i naszych rodzin na całkowitą utratę zdrowia , każda pielęgniarka wcześniej czy później przywlecze do domu coś na czym ucierpi cała jej rodzina . Większość pielęgniarek po osiągnięciu wieku emerytalnego staje się osobami w różnym stopniu niepełnosprawnymi i schorowanymi z emeryturą 1500 zł kto za to przeżyje . Nie wszyscy są w stanie pracować na emeryturze

#13  2019.09.23 16:53:38 ~Piel.

PRZEDWYBORCZY PIC NA WODĘ FOTOMONTAŻ A WYBORY PODWÓNE I W IZBACH I DO PARLAMENTU A POŻNIEJ MANIPULACJE I DALSZE DZIELENIE NAS ! A NASTEPNIE STRASZENIE BYLE CZYM I ZA JAKIŚ CZAS BŁOGA CISZA DZIALANIA POZOROWANE DLA TYCH WYGODNYCH PAŃ, KTÓRE UTRZYMUJEMY OD LAT !

#14  2019.09.23 18:33:34 ~Ewa

A stowarzyszenia i organizacje pielęgniarek też bierne! SPC - Stowarzyszenie Pielęgniarek Cyfrowych zajmuje się edukacją a co to miało nie być ! No cóż interesik się kręci. Brak przywódcy, brak prawdziwej organizacji i stowarzyszenia w środowisku pielęgniarskim i dlatego jesteśmy oszukiwani i manipulowani non-stop !

#15  2019.09.23 18:35:07 ~Ja

Jak związek prorządowy może zwracać się do rządu?

#16  2019.09.23 19:35:02 ~Ojejku

Kto pomoże pielęgniarkom z DPS ?

#17  2019.09.23 19:56:46 ~logo

Prawda jest taka . jak rząd da pielęgniarkom odpowiednio zarobić to związki zawodowe nie będą potrzebne . może padł blady strach że przez parę lat związki staną się bezużyteczne bo nie będzie z czego ugrać kasy , to tak na wszelki wypadek zagmatwane pismo z którego ciężko coś zrozumieć . Po co drążyć coś co będzie za kilka lat jeśli tu i teraz brak logiki w działaniu . Zajmijcie się normami zatrudnienia i wprowadzeniem zakazu jednoosobowych dyżurów , urlopami zdrowotnymi dla pielęgniarek . To wstyd i hańba że organizacje które otrzymują się z pieniędzy pielęgniarek jeszcze nic nie zrobiły aby polepszyć ich sytuację w jakimkolwiek aspekcie ich funkcjonowania w zawodzie .

#18  2019.09.23 20:38:11 ~Ja

Jak to się nie zajmują ( związki ) pielęgniarkami, cały czas coś wymyślają żeby polepszyć nasz byt. Podpisują porozumienia na następne 5 lat, wprowadzają normy zatrudnienia. Czy związek Policjantów podpisał podwyżkę na następne 5 lat? Czy związkowe nie wiedzą że normy są nie realne? Liczy się tu i teraz, a nie to co będzie za 5 lat! Idiotki przykro to powiedzieć! Żeby związki działały przeciwko pracownikowi! Tym bardziej teraz kiedy są takie braki, zamiast wykorzystać sytuację! One niestety działają przeciwko pielęgniarką, bo jak to nazwać

#19  2019.09.23 21:02:57 ~55

Obudzily sie ze 100 letniego snu to jest koniec drogie Panie

#20  2019.09.23 22:46:36 ~piel

Izby i związki są użyteczne jeśli są skuteczne- jeśli nie są skuteczne-SĄ ZBYTECZNE.

#21  2019.09.23 23:14:25 ~Pie.

I to jest kolejny powód dla którego należy nasze związki wywieźć na taczce. Kto zajmie się zbiórką pieniędzy? Załòżmy konto, kupimy taczkę i jazda z nimi.

#22  2019.09.24 07:39:19 ~Piel.

Kom. 13-15 sedno i prawda.Zgadza sięa Stowarzyszenie Pielegniarek Cyfrowych też górnolotne hasła walka o pracę na 1etat a same harują na kontrakcie no i edukują wg nich niedouczone koleżnki -pielegniarki. A z edukacji też można pożyć. I po co ta obłuda?

#23  2019.09.24 07:46:37 ~ja

Do 16 Samo się nie zrobi walctym pracy mie brakuje można zmienić będą doceniać

#24  2019.09.24 07:49:58 ~od 23

Miało być walczcie

#25  2019.09.24 09:43:04 ~do 14

A to prawda a pani prezes założycielka Stowarzyszenia Pielęgniarek Cyfrowych promuje pracę na kontraktach (i sama też na kontrakcie) a walczy z dodatkowym etatami - co za paranoja? A Stowarzyszenie założyła dzięki tu naszemu poparciu. I co zrobiła dla nas? Pouczała i nadal to robi a nawet teraz edukuje (interesik) czyli pierwotne założenia i nasze poparcie do kosza! To tak się robi? I po co ta obłuda? Proszę się nie ośmieszać i afiszowsc się czerwonymi paznokciami i taką szminką (Krynicka robi rewię mody) I pytaniami która z nas nosi słuchawki, podkreślaniem konieczności wykonywania badań fizykalnych i recept czego pielęgniarki praktycznie nie wykonują (sfera ambicji) bo jest ich mało i non stop w pracy a pani jeszcze tą harówkę popiera! I po co nam takie Stowarzyszenie do jednostkowych interesów? I nie team pani Katarzyno a po prostu zespół a jeszcze jak jest napisane że to mój zespół czyli co punktowa działalność, co za nie mądra moda na punktowe protesty i działalność. Zero solidarności i jeszcze podziały na starsze i młode a to było też w wypowiedziach SPC ! ŻENADA - DALEKO NAM DO LEKARZY !

#26  2019.09.24 09:52:52 ~mgr

Do 25 prawda i moja ocena jest podobna. I zaraz może być burza o kontrakty, podziały na wiek i tytuły,malowane paznokcie itp. To ulubione wałkowanie bez końca Kobiety pracujące w innych mundurach wiedzą ze nie pasuje im do twarzy makijaż, fryzury nie wiadomo jakie, wymalowane paznokcie bo to nie jest profesjonalizm a brak zaufania dla określonych zawodów.A poza tym tyle mamy do rozwiązania poważnych kwestii. Skupmy się na sprawach ważnych i poważnych to i inni zaczną nas cenić. I ja SPC oceniam źle, no bo jak można promować kontrakty? I mówić o normach zatrudnienia?

#27  2019.09.24 12:03:43 ~do 25

Dobrze napisane zgadza się obłuda takie to my jesteśmy.Myślą też, że będą wiecznie młode i to tak będzie. Wiecznie i siła i energia a tak nie jest Myślenie życzeniowe i naiwne.

#28  2019.09.25 08:03:36 ~piel.

Do 25-27 dobrze napisane zgadzam się jak zwykle jednostkowe interesy