Pielęgniarki: pytanie na "okoliczność strajku pielęgniarek".

Płaca pielęgniarek a minimalne wynagrodzenie


Pelęgniarki zarabią mniej niż pracownicy z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym

Zobacz także: Pielęgniarki - Radio Maryja: przedstawiciele tego zawodu naruszyli kluczowe standardy.

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie groźby przystąpienia do strajku pielęgniarek i położnych

Panie Ministrze!

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zwrócił się do premiera z prośbą o wprowadzenie ustawowych zmian w związku z zapowiadanym podwyższeniem najniższego wynagrodzenia. Według Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych niektóre pielęgniarki i położne będą zarabiały na etacie tyle, co pracownicy z wykształceniem podstawowym. Słusznie twierdzą, że takie ukształtowanie płac w ochronie zdrowia jest niedopuszczalne. Przy całym szacunku dla pracy osób innych zawodów w ochronie zdrowia – od stycznia 2020 r. dojdzie do zburzenia systemu płac w podmiotach leczniczych. I rzeczywiście osoby z wykształceniem podstawowym będą zarabiały więcej niż grupy zawodowe pielęgniarek i położnych lub tyle samo co one. Niedopuszczalne jest, że dojdzie do tak drastycznego spłaszczenia wynagrodzeń od stycznia 2020 r. Proponowane przez rząd rozwiązanie finansowe związane z ustalaniem płacy minimalnej zniechęca do aktywności zawodowej osoby wykształcone i, co najgorsze, do zdobywania wykształcenia.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Co zamierza zrobić resort, aby utrzymać na stanowiskach pracy położne i pielęgniarki zarabiające mniej niż pracownicy z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym?
2. Czy resort ma alternatywę na okoliczność masowego rezygnowania z pracy pielęgniarek i położnych?
3. Jakie zabezpieczenia dla pacjentów przygotowuje resort na okoliczność strajku pielęgniarek i położnych?

Z wyrazami szacunku

Dr Paweł Pudłowski

poseł na sejm RP 

19 września 2019 roku

Zobacz także: Płaca pielęgniarek a minimalne wynagrodzenie


Praca dla pielęgniarki od października. 2250 brutto. Do negocjacji...

Pielęgniarka naczelna z wykształceniem wyższym pedagogicznym? Tak!

Pielęgniarki napisały do Kaczyńskiego. Co będzie od stycznia 2020 roku?

Związek pielęgniarek "podnosi ALARM".


Komentarze użytkowników

#1  2019.09.29 08:28:35 ~Plg

Strajkujmy, jestem za. Mam dość tej harowki za marne grosze. Wyzysk i żadnych perspektyw na lepsze jutro. Praca niewolnic. Państwo nie liczy się z pielęgniarkami. Musimy wspólnie coś zmienić.

#2  2019.09.29 09:01:36 ~Piel

Najpierw 1 etat, a potem strajk ! Bo podczas strajku może się okazać, że przyjdą na dyżury pielęgniarki, których "szpital bardzo potrzebuje i jest bardzo wdzięczny za pomoc w trudnej sytuacji"

#3  2019.09.29 09:40:30 ~Student

Darujcie sobie strajki, co to za tradycja w tym kraju? Strajkujecie od 30 lat i co to wam dało ? Wielkie nic ? Chcą mieć pielęgniarzy? pielęgniarki, to niech płacą przyzwoite stawki, a jak nie to niech robią sami.

#4  2019.09.29 10:13:50 ~piel

Jak chcą żeby ktoś podejmował pracę w tym zawodzie to muszą podnieść stawki ! Bo póki co ten zawód to wstyd, jeśli chodzi o wykonywane czynności i wypłatę ! W jakim innym zawodzie trzeba pracować na 3 etatach żeby zarobić pieniądze, a nie dostać jałmużnę ?

#5  2019.09.29 10:47:10 ~Ewa

Narzekanie stało się pewnego rodzaju n a r z ę d z i e m i d e n t y f i k a c j i pielęgniarek . Zmieniło się w nałóg, którego trudno się pozbyć nawet wtedy, gdy warunki, które go zrodziły, uległy zmianie.

#6  2019.09.29 12:24:04 ~piel

Jaki strajk? Co za durny pomysł? Po co? Chyba po to żeby 2-etatowe dobrały sobie płatne dyżurki.

#7  2019.09.29 12:58:46 ~Ja

Ciekawe poglądy, lepiej nie strajkować, czekać na to co da rząd i być zadowolonym!

#8  2019.09.29 13:21:11 ~Iw

Moim zdaniem trzeba protestować, ale jako argumentów używać bezpieczeństwa i dobra pacjentów, mówić o warunkach pracy, o wzroście nakładów na ochronę zdrowia, o potrzebach zdrowotnych pacjentów. Nie wierzę, że protesty spowodują podwyżki płac. Mam tylko nadzieję na wzrost świadomości społecznej co do wagi problemu.

#9  2019.09.29 13:40:17 ~Anna

Wszyscy strajkuja, a tu znalazły się siostry miłosierdzia od mycia tylkow z bakteriami i wirusami za parę groszy. Może niektóre się boją kształcić tylko wybierają zamiast pielegniarskich studiów magisterskich to socjologie i pedagogike i uważają się że są pielegniarkami. Te boją się strajkowac bo wiedzą podświadomie że są nielegalnie

#10  2019.09.29 13:46:57 ~Go

Na wzrost świadomości społecznej w ogóle bym nie liczyła - do tego trzeba autorefleksji-komentarz nr 5 mówi sam za siebie.To,że niszczymy swoje zdrowie codziennie ratując życie innym to przecież,zdaniem Ewy, malkontenctwo! Dla wielkich managerow i polityków żądanie przez nas przestrzegania przepisow BHP i norm zatrudnienia to fanaberie! Do młodych pielęgniarek/ arzy - jeśli czujecie,że męczycie się w systemie ochrony zdrowia (mimo szczytnych celów czy dla idei) rzuccie to czym prędzej i szukajcie własnego miejsca na Ziemii,bo za kilkanaście lat od "wdzięcznych"dowiecie się,że przeciez sami chcieliście zniszczyć sobie w tej pracy i życie i zdrowie.Jest tyle ciekawych miejsc i rzeczy do zrobienia w życiu-niekoniecznie musimy tkwić/dręcząc siebie(i innych) w ochronie zdrowia.

#11  2019.09.29 13:47:47 ~Etat

Pielęgniarki kontraktowe robią złą robotę etatowym, przez nie stawki są, jakie są

#12  2019.09.29 14:42:24 ~Asd

Wystarczy rzucić dodatkowe etaty a pieniądze się znajdą, od lat mądre pielęgniarki nie rozumieją rynku. Brak rąk do pracy równa się wzrost wynagrodzenia. Na strajkach korzystają tylko związki zawodowe i poszczególne osoby.

#13  2019.09.29 16:06:09 ~Do 2

Swieta racja. Taka forma strajku bylaby najlepsza. Przez miesiac praca tylko na 1 etacie,bez dorabiania,bez latania dziur przez emerytki,bez "judaszowych siostr". Wystarczylby 1 miesiac i 3/4 placowek lezy

#14  2019.09.29 16:20:39 ~Mało

Zarabiamy, mało mało, mało

#15  2019.09.29 17:16:42 ~piel

Jedne zastrajkują,a inne skrzętnie pobiegną wypełnić braki. Tak już przecież było,więc jaki sens ma strajk?

#16  2019.09.29 19:11:26 ~Pati

A na tym samym portalu pod innym artykulem duma ze dobrze pielegniarka zarabia, ze 25 zl netto na godzine i za 16 nie pojdzie. Rzygac sie chce, wy sami nie wiecie czego chcecie, bo za dobrze juz macie, oddajcie swoje podwyzki diagnostom i fizjoterapeutom

#17  2019.09.29 19:25:37 ~Piel

Do 16. To rzygaj! Ja wiem, czego chcę, natomiast ty kierujesz swoje żale pod niewłaściwy adres. Bierz się do roboty i walcz o podwyżki ze swoją grupą zawodową, a nie oczekuj pieniędzy od pielęgniarek. Dotarło czy napisać drukowanymi literami?

#18  2019.09.29 20:04:49 ~do 17

100/100

#19  2019.09.29 20:08:04 ~do 10

1000/1000

#20  2019.09.29 20:27:49 ~Rh

Jaki strajk? Chyba taki żeby zablokować wpływy z naszych składek opłat za studia specjalizacje kursy itp wtedy może Góra zacznie słuchać dołu dość dzielenia nas i obrzucania się wzajemnie błotem wszystkie wycieramy te same gówna

#21  2019.09.29 20:38:03 ~///

Po co strajk, obróci tylko opinię społeczną przeciw danej grupie zawodowej ( to do mądrej inaczej 9). Zmieniać pracę, iść tam gdzie oferują większe stawki, negocjować, robić dodatkowe kursy. Po co strajki, to nie komuna.Każdy strajk się kiedyś kończy a specyfika pracy pielęgniarskiej wyklucza strajk włoski, jedynie skuteczny w historii.

#22  2019.09.29 22:19:39 ~Ech

Nowy rok akademicki za 'plecami'. Rozpoczyna się kolejne testowanie zgodności opisu formalnego pielęgniarki z propozycją edukacyjną ? i nauczania rozumienia przez inne zawody ( też medyczne) zapisów Ustawy o zwodach pielęgniarki i położnej z 2011 r. też art. 84-87 ( obecnie funkcjonującej)?

#23  2019.09.30 00:22:58 ~Ewa

Czy wy urodziłyście się ze stygmatem ,że macie być pielęgniarkami?

#24  2019.09.30 15:05:52 ~pacjent

Z dzialan tego rzadu widac wyraznie,ze chca wykonczyc nasz narod. Na czyje zlecenie dzialaja?

#25  2019.10.01 08:18:28 ~Gosc

Panie ministrze, pozwolić ratowników pracować na oddziałach a skończy się problem z leniwymi pielęgniarkami.

#26  2019.10.01 12:28:19 ~a_

Trollu wypad! i to w podskokach ;d

#27  2019.10.01 14:03:04 ~do Gość

Proszę bardzo niech się wszyscy przekwalifikowują na pielęgniarki - ogólnie całe społeczeństwo, bo w obecnej sytuacji pracy nie zabraknie dla nikogo ! I najlepiej niech pracują charytatywnie, za darmo !

#28  2019.10.01 14:51:57 ~Oj

Jeżeli np. czynności z zakresu higieny osobistej pacjenta przypisane są jako te, których nikt nie może wykonywać bez ustawowej zgody państwa, to dlaczego nie dotyczy też kształcenie w tym zakresie w zawodzie: lekarz? i wprowadzenia tej czynności w jego w zakres obowiązków ( więcej rąk do pracy na oddziale, minimalny koszt)?

#29  2019.10.01 20:11:26 ~do 25

Ratowników medycznych pracuje w systemie coś około 14 tyś, w tym w taborach wyjazdowych 7 tyś. Kim 25 chce zastąpić pielęgniarki? Więc nie strasz, nie strasz, bo się z.srasz ignorancie

#30  2019.10.02 12:46:46 ~Jasiczek

Pracujmy na 1 etacie i wystarczy .aby system padł

#31  2019.10.02 21:55:41 ~Ewa

do 24. Podpisujesz się pacjent -jesteś pacjentem psychiatryka? Bo takie wnioski może zrodzić tylko chora wyobraźnia.