Izba pielęgniarska zwraca się z prośbą do pielęgniarek.

Pielęgniarki 2019.


Izba pielęgniarek apeluje do pielęgniarek 

Szanowni Państwo,

W imieniu samorządu pielęgniarek i położnych zwracam się z prośbą i apelem dotyczącym zbliżających się wyborów parlamentarnych.

Pielęgniarki i położne to wielki potencjał zawodowy i społeczny w kraju. Nasza grupa zawodowa nie ma jednak silnej reprezentacji w Sejmie i Senacie. Pojedyncze osoby, które dostają się do Parlamentu, to zbyt mało by nasze sprawy były należycie reprezentowane.

Nie ma ludzi i kandydatów idealnych, są jednak tacy, którzy najlepiej znają sytuację naszej grupy zawodowej. Są to same pielęgniarki i położne. Tylko dzięki ich obecności w Sejmie i Senacie mamy szansę zadbać o interesy zawodowe, społeczne i gospodarcze naszego środowiska, a co za tym idzie o zdrowie polskiego społeczeństwa.

Dlatego jeszcze raz zwracam się do wszystkich Pielęgniarek, Pielęgniarzy, Położnych z prośbą o solidarność i poparcie przedstawicieli naszej grupy zawodowej, którzy będą chcieli reprezentować nasze zawody na forum Parlamentu.

Z wyrazami szacunku

Zofia Małas

pielęgniarka, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

źródło: NIPiP dnia 4 października 2019 

Komentarz Ogólnopolskiego Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych   

Pielęgniarki dobrze wiedzą co zdziałały w kończącej się kadencji sejmu pielęgniarki zasiadające w sejmie: Pani Józefa Szczurek-Żelazko i pani Bernadeta Krynicka. Obie panie pielęgniarki startują w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Te osoby mają poprzeć w  wyborach pielęgniarki i położne? 

Mariusz Mielcarek 

Zobacz także: Pielęgniarki: szpital podzielił 1200. Na: 1600 PLN oraz 10,12 i 8,44 PLN na godzinę.

Komentarze na pielegniarki.info.pl 

- Niestety, gdy pielęgniarka zostaje posłanką, jakby wyrzekała się zawodu, jakby się go wstydziła, prędzej zagłosuję na jakiegoś lekarza. Oni przynajmniej wymieniają nas w swoich przemowach. Kosiniak Kamysz, Chybicka. Gdyby pojawiła się jakaś inna kandydatura pielęgniarska, ale nie Krynicka, Gardias czy Szczurek-Żelazko, to może, ale od lat nic się nie zmienia. Prof. Zembala wyrwał dla nas ostatnią podwyżkę czyli znowu lekarz.

- Mimo, że w naszym środowisku nie dzieje się dobrze, będę głosowała na pielęgniarkę. Nauczyciele zawsze głosują na swoich, lekarze, prawnicy, ekonomiści.To widać, ilu jest ich w rządzie. U nas jest zawsze jakieś  ale. Dlatego mamy co mamy. Taka jedna  Szczurek-Żelazko, guzik może. Miejmy żal tylko do siebie.

- Chciałabym wiedzieć co ta pani zrobiła dla pielęgniarek np. w kwestii realizacji norm zatrudnienia, oraz bezpieczeństwa pacjenta tam gdzie są pełnione jednoosobowe dyżury pielęgniarskie. Dlaczego ani jednym słowem nigdzie nie wspomniała że praca każdej pielęgniarki powinna być traktowana jako pracą w warunkach szczególnych i dlaczego z tego powodu pielęgniarki wykonując ten wymierający zawód nie maja żadnej zachęty aby wykonywać go dalej. Młodzi nie mają motywacji aby studiować pielęgniarstwo, tu nie wystarczy dotacja na otwieranie nowych szkół podczas gdy w tych już istniejący nie ma kogo kształcić.

- Ale czy wy nie widzicie w jakim kierunku to idzie? Pielęgniarki mające stołki, które zrobiły mgr i speckę załatwiły sobie najwyższy przelicznik i będą miały największe pensje. Co dla mnie zrobiono? Mimo licencjatu i specjalizacji nic już nie dostanę, bo już mam za dużo. Nie wydam kilka lat przed emeryturą kilkunastu tysięcy na mgr. Takich jak ja jest bardzo dużo. Przed samą emeryturą poniżenie i brak zachęty do dłuższej pracy. Tracenie ludzi - to w naszym kraju najlepiej potrafią. Rzesze profesjonalistów wykształcone w Polsce za granicą. A my dalej jak te barany głosujmy na tych samych. Ja zagłosuję na kogoś mądrego.

- Uczciwe normy, szczególne/szkodliwe warunki pracy, urlopy zdrowotne, prawo do wcześniejszej emerytury. I przede wszystkim - w sytuacji powszechnego w szpitalach braku narzędzi do transferu chorych - choroby kręgosłupa i innych stawów w wykazie chorób zawodowych pielęgniarek. Wtedy mogę zagłosować na każdego.

- Bardzo popierają nasz zawód. Nasze podwyżki tzw. zębalowe przesuwane z jednego miejsca na drugie. Solidaryzować się z paniami, które nie potrafią ustawić właściwie pielęgniarek w widełkach. Po prostu nie wiedzą jakie wykształcenie mają pielęgniarki, a nasze przedstawicielki nie wiedzą co zrobić ze studiami podyplomowymi po magisterce.

Zobacz więcej komentarzy pielęgniarek w sprawie 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

 

 

 

 


Komentarze użytkowników

#1  2019.10.08 10:22:50 ~Nie

A kto będzie pracował przy łóżku jeśli będziemy mies silna reprezentację w sejmie i senacie? Dotychczasowe panie posłanki np Krynicka przyniosły tylko wstyd naszej grupie

#2  2019.10.08 11:18:04 ~Ojejku

No tak, ale dłużej funkcjonowała ustawa, w której nie ma stanowisk nie związanych z praktyką. Dlaczego pielęgniarkom wprowadzono do ustawodawstwa funkcje zawodowe nie związane z praktyką i uważane za wykonywanie zawódu?

#3  2019.10.08 11:18:39 ~PIEL

No to jakie to kandydatki ? Proszę zamieścić o nich informacje. Obecnym paniom posłankom pielęgniarkom mówię nie. Dlaczego izby piel. nie poszukają i nie wystawią silnego kandydata do Sejmu ? Osoby, która wyjdzie na mównicę i wykrzyczy jak to wygląda w praktyce - czyli co innego na obradach, a co innego chce się wprowadzać. Ale dlaczego izby i związki podpisują później takie ugody ? Nie będę popierać obecnych układów. Tylko nowy, mądry , zdecydowany kandydat. Teraz się izby obudziły tydzień przed wyborami.

#4  2019.10.08 11:19:32 ~Ojejku

Przepraszam za literówkę powinno być 'zawodu'.

#5  2019.10.08 11:19:32 ~Ojejku

Przepraszam za literówkę powinno być 'zawodu'.

#6  2019.10.08 11:24:11 ~a_

Rozbawiłam się ;d;d Już mieliśmy silną grupę pod wezwaniem;d I co ? wielkie NIC. Przypomnę nasze tuzy pielęgniarskie: śp. Szczepińska, Krynicka, Szczurek Żelazko i Gardias. Ta ostatnia ma przynajmniej stronkę w wikipedii i podejmowała próby zmian w pielęgniarstwie.

#7  2019.10.08 11:31:28 ~do # 3

Izby mają i znają zakresy obowiązków pielęgniarek odcinkowych. Jak realizują art. 84-87 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z 2011 r, ( czy podobne zapisy w przypadku wcześniejszych ustaw)?

#8  2019.10.08 11:31:28 ~do # 3

Izby mają i znają zakresy obowiązków pielęgniarek odcinkowych. Jak realizują art. 84-87 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z 2011 r, ( czy podobne zapisy w przypadku wcześniejszych ustaw)?

#9  2019.10.08 11:41:44 ~Pi

Do sejmu to pchają się te co nie mają pojęcia o prawdziwej pracy pielegniarki

#10  2019.10.08 12:04:42 ~Do

Izbowo-uczelniane testowanie zgodności?

#11  2019.10.08 12:28:26 ~Kiedy Izby

Sprawdzą sprawiedliwość plac, po liceum medycznym 5 letnim niektóre mają o kilkaset złotych więcej niż magisterki że specjalizacją.

#12  2019.10.08 12:30:08 ~Prosimy

O dostęp do konkursów na oddziałów, na razie to jest blokadą. Oddzialowymi do końca życia.

#13  2019.10.08 12:43:38 ~51?

Na dozorców pielęgniarek?

#14  2019.10.08 12:48:49 ~N.

Tylko specjalistka z licencjatem, specjałistka z magistrem. Czy 5>7?

#15  2019.10.08 15:03:23 ~Lukrecja

Nie głosuje na pisowcow A te panie szczególnie Szczurek Żelazko to inna dla zawodu i nic je nie obchodzimy

#16  2019.10.08 15:18:16 ~Ola

A jeszcze im malo to pchaja sie jeszcze wyzej z robote niech sie wezma a nie z naszych skladek zyja w luksusie panie w izbach ro pogonic do roboty bo one prawdziwej pracy pielegniarskiej nie znaja tylko wymyslaja cuda na kiju zeby na stolku sie utrzymac

#17  2019.10.08 16:09:22 ~Plg

Prawdziwa pielęgniarka.Nie wierzę,że to są wpisy pielęgniarek.Nie możemy być aż tak obłudne.

#18  2019.10.08 16:11:54 ~Do 16

Przedstawi Pani program.Zagłosuję na Panią jeżeli Pani jest pielęgniarką.Będę pracowała,bo nie mam ciągotek do rządzenia.

#19  2019.10.08 16:21:35 ~POŁOŻNA

Proszę o kurs DOKSZTAŁCAJĄCY DLA POŁOŻNYCH ! W PL BRAK PIELĘGNIAREK A POŁOŻNE NIE MOGĄ DOSTAĆ PRACY! W SAMYCH KIELCACH DLA POŁOŻNEJ ZNALEŹĆ PRACE TO SUKCES CZY KTOŚ TYM TEMACIE POMOŻE .BEZRADNE BEZROBOTNE POŁOŻNE Z KIELC

#20  2019.10.08 16:21:45 ~POŁOŻNA

Proszę o kurs DOKSZTAŁCAJĄCY DLA POŁOŻNYCH ! W PL BRAK PIELĘGNIAREK A POŁOŻNE NIE MOGĄ DOSTAĆ PRACY! W SAMYCH KIELCACH DLA POŁOŻNEJ ZNALEŹĆ PRACE TO SUKCES CZY KTOŚ TYM TEMACIE POMOŻE .BEZRADNE BEZROBOTNE POŁOŻNE Z KIELC

#21  2019.10.08 16:23:06 ~Do #17

To nie ma nic wspólnego z obłudą. Te panie już pokazały na co je stać. Ineresuje je tylko koryto i kasa, o nas nie zadbał nas mają głęboko gdzieś. I to jest właśnie obłuda. A jeżeli już mam iść na wybory to zagłosuję na kogoś zupełnie nowego, może ta osoba zadba o nasze środowisko.

#22  2019.10.08 16:40:44 ~Anna

Czyżby Zofia znowu startowała do sejmu? Poprzednio z listy PiS nie udało się jej.

#23  2019.10.08 17:06:14 ~Plg

Wolę P Zofię niż jakąś nauczycielkę czy prawnika.Bo Ci to nawet nie będą próbowali zhańbić się dla naszej grupy zawodowej.Pozostaniemy anonimowe.

#24  2019.10.08 17:06:27 ~Maria

Żadna z nich

#25  2019.10.08 18:03:08 ~Nieznajoma

Na te panie nigdy .

#26  2019.10.08 18:11:38 ~Pielęg

Na panią Krynicką nie głosowałam i nie będe teraz głosować!

#27  2019.10.08 18:34:21 ~Wiola

Nigdy w życiu dosyć nie wierzę w nic chcę doczekać za 8 lat emerytury i zapomnieć o tym zawodzie Ostrzegam młode dziewczyny NIGDY PIELEGNIARKĄ W POLSCE

#28  2019.10.08 19:34:29 ~do 27

Też jestem statystyczną pielęgniarką i zgadzam się całkowicie.

#29  2019.10.08 19:51:46 ~ja

Nigdy nie zagłosuję na żadną pielegniarke ponieważ panie zapominają kim są i dlaczego zostały wybrane. Wręcz wstydzą się profesji a czasem my wstydzimy się za nie np.Krynicka. Nie agitować!

#30  2019.10.08 20:19:38 ~Ania

Tylko nie wybierajcie tych Pań z PRLu które siedziały na stołkach ! A wybory mam gdzieś bo i tak nikt nic nie zmieni , nowe dostaną się do koryta to będą kwiczaly jak im zagrają .

#31  2019.10.08 21:25:40 ~Piel-zDPS

Dlaczego mam głosować na WAS zostawiłyście na pastwę losu pielęgniarki pracujące w DPS.Odwalcie się w końcu od pielęgniarek po LM co wam zawiniłyśmy.Zrozumcie że kiedyś był inny system szkolnictwa,wtedy byłam dumna że zostałam pielęgniarką dzisiaj mi wstyd za pielęgniarki.

#32  2019.10.08 21:37:38 ~Iw

Pielęgniarki do łóżek a nie do koryta te co się pchają na uwadze mają tylko własny interes my jesteśmy w tym kraju na marginesie i nikt tego nie zechce zmienic

#33  2019.10.08 22:02:19 ~Pile

Nigdy wiecej nie zagłosuje na te Panie z Izb. Nie dbają o nasze interesy. Dbają tylko o swoje. Ich wiedza na temat naszego zawodu i problemów jest żadna. Winny być usunięte ze swoich stanowisk, przesunięte do pracy przy łóżku chorego. Tak aby poznały dzisiejsze problemy masę obowiązków o których nie mają pojęcia. Zaś składki powinny być obniżone do połowy gdyż organizacja niby szkoleń i kursów woła o pomstę do nieba. Zero organizacji, warunki okropne, brak parkingu, już na temat poziomu prowadzenia szkoleń lepiej nie mówić. Płacimy bardzo wysokie składki. To musi się zmienić

#34  2019.10.08 23:29:59 ~Do 33

Strona praktyczna kursów i szkoleń to dramat. Powinnyśmy mieć dostęp do centrum symulacji medycznej. Czy nikt tego nie widzi. Praktyki w szpitalach np. na salach operacyjnych - nikt nas tam nie chce, nie mają czasu. I jak tu można mówić o podziale obowiązków. Jak się człowiek sam nauczy w pracy pod okiem życzliwej osoby to umie. Specjalizacje to tylko papier i teoria z książek.

#35  2019.10.09 00:01:55 ~51?

Przedsiębiorstwo edukacyjne gdzie 3> 10

#36  2019.10.09 00:25:50 ~Ja

Polskie kursy specjalistyczne to częściowo fikcja .Eksperymentalne wzięłam udzial w tej szopce .W pewnym momencie pracowałam klamkę bo pieprzowy wykładowca zrobił sobie majowke.A ja za te g. miałam placic . Skończyło sie w sadzie .Wiem jak wyglada szkolenie w Europie .Tam uczysz sie, chodzisz do szkoły .I jestes obecnym na praktykach .Piszesz prace .I zdajesz egzamin ,nie jak papuga na wyuczonych odpowiedziach.Mam na na uwadze testy z poprzednich lat.Specjalizacje nabijaja kase tym którzy sa właścicielami instytucji na ktore jest potrzebnie sa specjalne zgoda.Kreci sie nieźle mozna troche wydoic z uczustniczek albo z dofinansowania .Kazda z osob wie ze listy na wykładach podpisują koleżanki za innych uczestnikow.aWidziałam na wykładzie 10 osob a lista byla uzupelniona do kazdego uczestnika.Powodzenia w hipokryzji .To w tym kraju działa jak kółeczko różańcowe . To głöpia solidarnosc.Gowno umie ale papier zdobyty i nalezy byc dumnym.A te Paniusie z Polityki co na waszych plecach chca znowy sie wywindowac ,i przypominaja sobie o kolezankach branzy niech was serd.w d. pocaluja ,bo robia to tylko dla siebie zeby stolek zachowc.Nie pisze nic nowego wszystkim wam to wiadomo .Tylko kandydacji sie nie zmiweniaja i prawde mowiac niema na kogo głosowac, bo polityka to swinia i niema juz Florecji Nightingele z altruizmem .Jest reszta.

#37  2019.10.09 02:32:59 ~Ala

Nie wybiorę tych pań co są

#38  2019.10.09 02:37:44 ~Iza

Nie idę na wybory a gdzie są lata składkowe. Obaj panowie Duda prezydent i Duda Z Solidarności to obiecywali a ludzie już sił nie mają niech tylko każdy tyle przepracuje. Nie idę mam to gdzieś

#39  2019.10.09 07:38:21 ~Piel

Należałoby przeprowadzić poważną kontrole naszych finansów w Izbach piel. w całym kraju. Wyciągnąć konsekwencje prawne z tych pielęgniarskich fikcyjnych szkoleń za ktore płacimy. To jak się to rozwinie zależy od nas. A o głosowaniu lub poparciu kobiet niby pielęgniarek mowy nie ma.

#40  2019.10.09 08:39:58 ~Magda

Juz pedze głosować. Juz nam panie załatwiły podwyżki 4x400 brutto brutto.Ile z tego dostała pielegniarka.Nie wspomne że ostatnia transza nie została wypłacona Może Panie z izb na etacik do szpitala przy pacjencie pójdą popracować to wtedy docenia nas ktore przez lata na ich ciepłe posadki harują.

#41  2019.10.09 08:42:56 ~Plg

Jeżeli pielęgniarki do łóżek,to nauczyciele do tablicy,prawnicy do sądów.Bzdury opowiadasz.Dzisiaj pielęgniarki mają nie tylko studia pielęgniarskie.Mają ukończone prawo ,pedagogikę ,ekonomię.Po kilka kierunków razem wziętychm.Plg mogą być przy łóżku pacjenta.Do łóżek nie wchodzą.To jest różnica.

#42  2019.10.09 08:44:43 ~Plg

Powyższy wpis do 32.

#43  2019.10.09 09:28:09 ~do41

Wymienione same medyczne nazwy, zgodnie z ustawą?

#44  2019.10.09 09:55:29 ~T

Spokojnie jeszcze trochę i wejdzie wyższa minimalna krajowa i salowa będzie zarabiała więcej niż wykształcona pielęgniarka.

#45  2019.10.09 11:21:03 ~Iva

Nigdy w życiu na te osoby nie zagłosuję

#46  2019.10.09 12:15:06 ~Łucja

Właśnie zostałam zbesztana za moje NIE dla poparcia przedstawicielek do Sejmu przez p Borchulską szefową ZZ regionu śląskiego bo jestem ciągle na nie ! No nie poprę bo uważam że nie zrobiły niczego żebym powiedziała wreszcie : Łaaaaaał ! Od ustawy 203 śledzę przepychanki w pielęgniarstwie i nie będę klakierem przedstawicielek , miodoustym poparciuchem bez kręgosłupa bo mam swoje zdanie ! Brałam udział w braniu spraw w swoje ręce ale dostałam po pazurkach bo panie mocno siedzą na przyklejonych stołeczkach i nie dadzą sobie odebrać niczego co sobie same dały ustawami i kasą z naszych składek ! Nie zawsze branie tego co dają jest najlepszym wyjściem , narzekamy na brak szacunku do nas ale to łapanie ochłapów z pańskiego stołu buduje nasz wizerunek ! Od lat zbieramy grosze rzucane jak żebrakom na odczepnego , związki podpisują niechlujne porozumienia które potem tłumaczą miesiącami o co w nich chodzi , jakby podpisane były po chińsku ! Nie muszą działać w Sejmie wystarczy dobra praca związków które jak do tej pory działają prorządowo i koło się zamyka !

#47  2019.10.09 12:48:37 ~plg

Mówię kategorycznie NIE!

#48  2019.10.09 12:58:51 ~-Piel

I normy zatrudnienia to też tylko na papierze .

#49  2019.10.09 13:12:45 ~dypl piel

Gdzie można poczytać badanie, na mocy którego otrzymano wskaźniki zatrudnienia pielęgniarek?

#50  2019.10.09 17:42:21 ~Ela

Już jedna jest w sejmie i pokazała swojej grupie zawodowej co dla niej znaczymy !

#51  2019.10.09 18:49:44 ~Ewa DPS

A co z nami , pielęgniarkami z DPS-sów, czujemy się jak z drugiego sortu, nie wiem kto miałby zmienić nasz status, bo na władze lokalne samorządowe nie można liczyć

#52  2019.10.09 18:50:06 ~Oj

Dlaczego nie chronią praktyki pielęgniarki zgodnie z zapisami ustawowymi?

#53  2019.10.09 18:57:48 ~piel dypl

Tekst ustawy chroni praktykę pielęgniarki przed osobami, które nie mają ustawowej zgody państwa wszędzie gdzie jest pacjent. Czyli też w domu prywatnym czy DomuPS. Mają i znają nasz zakres obowiązków tych pracujących w szpitalu jak i w domach pacjentów.Dlaczego nie ma realizacji zapisu? Dlaczego tak się dzieje?

#54  2019.10.09 19:06:20 ~dypl piel

Gdzie są instytucje, na które płacimy obowiązkowo i mające w swoim zakresie realizację zapisów prawa lub dbania o nas (tak samo jak o siebie)?

#55  2019.10.09 19:38:59 ~Piel

Nie zgadzamy się na odprowadzanie składek na te niby izby nie pielęgniarskie. Dość tego.

#56  2019.10.09 22:51:29 ~położna

Panie położne z Kielc! Bardzo was pozdrawiam i współczuję jednocześnie z powodu braku pracy. Jeszcze 4 lata temu sama nie miałam pracy na cały etet tylko jakieś dwie części w różnych zakładach. Niestety jedynym wyjściem był wyjazd do Warszawy z całą rodziną. Mam poczucie pewnego skrzywdzenia położnych odnośnie zatrudnienia i zapomnienia przez władze, uczelnie Izby itp. Jest w Polsce przepis umożliwiający dokształcenie się pilęgniarek przez ok 1 rok jak dobrze pamiętam i mogą one uzyskać tytuł położnej. Mam pytanie dlaczego położne mają zamkniętą drogę do zawodu pielęgniarki? Myślę, że przez rok czy inny okres czasu położna uzupełni kształcenie i mogłaby uzyskać dyplom pielęgniarki. Może niektórym wydać się to dziwne ale jezt to z korzyścią dla obu stron. Może władze lubelski (Pani Palus i inne) pochyliłyby się nad tym problemem. Pamiętajmy, ze położnych jest za dużo a pielęgniarek za mało.

#57  2019.10.09 22:52:42 ~położna

Panie położne z Kielc! Bardzo was pozdrawiam i współczuję jednocześnie z powodu braku pracy. Jeszcze 4 lata temu sama nie miałam pracy na cały etet tylko jakieś dwie części w różnych zakładach. Niestety jedynym wyjściem był wyjazd do Warszawy z całą rodziną. Mam poczucie pewnego skrzywdzenia położnych odnośnie zatrudnienia i zapomnienia przez władze, uczelnie Izby itp. Jest w Polsce przepis umożliwiający dokształcenie się pilęgniarek przez ok 1 rok jak dobrze pamiętam i mogą one uzyskać tytuł położnej. Mam pytanie dlaczego położne mają zamkniętą drogę do zawodu pielęgniarki? Myślę, że przez rok czy inny okres czasu położna uzupełni kształcenie i mogłaby uzyskać dyplom pielęgniarki. Może niektórym wydać się to dziwne ale jezt to z korzyścią dla obu stron. Może władze lubelski (Pani Palus i inne) pochyliłyby się nad tym problemem. Pamiętajmy, ze położnych jest za dużo a pielęgniarek za mało.

#58  2019.10.11 22:42:10 ~58# do 19

Jeżeli jesteś położna,to powinnaś wiedzieć,że po kursie doszkalajacym nie mozna zostac pielęgniarką,i odwrotnie.Ty żeby skończyć położnictwo kursu nie robiłaś ,tylko studiowalas.Położna,ratownik medyczny,pielegniarka,to rozne zawody

#59  2019.10.11 22:46:38 ~59# do 57

Nie ma kursów po których mozna zostać pielęgniarką,nie ma przepisów pozwalajacych pielegniarce zrobienie rocznego kursu i podjęcie pracy jako położna.Moje kolezanki pielegniarki,ktore chciały byc położonymi,konczyly studia od poczatku,do konca,zadnych kursow.

#60  2019.10.11 23:15:20 ~60# do 11

Idąc twoim tokiem rozumowania,to tysiacom Polaków,należy maturę unieważnić,bo uczyli się o Leninie,Stalinie ,obowiazkowe lektury szkolne opiewaly komunizm,a historię falszowano.Wielu byłych maturzystow z tamtych lat to politycy,dziennikarze,aktorzy,biznesmeni.I co z tego ? Ważne kim dzisiaj jestes.Kiedyś były takie szkoły,dzis wygląda to inaczej i nikt nikomu zawodu nie odbiera.Tylko pielegniarka do pielegniarki ma takie zapędy,jakby mogła,to w lyzce wody by utopila.Ja konczylam starą szkołę ,maturę też pisalam za komuny i pamietam jak uczylam się wierszykow o Leninie i klepalam je w Domu Partii,prace z jez.polskiego pisalam takie polityczne i komunistyczne,bo tak wymagano.Cieszę się,że żyję w wolnej Polsce ,pracuję i wychowalam dzieci.Jestem pielęgniarką,jestem z tego dumna.

#61  2019.10.12 10:30:11 ~piel30

Już biegnę głosować na towarzystwo z izby pielęgniarskiej.tej małopolskiej