Izba pielęgniarek z ministerstwem o "kształtowaniu" płac pielęgniarek.

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.


Izba pip o wynagrodzeniach pielęgniarek 

- Trzeba zwiększać liczbę pielęgniarek w systemie. Średnia wieku nie maleje, za mało przybywa młodej kadry. Wyzwaniem jest poprawa warunków pracy i płacy, żeby uatrakcyjniać zawód. - mówi Z.Małas i dodaje, że od stycznia prowadzone są rozmowy z MZ jak dalej będą kształtować się wynagrodzenia pielęgniarek oraz innych profesjonalistów medycznych.

źródło: medexpress.pl

Przypominamy co o płacach pielęgniarek mówiła pani Ptok w sejmie...

Pani Ptok o wskaźnikach pracy pielęgniarek  

Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok:

Zgadzam się w pełni z przedmówczyniami, paniami przewodniczącymi Ochman, Michalską i Kłudkowską. Podkreślę, że jesteśmy w grupie osób, która w najmniejszym stopniu skorzysta z tego wzrostu kwoty bazowej – 4200, ale też podkreślę, że z tą grupą zawodową na rynku pracy jest największy problem. Jeśli mówimy o problemach kadrowych, to dotyczą one w tej chwili całej Europy i my musimy zrobić wszystko, aby kadry medyczne zatrzymać w Polsce.

Podkreślę też, że poprzednie rządy przez wiele lat kadrami za bardzo się nie przejmowały. Bardzo inwestowaliśmy w sprzęt, szpitale, doposażenia szpitali, natomiast pracownicy umykali uwadze. Doprowadziliśmy więc do sytuacji braku zainteresowania wykonywaniem zawodów medycznych, które są wyjątkowo zagrożone, jeśli chodzi o środowisko pracy.

Jeśli mówimy o niesprawiedliwościach, to powiem, że akurat pielęgniarki, które kończą licencjaty, w tej ustawie potraktowane są gorzej niż inne zawody medyczne z wyższym wykształceniem. Natomiast, jeśli mówimy o tym, że tak mała grupa będzie objęta podwyżkami, to dodam, że niestety, w wielu szpitalach powiatowych pielęgniarki nie mają nawet tej zasadniczej kwoty 2688 zł po podwyżkach, które, w wyniku porozumień i rozporządzeń podpisanych przez kolejnych ministrów, zostały wynegocjowane. Rozumiem rozgoryczenie innych grup zawodowych, ale powiem, że gdyby nie te podpisane porozumienia, to w tej chwili mielibyśmy sytuację taką, że nie byłoby zainteresowania zawodem, a od 4 lat obserwujemy sytuację wzrostu zainteresowania wykonywaniem zawodu. Odwrócił się negatywny trend odnośnie do wyższych szkół medycznych i kończenia studiów.

Chcę tylko zwrócić państwa uwagę na dwie liczby. Mamy teraz constans – 100% odbiera prawo wykonywania zawodu, ale jest jeszcze sytuacja braku w przypadku osób odchodzących na emeryturę; ok. 50% (to jest różnica) wchodzących do systemu zastępowalności pokoleniowej.

Chcę jednak podkreślić, że tę kwotę 2688 zł, która tu jest w dziewiątej grupie pielęgniarek, dostaje osoba, która kończy w tej chwili studia i wchodzi do systemu. Zatem ona nie posiada żadnej wysługi lat. Powiem też, że te pielęgniarki, które pracują szczególnie w przygranicznych miejscowościach naszej zachodniej granicy, jeśli otrzymują dyplom, który uprawnia je do wykonywania zawodu za granicą, to niedaleko mają przejście graniczne i mogą ten zawód wykonywać u Niemców.

Ze strony Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych widzimy ogromną konieczność nowelizacji ustawy pod kątem współczynników. Zostały one narzucone. Nie mieliśmy możliwości negocjować tych współczynników na poziomie trójstronnego zespołu, nawet Rady Dialogu Społecznego. Nie byliśmy z tego zadowoleni wszyscy. Wszystkie organizacje związkowe dawały propozycje. Chciałabym, żeby ta nowela została dokonana jeszcze przed wprowadzeniem kwoty 5200, bo, proszę państwa, dojdzie do sytuacji, jeśli chodzi o różnicę w wynagrodzeniu pielęgniarki ze specjalizacją i pielęgniarki z licencjatem – nożyce będą wynosiły 2200 zł na podstawie wynagrodzenia. To są ogromne pieniądze i taka różnica przez nas nie jest pożądana. My uważamy, że te różnice w jednej grupie zawodowej, przy poszczególnych kwalifikacjach, powinny być spłaszczane. Dlatego jestem jak najbardziej za wnioskiem pani przewodniczącej Ochman o nowelizację ustawy w zakresie współczynników pracy, kwalifikacji i stanowisk, bo one naprawdę wzbudzają ogromne emocje. Dziękuję bardzo.

źródło: stenogram posiedzenia komisji

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Powyższe słowa pani Krystyna Ptok wypowiedziała na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w dniu 17 lipca 2019 roku. Mamy początek 2020 roku. Jakie kroki podjął w powyższej sprawie związek pielęgniarek? Co udało się uzgodnić z minsterstem zdrowia w celu nowelizacji "współczynników pracy, kwalifikacji i stanowisk". Związek OZZPIP jest winny złożenie wyjaśnień w przedmiotowej sprawie środowisku zawodowemu pielęgniarek i położnych. 

Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Wynagrodzenia pielęgniarek - izba przystała na powiązanie "dodatku zembali" z zaangażowaniem w pracy oraz opinią pacjentów.

Szef do pielęgniarek: zróbcie "kroplówki z potasem" w klubie sportowym. Odmówiły! Sportowcy przyszli do pielęgniarek.

Pielęgniarka jednozmianowa miała L4. ZUS wypłacił 7 tys. zasiłku. W drugim zakładzie według ZUS-u "świadczyła" pracę, powinna oddać zasiłek. Co na to Sąd?


Komentarze użytkowników

#1  2020.01.14 09:59:37 ~47/50?

Od o k 90 lat praktyki pielęgniarki jak lrkarza , nikt nie może wykonywać bez bez prawa wykonania zaw. Czy lekarze są obciązani czynnościami opiekuna med. lub sanitariusza jak pìelęgniarki?

#2  2020.01.14 10:03:57 ~1

Nie wiem jak u was na oddziale ale u mnie dostawiają lóżka a od 1 kwietnia maja zmniejszać pensje. Koniec mojej pielegniarakiej kariery sie zbliża.

#3  2020.01.14 10:10:57 ~3

Kto wam zaplaci 5200? Jak jest luka ze pracodawca wcale nie musi honorowac specjalizacji i mgr. A 2 to bd wolał zatrudnic emerytke na kontrakcie niz osobe po studiach, mloda. Co to wogóle za płaca 2600 brutto to za pakowanie ogorkow w holandi jest 7 tys. Puknijcie sie w końcu w czoło i do roboty o godne pensje. Bo to już nawet nie jest kpina!

#4  2020.01.14 10:16:39 ~Do

Wiesz co KP napisane o traktowaniu pracovnyków?

#5  2020.01.14 10:50:09 ~Plg

Do emerytury 5 lat.Moja kariera też dobiega końca.Oglądam się za nową pracą.Wszędzie przetrwam.Tak dostałam po plecach ,będąc pielęgniarką,że wszędzie poradzę.

#6  2020.01.14 11:14:35 ~piel

WSZYSTKO KŁAMSTWA - na ochronę zdrowia od lat nie było pieniędzy, na podwyżki i na sprzęt - o czym świadczy brak personelu i brak sprzętu. U nas w oddziale i szpitalu ( a jest to znaczący szpital w Polsce) remonty i wyposażenie ufundowała fundacja, a sprzęt i łóżka zakupiła w większości WOŚP. Dawniej w karetce jeździł anestezjolog, a teraz kierowca i ratownik - widać "dobrą" zmianę? Powinien być i ratownik i anestezjolog ! Czy niedługo pielęgniarkę zastąpi salowa i też będzie wszystko ok? Decydenci tworzą te wspaniałe warunki dla wszystkich, a sami leczą się gdzie indziej i bez kolejki !

#7  2020.01.14 11:16:33 ~Piel

"kariera pielęgniarska" - brzmi imponująco :) Chyba jednak groteskowo :(

#8  2020.01.14 11:52:56 ~Do

O na to izby, związki zaw?

#9  2020.01.14 13:21:36 ~Do 8

Przecież widzisz co. Układają się że sobą, tworzą jakieś durne porozumienia, ustawy którymi mydlą nam oczy. Myślisz,że o planach podwyższenia średniej krajowej to związki wcześniej nie wiedziały? Albo o tym ,że podpisują kolejny bubel prawny? Mają przecież ze sobą prawnika który zakładam,że głupi nie jest. Nasze kochane związki to mają z nas niezły ubaw,że tyle naiwnych pielęgniarek dają radę i to przez tyle czasu oszukać. A my jak te cielęta jeszcze za to płacimy i mamy nadzieję.Dawno mówiłam, pogonić to towarzystwo i radzić sobie samemu. Rynek pracy wszystko gratuluję a te nieroby do szpitala na oddział.

#10  2020.01.14 13:38:07 ~Grażyna

Pracuję ponad 40 lat. Skończyłam licencjat. W kwietniu w/g zapowiedzi jak zabiorą zembalowe będę zarabiać 2600zł bo w =Sp. z. o. o nie ma wysługi lat to jest podziękowanie za długoletnią pracę?

#11  2020.01.14 13:45:44 ~Ja

Też mysle, że związki mają z nas niezły ubaw, tylko czy mogą spojrzeć na siebie w lustrze, odpowiedź- mogą.

#12  2020.01.14 14:01:34 ~Pie.

Ubaw mają a do tego tyle kasy z nas drą, że w lustrze przeglądać już się nie muszą.

#13  2020.01.14 14:04:11 ~Pie.

Dziwi mnie fakt,że większość z nas widzi jak Izbianki robią nas w konia i nic z tym nie robimy. A trwa to przecież tyle lat. Może by w końcu to załatwić? Rozwiązać ten relikt PRL.

#14  2020.01.14 14:14:30 ~Do 10

Na to wygląda. Ale wtedy lepiej przebranzowic sie na opiekunke. Kasa ta sama a odpowiedzialnosc mniejsza.

#15  2020.01.14 14:16:58 ~15

Skoro 1200 jest właczone do podstawy to 2600 minus 1200 to wychodzi 1400 hahahahahahahahaha dobre sobie;)))))

#16  2020.01.14 15:06:11 ~do 2

" U nas " od ponad roku dostawiaja łóżka na korytarzu a zmniejszają ilość pielęgniarek i innego personelu "pomocniczego". Takie są normy dobrej zmiany. O atmosferze nawet nie wspominam . Coraz więcej pielęgniarek odchodzi . Duże miasto, duży szpital.

#17  2020.01.14 15:20:26 ~Do1

Czy po tyle samo czynności sanitariusza czy opiekuna ma lekarz i pielegniarka?

#18  2020.01.14 16:44:18 ~Diana

Do 2 kto ci powiedział że obniżą pensję? My mamy zagwarantowane że nie.

#19  2020.01.14 16:59:47 ~piel

Może niech zaczną "kształtować" własne sumienia, a nie pensje pielęgniarek - to wszystko inne też się ułoży !

#20  2020.01.14 17:04:43 ~Gosc

Pielegniarki sa teraz bardzo asertywne . Dlaczego wykonuja prace opiekuna czy sanitariusza ,jezeli nie maja tego w zakresie obowiazkow ?

#21  2020.01.14 17:10:03 ~Do diana

My czyli kto? Jak ktos ma np.podstawy 3500 brutto to po 31 marca jesli nie ma specki i mgr pracodawca może obniżyć pensje dostosowując ją do gr.9

#22  2020.01.14 17:21:29 ~merida

Myślę że nadszedł wreszcie czas na strajk.Lekarze ciągle dostają podwyżki a głupim pielęgniarkom od kilku lat tymi samymi pieniędzmi dają podwyżki.Po co było włączać tą kasę do podstawy żeby teraz zabierać i znowu nas zastraszać .Paniusie ze związków do roboty albo nowe wybory bo to co one robią to kpina z reszto mnie w szpitalu związki robią wszystko jak dyr wszystko na niekorzyść pielęgniarek to jakaś debilizm.Nie dziwię się że wszyscy mówią na pielęgniarki że to najgłupsza grupa zawodowa.Darmowe posługaczki z powołania.Dobrze że niedługo emerytura.Bo mam już dość.

#23  2020.01.14 17:39:23 ~Diana

Do 21 my czyli nasz szpital. Nie będę wymieniać miejscowości. Mamy takie umowy. Nie aneksy. Nowe umowy gdzie związki wynegocjowaly taki zapis. Nie mów więc że może bo u nas nie może. Myślę że dużo jest takich zakładów.

#24  2020.01.14 17:39:44 ~do 13

Skarbie, izby piel. to nie relikt PRL-u. W PRL-u izb nie było, składek nie było, a pielęgniarki były. Prawo wykonywania zawodu wystawiały urzędy miejskie podobnie jak za granicą. Dopiero 19 kwietnia 1991 roku Lech Wałęsa podpisał ustawę o samorządzie pielęgniarek i położnych i od tego czasu zaczęły się nasze kłopoty.

#25  2020.01.14 17:58:25 ~Lea

Do 9 świetnie napisane a poza tym ja i wiele koleżanek jesteśmy za rozwiązaniem naszych kochanych izb i za strajkiem też. Niech zaczną nas szanować i godnie płacić.

#26  2020.01.14 18:03:42 ~#krysia

Mam do emerytury 7 lat.Pracuje w sor,szukam pracy w przychodni,ale tam nie ma miejsca.W poradniach,zalegaja, pielegniarki 65,70+.Wiec nie straszcie kolezanki emerytura,bo tak naprawde mało ktora na nia pojdzie!

#27  2020.01.14 18:18:16 ~merida

Jest dokładnie jak pisze 24.Powstanie tej instytucji to składki ,ogromna ilość płatnych bzdurnych kursów z których śmieją się inne zawody medyczne no bo magister piel i nie może tego czy tamtego bez kursu.Ktoś musi zarobić wiadomo kto ,a my robole do roboty.Z naszych składek pensje,ale aby nas godnie reprezentować to już za dużo.Namawiały na kształcenie i co kasa wydana na studia a pensja dalej dno.Ułożyły się z ministrem to magistrom nie dał nic bo włączył dodatek zebalowy i z głowy sprawa załatwiona.Izbianki zadowolone bo takie cuda wywalczyły nie wiem dla kogo może przy okazji dla siebie.

#28  2020.01.14 18:26:51 ~Dybik

Kiedy ktoś w końcu pochyli się nad tragiczną sytuację Opiekunów. Medycznych ,Sanitariuszy i resztą nie medycznego personelu szpitalnego. Nad ludźmi , którzy również mają rodziny ,nad ludźmi ,którzy też mają uczucia i wrażliwość. Nad ludźmi , którzy wykonują najcięższą pracę. Nad ludźmi ,którzy są najbliżej pacjenta. Nad ludźmi często wykorzystywanymi przez pielęgniarki i lekarzy. Nad ludźmi ,których nikt nie szanuje . Nasze dzieci mają takie same żołądki jak wasze! Jak my odejdziemy ze szpitali ,szpitale również staną.

#29  2020.01.14 18:33:18 ~Lea

Ja mam do emerytury 4 lata i na pewno nie będę dłużej pracować. Mam dość, chcę normalnie pożyć, mieć w końcu normalnie święta a izby na mnie już nie zarobią. Żadnych kursów a w ogóle robienie na wszystko kursów to kretynizm.

#30  2020.01.14 18:35:45 ~Lea

A jeszcze jedna sprawa. Jestem pielęgniarką. Pracuję za stalowe, za opiekunki bo ich nie mamy. Zasuwam można powiedzieć na 3 etaty

#31  2020.01.14 18:49:42 ~Do 21

Przestań pitolić takie farmazony!

#32  2020.01.14 19:02:58 ~Gość

21 ile płacą ci za trollowanie?

#33  2020.01.14 19:06:03 ~Do

A uczelnie testują zgodność albo fałszywość standardów nauczania

#34  2020.01.14 19:43:54 ~24

100/100

#35  2020.01.14 19:59:56 ~merida

Szacunek dla zawodów wymienionych przez 28 ale w moim szpitalu nie istnieje ktoś taki jak opiekun medyczny są panie salowe i to w niewielkiej liczbie nawet na sorze często nie ma salowej nie wspomnę o sanitariuszu wszystko oprócz mycia podłogi robimy sami.Nie możliwe jest też aby pielęgniarki walczyły o godne płace dla innych zawodów bo o nas nikt nie walczy wręcz przeciwnie.Możemy jedynie popierać.Tak na prawdę przecież pielęgniarki nie zarabiają kokosów.Obowiązki są nam dokładane a w większości szpitali robimy to co opiekun medyczny i jeszcze czynności pielęgniarskie.Już niedługo będzie podwyżka minimalnej do 4000 to wszyscy będą równi i na pewno różnic w zarobkach nie będzie ,ale młodych pielęgniarek w zawodzie też nie.Będą tylko Panie 60 plus (z całym szacunkiem )dorabiające do śmiesznej emerytury.Pozdrawiam moje koleżanki pielęgniarki w moim wieku55 plus.

#36  2020.01.14 20:20:24 ~22.27.35

100/100

#37  2020.01.14 20:35:46 ~Do Dybik

A gdzie byliście jak pielęgniarki strajkowały? Gdzie byli ci sanitariusze,salowe i cała reszta? Pochyliliście się wtedy nad nami? Pomogliście? Nikt z was nam wtedy nie pomógł tylko grzecznie na dyżurek lecieliście Teraz oczekujecie ,że ktoś pochyli się nad wami? Teraz to sami dbajcie o własne interesy.

#38  2020.01.14 20:43:08 ~Pie.

U nas też nie ma opiekunów. Pielęgniarka robi wszystko , no tak jest taniej . Roboty dokładają nam co chwilę bo przecież trzeba wypełnić kupę dokumentacji tej w papierze i jeszcze komputerze ,dodam,że przy niewystarczjącym zatrudnienia bo normy mają głęboko. To jest właśnie obraz tego co wywalczyły nasze panie izbowe. Nędza i rozpacz.

#39  2020.01.14 20:47:45 ~piel30

Zaczyna się ruch, bo przed nami wybory do samorządu. Po wyborach znowu będzie cisza.

#40  2020.01.14 21:04:13 ~Do 28

Zwolnij sie idz do Lidla

#41  2020.01.14 21:27:34 ~Ifff

W artykule jest pomyłka. Różnica ok 2200 jest pomiędzy mgr ze spec. a resztą pielęgniarek chociaż też mają spec. Licencjat został pominięty i nie jest brany pod uwagę.

#42  2020.01.15 02:05:23 ~dypl piel

Praktyki pielęgniarki od ok. 85 lat tak jak lekarza nikt nie może wykonywać bez ustawowej zgody państwa. Jakie pensje będą miały pielęgniarki ze średnim wykształceniem medycznym i bez specjalizacji w stosunku do innych pracowników z takim samym wykształceniem, a których praktyka nie wymaga prawa wykonywania zawodu?

#43  2020.01.15 07:12:08 ~Ida

Cieszę się że jestem przed emerytura. I w końcu zacznę NORMALNIE ŻYĆ! Z PRZYJEMNOŚCIĄ POZEGNAM PRACĘ W SZPITALU

#44  2020.01.15 16:05:32 ~Asia

Do 28 jesteś personelem pomocniczym , jak sama nazwa wskazuje . Na dzwonki nie biegasz, wkłuć ,iniekcji nie robisz, leków nie podajesz, zero odpowiedzialności. Widzę jak pracujecie , pozwalacie udzielać sobie na wywiad do rodziny,informację o zdrowie pacjenta. Często was trudno wysłać do pomocy przy karmieniu . Naprawdę zamiast dwóch opiekunek wolałabym jedną pielęgniarkę na oddziale.

#45  2020.01.16 19:29:38 ~Dur

Jak jeszcze pracujecie tzn, że bardzo dobrze zarabiacie. Tylko dużo i głupio gadacie, i nic zawsze to samo. Pracujecie z lekarzami oni wiedzą co robić, a wy mądrujcie się dalej.