Pielęgniarki dostaną "gołą" pensję" bo... wzrosło najniższe wynagrodzenie.

Warunki wynagradzania pielęgniarek.


Warunki płacy pielęgniarek

Pielęgniarki i położne z placówek Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem są rozgoryczone. Gdy od nowego roku inni będą zarabiać więcej, ich pensja ma zmaleć. Dyrekcja pod koniec roku wypowiedziała im układ zbiorowy pracy. – To skandal – mówią pracownice szpitali. Okazuje się, że dyrekcja szpitala układ musiała wypowiedzieć w obawie przed utratą płynności finansowej.

(...)

Pielęgniarki i położne zatrudnione w szpitalach Świętej Rodziny przy ul. Jarochowskiego, Dziecięcym przy ul. Krysiewicza i Nowowiejskiego w Poznaniu do tej pory otrzymywały wynagrodzenie w ramach układu zbiorowego. Na ich pensje składała się płaca minimalna i dodatkowe świadczenia. Od tego roku zasady wypłaty wynagrodzeń mają jednak ulec zmianie. 30 grudnia 2019 r. dyrekcja Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem zerwała układ zbiorowy. Pracownice szpitali obawiają się, że będą otrzymywać tzw. gołe pensje.

(...)

– Dyrekcja tym samym chce nam odebrać dodatek inflacyjny, poobcinać też z funduszu socjalnego wczasy pod gruszą (dziś to 880 złotych brutto), a także, zgodnie z Kodeksem Pracy, może zmniejszyć nam dodatek stażowy za posługę lat z 25 procent do 20. To wszystko są małe kwoty, ale łącznie składają się na nasze całkowite wynagrodzenie – mówią przedstawicielki poznańskiego zarządu Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Wiecej informacji w sprawie w artykule pt.: Będzie protest pielęgniarek? "Goła pensja? To kpina" – mówią poznańskie pielęgniarki na malejące płace i zmianę sposobu wynagrodzeń

źródło: plus.gloswielkopolski.pl - 9 stycznia 2020 roku 


Zobacz także:

Wynagrodzenia pielęgniarek - izba przystała na powiązanie "dodatku zembali" z zaangażowaniem w pracy oraz opinią pacjentów.

Szef do pielęgniarek: zróbcie "kroplówki z potasem" w klubie sportowym. Odmówiły! Sportowcy przyszli do pielęgniarek.

Pielęgniarka jednozmianowa miała L4. ZUS wypłacił 7 tys. zasiłku. W drugim zakładzie według ZUS-u "świadczyła" pracę, powinna oddać zasiłek. Co na to Sąd?