Pielęgniarki "ciągle domagają się podwyżek" - mówi dyrektor szpitala. Ich pensje to 5-6,5 tys.

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.


Wynagrodzenia pielęgniarek  

Dyrektor żadnej z placówek medycznych  nie może znaleźć lekarza czy pielęgniarki do pracy. Na ogłoszenia o wakatach na stronach internetowych szpitali nikt nie odpowiada. Zostaje poszukiwanie pocztą pantoflową. Stawki wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek podlegają ostrym negocjacjom.  

(...)

- Idą do pracy tam, gdzie jest im oferowana wyższa stawka na zasadzie - kto da więcej. Jeśli szpital nie da podwyżki, to za chwilę się dowiem, że nasz pracownik został podkupiony i będzie świadczył usługi w sąsiedniej placówce. Będę musiała posuwać się do tych samych metod aby wypełnić lukę i podkupić kadrę medyczną innej jednostce w mieście - tłumaczy Dorota Bełtowicz-Gołąb, wicedyrektor szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. Przewiduje, że podwyżka płacy minimalnej od styczna 2020 r. do kwoty 2600 złotych brutto doprowadzi do tego, że po podwyżki zgłoszą się nie tylko fizjoterapeuci, którzy zechcą zarabiać więcej niż salowe, ale roszczenia wysuną też inne grupy, czyli lekarze i pielęgniarki.

(...)

Problem dotyczy nie tylko lekarzy. Żaden szpital nie jest też w stanie szybko znaleźć do pracy pielęgniarki.

- Panie domagają się ciągle podwyżek. Tyle, że w ciągu roku ich wynagrodzenia wzrosły o 30 proc. - czyli jak mało której grupie zawodowej - zaznacza Dorota Bełtowicz-Gołąb. Podwyżki były spowodowane m.in. rozporządzeniami ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów oraz rozporządzeniem w sprawie minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek. W krakowskim szpitalu ich pensje wahają się między 5 a 6,5 tys. złotych brutto.  Wielkość tej kwoty zależy m.in. od dodatku za wysługę lat czy dodatku za pracę nocną i w święta.

Więcej informacji w sprawie czytaj w artykule autorstwa Katarzyny Nowosielskiej pt:. Stawki wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek ostro negocjowane

źródło: prawo.pl

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Pielęgniarz: najpierw było to 2031 PLN a teraz 2215. Dają po 1200. A "reszta moja".

Praca dla 8 pielęgniarek - do wyboru: etat 4 500 PLN, kontrakt na rok 7 900 PLN. Praca od 1 lutego.

Pielęgniarki. Co powiedziała pani Ptok w Rzeszowie? Komentarz redakcji portalu.