Położna: "szpital jest kompletnie nieprzygotowany".

Praktyka zawodowa pielęgniarek i położnych w dobie epidemii.


List położnej do redakcji Portalu.

W dniu 19.03.2020 r. redakcja portalu zaapelowała do pielęgniarek i położnych, aby informowały nas o bieżącej sytuacji w zakładach pracy, w kontekście wykonywania praktyki zawodowej.
Poniżej przedstawiamy treść wiadomości, którą otrzymaliśmy w dniu wczorajszym.
 
Dzień dobry.
Jestem położną w jednym z większych szpitali w Polsce.
Jeśli powiem, że nasz szpital nie jest kompletnie przygotowany na pacjentki z podejrzeniem COVID-19, to jak sądzę nie będzie to nic nowego.
Jednak u nas sprawę komplikuje dodatkowo kilka innych kwestii...
Od lat szpital nie zapewnia prawidłowych warunków pracy dla położnych i pielęgniarek.  Przykład? Toaleta dla nas znajduje się w składziku odpadów wszelakich, jak również brudnej pościeli. W mojej opinii jest to niedopuszczalne nawet poza zagrożeniem epidemii wirusa. Nie posiadamy wydzielonej przestrzeni do zjedzenia posiłku i wykorzystujemy do tego przestrzeń przeznaczoną do prowadzenia dokumentacji. Nie dysponujemy prysznicami dla położnych i pielęgniarek (lekarze takowe mają!), a szatnie pracownicze nie spełniają jakichkolwiek standardów, jak choćby możliwość odseparowania odzieży zewnętrznej od tej szpitalnej. Kiedy szpital inwestował w klimatyzację pomieszczeń to oczywiście remont objął tylko gabinety lekarzy. Wymiana foteli, które grożą upadkiem? Tylko lekarze.
Nie wyobrażam sobie w takich warunkach zostać zmuszoną do pozostania w miejscu pracy, np. przez kilka dni.
Pytam, co się musi stać żeby położna czy pielęgniarka była tak samo traktowana, jak lekarz przez dyrekcje szpitala? Jak taki sam człowiek, któremu należą się minimalne warunki do zaspokojenia podstawowych potrzeb, w tak trudnych warunkach jakie nadchodzą. Czy w walce z epidemią robimy mniej? Mniej się narażamy? A w normalnych warunkach?
Pozdrawiam
 
Dane autora do wiadomości redakcji Portalu.
 
Ponownie apelujemy do pieIęgniarek i położnych o przekazywanie do redakcji Portalu informacji w sprawie bieżącej sytuacji w Waszych zakładach pracy, w kontekście wykonywania praktyki zawodowej. Informacje prosimy przekazywać na adres meilowy: [email protected] Wasze wiadomości będziemy publikować na Portalu. Jednocześnie informujemy, że dane osobowe, pozostaną do wiadomości redakcji.
 


Zobacz także:

Związek zawodowy o "niepokojących sygnałach".

Wynagrodzenia pielęgniarek a studia pomostowe.

Koronawirus - organizacja pracy pielęgniarek.