Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Kilka refleksji.

Pielęgniarka 2020.


Dzień Pielęgniarek 

- 12 maja Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. 

- Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych i Gazety pielegniarki.info.pl w tym dniu publikuje od lat kilka refleksji. 

- Znamienne są słowa jednego z dyrektorów szpitala: Proszę Was, wróćcie na pole walki i wypełnijcie przyrzeczenie, które winno być podstawą Waszej służby. 

Od kilku ładnych lat na Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje w dniu 12 maja ten sam tekst. Mamy 12 maja 2020 roku. Lecimy...

Wobec innych zawodów jak: górnik, informatyk, cukiernik, stoczniowiec nikomu do głowy nie przychodzi mówienie o misji, powołaniu. W społecznej świadomości to "normalne" zawody.

Natomiast mówienie o "misji" i "powołaniu" wobec osób wykonujących zawód pielęgniarki, pielęgniarza, położnej, położnego odbieram jako głoszenie tezy, że osoby te powinny wykonywać zawód niezależnie od poziomu ich wynagradzania oraz warunków jego wykonywania. Z założenia mają się poświęcać!

Po raz kolejny muszę wysłuchiwać, że  zawód pielęgniarki i położnej to "misja" i "powołanie". Głoszenie takich stwierdzeń odbieram jako wpisywanie się w nurt przyzwolenia dla lekceważenia ponad dwustutysięcznej rzeszy osób wykonujących te zawody w Polsce! Od kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi po ministra zdrowia, czego nasza grupa zawodowa doświadcza na co dzień.

Zawód pielęgniarki i położnej to zawód taki sam jak inny!

Natomiast jako czynny zawodowo pielęgniarz z dużym niesmakiem słuchałam pięknych słów o "słusznym szacunku dla pracy pielęgniarek i położnych", "ogromnym szacunku dla pracy i dokonań" wypowiadanych z okazji dnia 8 maja i 12 maja. Nie chcę takiego szacunku podszytego totalną hipokryzją! Chcę takiego systemu ochrony zdrowia, który będzie mnie traktował i wynagradzał jak profesjonalistę. Nie chcę takiego systemu ochrony zdrowia, który podobno jest biedny jak mysz kościelna, a opłaca jeden dyżur lekarski kwotą wyższą niż pielęgniarska jałmużna za cały miesiąc pracy. Nie chcę takiego systemu ochrony zdrowia, który wypłaca "kierującym oddziałami szpitalnymi" milionowe dywidendy od wartości kontraktów z NFZ, a pielęgniarkom protestującym przez ponad 20 dni "organ założycielski szpitala" rzuca jak ochłap 100 złotych brutto, jako wzrost pielęgniarskiej jałmużny. Tak funkcjonujący rynek ochrony zdrowia ma znamiona przestępczego systemu, który uwłaszczył się na bazie ogólnonarodowego majątku, jaki stanowiły jeszcze nie tak dawno szpitale i przychodnie!

Dzisiaj w dobie pandemii trzeba szczególnie wspomnieć o traktowaniu środowiska zawodowego pielęgniarek przez obecne władze. W roku 2020, ogłoszonym przez WHO, Rokiem Pielęgniarek... O brakach środków ochrony indywidualnej, zwalnianiu pielęgniarek i położnych z powodu informowania przez nie, o sytuacji w poszczególnych podmiotach leczniczych. O zawieszeniu obowiązywania kodeksu pracy, co powoduje, że pielęgniarka może zostać skoszarowana w miejscu pracy lub oddelegowana przez pracodawcę poza swoje miejsce pracy, do innego podmiotu leczniczego. O takich rozwiązaniach organizacyjnych w kontekście wykonywania zawodu pielęgniarki, że skutkiem ich wprowadzenia są straty finansowe pielęgniarek - obniżka dochodów. O nakazie pracy w jednym miejscu. O braku dodatków za pandemię. O skandalicznym ubezpieczeniu pielęgniarek od COVID-19. 

O tych wszystkich aspektach piszemy w aktualnościach w działach:

Pielęgniarki - praca w jednym miejscu

Pielęgniarki - ubezpieczenie Covid 19

Pielęgniarki piszą jak jest

Rekompensaty dla pielęgniarek

Dodatki dla pielęgniarek

Znamienny w powyższym aspekcie, jest opublikowany na portalu list jednego z dyrektorów podmiotu leczniczego, w którym czytamy między innymi:

Niestety mimo niespotykanej dotąd sytuacji i potrzeby wsparcia medycznego wiele osób postanowiło zostawić swoich kolegów i koleżanki i zostać w domu. Proszę Was, wróćcie na pole walki i wypełnijcie przyrzeczenie, które winno być podstawą Waszej służby. W tych ciemnych czasach potrzebna nam jest współodpowiedzialność za siebie i innych, samodyscyplina i zaangażowanie. Na Was spoczywa odpowiedzialność za pokolenia, które przyjdą po nas, albowiem to one dziś biorą z Was przykład, a kiedyś osądzą. Wróćcie, potrzebujemy Was.

Mariusz MielcarekZobacz także:

Praca dla pielęgniarki: stażowe, dodatek nocny i świąteczny, jubileuszówka.

Pielęgniarka - 5 tys. za zakażenie 100 tys. za zgon.

Pielęgniarki objęte przez MZ bezpłatnym dodatkowym ubezpieczeniem.


Zamów prenumeratę najnowszego wydania Gazety Pielęgniarek i Położnych