Liczba zakażonych pielęgniarek.

Zakażone pielęgniarki


Statystyka - zakażenia wśród pielęgniarek

20 sierpnia 2020 roku MedExpress przeprowadził wywiad z przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. Rozmowa z Krystyną Ptok dotyczyła stanu zdrowia pielęgniarek i położnych zakażonych koronawirusem.

Redakcja MedExpress podsumowuje, że liczba zarażonych w Polsce obecnie wynosi 58611 osób, w tym 1913 zmarłych. Jak wyglądają przedmiotowe statystyki wśród grupy zawodowej pielęgniarek i położnych? Według OZZPiP obecnie 146 osób przebywa na kwarantannie, 1 jest hospitalizowana, a 46 zakażonych. Odnotowano 4 przypadki śmiertelne. Z odpowiedzi na pytanie prowadzącej dowiadujemy się, iż nie monitoruje się się wieku zakażonych, więc nie wiemy zatem w jakiej grupie wiekowej znajdują się zakażone pielęgniarki.

Stan zdrowia zakażonych pielęgniarek

Redakcja MedExpress podkreśla jak długotrwałe i niszczące mogą być skutki zakażenia – uszkodzenie wątroby, serca, płuc czy problemy z oddychaniem. Mając to na uwadze próbuje poznać stan pielęgniarek, którym udało się pokonać niebezpiecznego wirusa.

Dowiadujemy się m.in. iż w jednym z przypadków, w którym objawem choroby miała być utrata węchu i smaku, mimo upływu czasu, nie udało się odzyskać zmysłów w pełnym zakresie. Stan pozostałych pielęgniarek jest dobry, samopoczucie pozwoliło im wrócić do pracy i normalnego życia.

Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl