W tym roku wydano 5 317 praw wykonywania zawodu pielęgniarki. Ile osób podjęło pracę w zawodzie?

1 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarek
W tym roku wydano 5 317 praw wykonywania zawodu pielęgniarki. Ile osób podjęło pracę w zawodzie?


Pielęgniarki – nadciąga kadrowa katastrofa 

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie zwiększenia liczby pielęgniarek w systemie opieki zdrowotnej

Szanowny Panie Ministrze,

w polskich szpitalach i placówkach medycznych pracuje 233 tys. pielęgniarek oraz 28 tys. położnych, których średnia wieku wynosi ok. 52 lata. Pomimo, że w latach 2013–2018 przybyło ponad 20 tys. pracownic i pracowników, wciąż brakuje młodych kadr. Z 5317 wydanych od początku 2020 roku Praw Wykonywania Zawodu, tylko 1121 pielęgniarek i położnych zostało zatrudnionych w systemie.

Niezbędne są działania, które przyciągną studentów na kierunki pielęgniarskie i położnicze. Aby wspomóc ten sektor nie wystarczy zwiększenie płac ale również odpowiednia promocja tych zawodów oraz zachęcanie licealistów do wybierania takiej ścieżki kariery. Dodatkowo niezbędne jest podjęcie działań mających na celu zmotywowanie kolejnych absolwentów kierunku pielęgniarstwa i położnictwa do podjęcia pracy. Brak natychmiastowych działań może spowodować duże braki w zapewnieniu ciągłości opieki zdrowotnej w Polsce.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o odpowiedź na poniższe pytania:

1. Jakie działania podejmuje Ministerstwo Zdrowia, aby zachęcić absolwentów szkół średnich do rozpoczęcia pracy jako pielęgniarki i położne?
2. Jakie zachęty do rozpoczęcia pracy w opiece zdrowotnej są proponowane absolwentkom pielęgniarstwa i położnictwa?
3. Czy ministerstwo planuje rozpocząć akcję marketingową mającą na celu promowanie zawodu pielęgniarki i położnej?
4. Czy Ministerstwo Zdrowia monitoruje sytuację zawodową absolwentek szkół medycznych i potrafi określić powody, dla których 4196 pielęgniarek nie podjęło w 2020 r. pracy w swoim wyuczonym zawodzie?
5. Czy planowane jest zwiększenie poziomu wynagrodzeń i poprawa warunków pracy pielęgniarek i położnych, aby zachęcić do pracy w tych zawodach?

Z wyrazami szacunku

Krzysztof Gawkowski, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Monika Falej, Maciej Gdula, Maciej Kopiec, Katarzyna Kotula, Paweł Krutul, Anita Kucharska-Dziedzic, Beata Maciejewska, Wanda Nowicka, Robert Obaz, Monika Pawłowska, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Marek Rutka, Joanna Scheuring-Wielgus, Anita Sowińska, Krzysztof Śmiszek, Katarzyna Ueberhan

Posłowie na Sejm RP 

5 grudnia 2020 roku

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8179 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki o podnoszeniu pacjentów - nie jesteśmy cyborgami!

2 min czytania
Pielęgniarka odmówiła samodzielnego podnoszenia pacjenta gdyż nie chciała sobie uszkodzić kręgosłupa… Kilka dni temu na Portalu został opublikowany artykuł pt. Pacjent 113…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki zdawały egzamin specjalizacyjny. Zobacz wyniki.

1 min czytania
Państwowy egzamin specjalizacyjny pielęgniarek i położnych – sesja wiosenna 2024 Pielęgniarki i położne od 8 kwietnia podejmują zmagania z egzaminami w różnych…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek a co z innymi zawodami?

1 min czytania
Poseł o wynagrodzeniach innych zawodów medycznych i niemedycznych w kontekście wynagrodzeń pielęgniarek… Poniżej publikujemy wypowiedź posła Janusza Cieszyńskiego, z dnia 11 kwietnia…
Komentarze