Pomyłka przy przetaczaniu krwi. Nie było nadzoru lekarza.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarka - przetaczanie krwi
Pomyłka przy przetaczaniu krwi. Nie było nadzoru lekarza.


Przetaczanie krwi – pomyłka

Tomaszowskie Centrum Zdrowia wszczęło wewnętrzne procedury kontrole dotyczące tragicznego w skutkach zdarzenia, jakie miało miejsce 20 stycznia br. na jednym ze szpitalnych oddziałów. Złożono także zawiadomienie do Prokuratury. Wszystko wskazuje na to, że pomyłka pielęgniarki doprowadziła do śmierci pacjenta, byłego radnego rady powiatu tomaszowskiego. Choremu, którego w ciężkim stanie przywieziono do lecznicy, będącemu osobą z potwierdzonym zarażeniem SARS-Cov2, dokonano przetoczenia krwi. Pielęgniarka pomyliła pacjentów. Także grupa krwi okazała się niewłaściwa. Na domiar złego, złamano obowiązujące procedury medyczne, ponieważ transfuzje przeprowadzano bez obecności lekarza.

Przyczyny zgonu pacjenta są obecnie ustalane w toku postępowania przygotowawczego przez prokuraturę. Własne postępowanie wyjaśniające prowadzi też Tomaszowskie Centrum Zdrowia. Ma ono na celu ustalenie przyczyny wystąpienia  zdarzenia. Władze szpitala przyjrzą się też czy przypadek niedopełnienia procedur miał charakter incydentalny, czy był stałą praktyką na oddziale. Z pewnością podjęte zostaną działania mające zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości . Postępowania są w toku, więc szerszego komentarza odmawiają zarówno władze szpitala jak i śledczy prowadzący sprawę.  Prokuratura zamierza przede wszystkim ustalić, czy podanie niewłaściwej grupy krwi mogło być bezpośrednią przyczyną zgonu

Śledztwo prowadzone jest w przedmiocie narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia pacjenta Tomaszowskiego Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim przez osoby, na których ciążył obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, a który to pacjent zmarł, tj. o czyn z art. 160 § 2 kk w zb. z art. 155 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, pacjent został przyjęty do szpitala na Oddział Chorób Wewnętrznych (COVID-owy) w stanie ciężkim 19 stycznia 2021 r. W celu ustalenia przyczyny zgonu zwłoki pacjenta zostały zabezpieczone celem przeprowadzenia sekcji. Zabezpieczono także dokumentację medyczną dotyczącą jego leczenia. . Czyn zabroniony, który jest przedmiotem niniejszego postępowania, zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5  – dowiadujemy się od Magdaleny Czołnowska-Musioł, rzeczniczki prasowej Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Tryb.

źródło: nasztomaszow.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8167 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Najmodniejsze kolory – wkrocz modnie w nowy sezon!

3 min czytania
Moda zmienia się jak w kalejdoskopie, a każdy sezon przynosi nowe trendy. W naszej firmie trzymamy rękę na pulsie i obserwujemy z…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ wskazało winnego braku realizacji obietnicy wyborczej względem pielęgniarek z grupy 5 i 6.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia wskazało winnego braku realizacji obietnic wyborczych wobec środowiska pielęgniarek Ministerstwo zdrowia ustami wiceministra pana Marka Kos oznajmiło, że „zwłoki nie…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Kolejne pielęgniarki zdały pozytywnie egzamin specjalizacyjny.

2 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego ma na celu przygotowanie pielęgniarki, położnej do podejmowania działań promujących…
Komentarze