Zakażone pielęgniarki – sprawa zasiłku wyrównawczego.

1 min czytania
AktualnościZakażone pielęgniarki
Zakażone pielęgniarki – sprawa zasiłku wyrównawczego.

Zasiłki wyrównawcze dla zakażonego personelu medycznego

Komisja Zdrowia poparła podjęcie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej ustawy o chorobach zawodowych wywołanych Covid-19 u osób wykonujących zawody medyczne. Komisję w dalszych pracach nad projektem tej ustawy będzie reprezentować jej przewodnicząca i inicjatorka projektu senator Beata Małecka-Libera.

Projekt trafi do Marszałka Senatu, który podejmie decyzję o dalszych pracach legislacyjnych, a następnie zostanie skierowany do konsultacji społecznych.

Przewodnicząca Komisji podkreśliła, że ten projekt jest kolejnym elementem wsparcia dla środowisk medycznych, które  od roku w ciężkich warunkach zmagają się z epidemią COVID-19. Dodała, że ze względu na zasięg epidemii i jej rozmiary widzi potrzebę zmian, które upraszczają orzekanie choroby zawodowej u pracowników medycznych.

Projekt dotyczy dwóch kwestii związanych z orzekaniem o chorobie zawodowej pracowników medycznych. Po pierwsze upraszcza postępowanie w sprawie stwierdzenia chorób zawodowych pracowników medycznych wywołanych przez COVID- 19, po drugie zrównuje wysokość niektórych świadczeń, które przysługują osobom wykonującym zawody medyczne z tytułu chorób zawodowych niezależnie od formy zatrudnienia

Przewodnicząca Komisji wyjaśniła, że uproszczenie postępowania będzie polegało m.in. na tym, że ostateczna diagnoza i orzeczenie lekarskie skutkować będzie wydaniem decyzji przez właściwego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej. Projekt znosi możliwość odwołania od decyzji inspektora, co przewiduje obecne uregulowanie prawne. Zakłada też zrównanie wysokości świadczeń dla osób wykonujących zawody medyczne, które zapadły na chorobę zawodową wskutek zarażenia SARS-CoV-2  niezależnie od formy wykonywania zawodu – czy to na podstawie umowy o pracę, czy na podstawie umowy cywilno-prawnej. Świadczenia rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy miałyby być wypłacane na jednakowych zasadach.

Senator Małecka-Libera podkreśliła, że jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Senat, będzie miała charakter czasowy i będzie obowiązywała w czasie epidemii i 90 dni po jej zakończeniu – tak jak wszystkie ustawy, które powstają w trybie nadzwyczajnym, związanym z sytuacją epidemiczną. Zwróciła również uwagę, że projekt ustawy wpisuje się w ogłoszony przez Senat rok 2021 r. – Rokiem Pracowników Ochrony Zdrowia.  

źródło: senat.gov.pl

Czytaj więcej w dziale: Zakażone pielęgniarki

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8181 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd: pielęgniarka winna skutkom wynaczynienia podawanego leku przez kilkanaście minut.

5 min czytania
Sąd: Nie zachowując należytej ostrożności w powyższym zakresie, pielęgniarka z opóźnieniem zareagowała na wynaczynienie leku… Przytaczamy fragmenty wyroku, który uznał winę pielęgniarki…
Aktualności

Jak maksymalizować komfort seniora z demencją?

2 min czytania
Opieka nad seniorem cierpiącym na demencję stawia przed opiekunami wiele wyzwań, ale równocześnie daje możliwość głębokiego zrozumienia i odpowiedniego reagowania na specyficzne…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek – głos zabrała główna winowajczyni obecnej sytuacji.

3 min czytania
W sprawie wynagrodzeń pielęgniarek głos zabrała była wiceminister zdrowia… Z ogromną przyjemnością publikujemy wypowiedź pani poseł Józefy Szczurek-Żelazko, która jako były wiceminister…
Komentarze