"Głos środowiska pielęgniarek wyraźnie wybrzmiał."

Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych


Płace pielęgniarek - dyskusja w Kancelarii Prezydenta

Jednym z tematów poruszonych na posiedzeniu prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia była sprawa wynagrodzeń minimalnych w służbie zdrowia – poinformowała w środę Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP. Zaznaczyła, że „bardzo wyraźnie wybrzmiał głos środowiska pielęgniarek”. W środę odbyło się kolejne posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia.

Grażyna Ignaczak-Bandych podkreśliła na briefingu po posiedzeniu Rady, że pandemia spowodowała skrócenie życia Polaków; wskazywała, że w tej sytuacji szczególnie liczy się profilaktyka wielu schorzeń i odejście od różnych używek, zatem Kancelaria Prezydenta włączy się promocję zdrowego stylu życia obywateli bo – jak podkreśliła – „to nas wszystkich wielki zbiorowy obowiązek”.

Poinformowała, że kolejnym tematem poruszonym na posiedzeniu Rady była sprawa wynagrodzeń minimalnych w służbie zdrowia. – Ten temat pojawił się na biurku Pana Prezydenta, ponieważ środowiska pielęgniarek i położnych oprotestowały projekt, który został przyjęty na komisji trójstronnej, projekt, który kompleksowo reguluje kwestię minimalnych wynagrodzeń w służbie zdrowia – powiedziała.

Min. Ignaczak-Bandych podkreśliła, że wysłuchano wszystkich stron zainteresowanych tematem, w tym przedstawicieli pracowników i pracodawców; zaznaczyła, że „bardzo wyraźnie wybrzmiał głos środowiska pielęgniarek”.

– Chcemy zaznaczyć, że Prezydent RP nie uczestniczy w procesie legislacyjnym, ustawy nie ma nawet jeszcze w Sejmie, ale chcemy wiedzieć, jakie są głosy, będziemy się temu przyglądać, decyzja oczywiście w trybie konstytucyjnym będzie podjęta potem przez Pana Prezydenta – powiedziała.

Jak zapowiedziała, najbliższy miesiąc Rada poświęci na pracę nad projektem dotyczącym Centrów Zdrowia 75 plus.

(PAP), Kancelaria Prezydenta

Zobacz także:

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych