Zapraszamy wszystkich członków Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego, sympatyków i osoby zawodowo związane z pielęgniarstwem ratunkowym na IV Konferencję pt. "Stany zagrożenia życia w chorobach wewnętrznych. Resuscytacja 2011."

Pielęgniarstwo ratunkowe.

 

Wejdź na stronę internetową Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego

.

Zobacz także:

Aktualności według działów - pielęgniarka systemu, pielęgniarka ratunkowa

W dniu 18 pażdziernika 2010 r. Europejska Rada Resuscytacji opublikowała Wytyczne Resuscytacji 2010! Zobacz najważniejsze zmiany w Wytycznych Resuscytacji 2010 w porównaniu do Wytycznych 2005.

.


 

 

 SKLEP

PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

 

W przedmowie do publikacji Intensywna terapia i wybrane zagadnienia medycyny ratunkowej autor informuje, że w przeciągu ostatnich lat wydano wiele podręczników z zakresu medycyny ratunkowej i katastrof, ale znaczna ich część to tłumaczenia zagranicznych wydawnictw. Niniejszy podręcznik jest orginalnym polskim podręcznikiem i obejmuje także zagadnienia medycyny ratunkowej i intensywnej terapii, które nie były poruszane w innych publikacjach. Podręcznik zdaniem autora zawiera wszystkie ważne informacje, których znajomość jest weryfikowana na Lekarskim Egzaminie Państwowym w zakresie intensywnej terapii oraz medycyny ratunkowej. Podręcznik został opracowany w formie repetytorium, przydatnym nie tylko lekarzom, ale także pielęgniarkom.

 

 

Autor publikacji Medycyna ratunkowa i katastrof w przedmowie podkreśla, że specyfika medycyny ratunkowej wynika ze szczególnej koordynacji działań oraz określeniu prorytetów postępowania z pacjentem znajdującym się w stanie zagrożenia życia. W praktyce odnosi się to nie tylko do osób wchodzacych w skład osobowy zespołów ratownictwa medycznego oraz szpitalnych oddziałow ratunkowych, ale także wielu innych specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Autor podręcznika wyraża opinię, że książka jest zbiorem podstawowych danych na temat medycyny ratunkowej i powinna być przydatna dla osób wykonujących zawód medyczny w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia, które udzielają świadczeń w okresie przed - i wczesnoszpitalnym.

 

 

 

 

Redaktorzy naukowi podręcznika Standardy i procedury pielęgnowania chorych w stanach zagrożenia życia w przedmowie zwracają uwagę, że zmiany społeczne kształtują "nowe spojrzenie na rolę i cele pielęgniarstwa", które winno być ukierunkowane na "świadczenie opieki w zdrowiu, w stanach nagłego zagrożenia życia, w chorobie i niepełnosprawności oraz na towarzyszenie podopiecznym w końcowej fazie życia". To powoduje konieczność odchodzenia od bierności do rozszerzenia kompetencji pielęgniarek na rzecz wielokierunkowej aktywności. Idealnym obszarem ochrony zdrowia,  który stwarza warunki do wdrożenia powyższych postulatów jest medycyna stanów krytycznych.

 

 

Podręcznik Anestezjologia i intensywana opieka Klinika i pielęgniarstwo został umieszczony w wykazie literatury podstawowej specjalizacji w dziedzine pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki i pielęgniarstwa ratunkowego dla pielęgniarek oraz w wykazie literatury uzupełniającej specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego.Osoby tworzące Redakcję naukową publikacji: dr hab. n. med. Danuta Dyk jest współautorką programu kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii dla pielęgniarek, natomiast  prof. dr hab. n. med. Laura Wołowicka recenzentem przedmiotowego programu kursu. Dr hab. n. med. Danuta Dyk jest również recenzentem programów kursów specjalistycznych dla pielęgniarek i położnych resuscytacja krążeniowo - oddechowa (również noworodka) oraz pielęgnowanie pacjenta dorosłego i dziecka wentylowanego mechanicznie dla pielęgniarek.

Mariusz Mielcarek 

Komentarze użytkowników

#1  2010.12.03 23:58:25 ~Zgroza

Fajnie że komuś na tym zależy ale to nie ma sensu. Pielęgniarki zostały wyrzucone z pogotowia, są wyrzucane z SORów z czasem wywalą je ze szpitali. Tylnymi drzwiami wprowadzono nowe zawody które łatwiej zdobyć (nawet matura nie jest do tego potrzebna) i które "obdarzono większymi kompetencjami: ratowników medycznych opiekunów medycznych. Czas na konferencję pt. Ostatnia gasi światło.

#2  2011.01.06 15:19:42 ~bąbel

Droga Zgrozo ,i tu nie mogę się z Tobą zgodzić,ponieważ okazuje się,że niestety dla niektórych,ale to jednak pielęgniarki mają większe uprawnienia i kompetencje od ratowników.Jestem pielęgniarką ratunkową w zespole wyjazdowym i zgodzę się,że jest prowadzona nagonka na pielęgniarki -kobiety,ale trzeba znać swoją wartość i nie pozwalać sobie wmówić,że jesteśmy gorsze.Wszak w ust.o rat. med. jak wół stoi,że piel. wchodzi w skład zespołu,kto uważ inaczej jest albo ignorantem,albo czytać nie potrafi.Swoją drogą same jesteśmy sobie winne,bo dajemy się zastraszyć,wierzymy kiedy nam się wmawia,że z "babami" żle się pracuje.EGZEKWUJMY swoje prawa i wymagajmy,by nas szanowano.W innym kraju takie traktowanie kobiety-pracownika przez pracodawcę lub współpracowników skutkowałoby procesem sądowym za dyskryminację.Warto o tym wiedzieć i nie bać się w razie konieczności z tego skorzystać.Nie zachowujmy się jak owieczki prowadzone na rzeż,nie poddawajmy się bez walki.

#3  2011.01.06 15:28:06 ~bąbel

Muszę napisać ,że najwięcej do powiedzenia w sprawie pracy pielęgniarek w P.R.mają koledzy,którzy zdobywają kwalifikacje "na skróty" tzn.2 lata zaocznej szkoły średniej bez matury i 2 lata szkoły dla rat.med,aż boli słuchać,jak oni czują się kompetentni,mimo że jeszcze szkół nie pokończyli.

Dodaj komentarz