Ciekawa sprawa. Dyrektor zwalnia z pracy ordynatora oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Jednym z powodów zwolnienia jest - wystosowanie przez zwolnioną ordynator "zapytania do Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie liczby pielęgniarek, które powinny być zatrudnione na oddziale".

Normy pielęgniarek i położnych.

 

 

.

.

 

Zobacz artykuł prasowy w przedmiotowej sprawie . . .  

 .

Zobacz także:

15 czerwca - DZIEŃ OPIEKI EKSPERYMENTALNEJ. Taka propozycja NAZWY DNIA zwyciężyła w konkursie ogłoszonym przez redakcję Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych. To w dniu 15 czerwca 2010 roku minister Ewa Kopacz ogłosiła swój autorski pomysł, zgodnie z którym: "Sprawowanie opieki w oddziale szpitalnym przez jedną pielęgniarkę lub położną obejmuje nie więcej niż 20 pacjentów w ciągu jednej zmiany". Autorka zwycięskiej propozycji otrzymała nagrodę w wysokości 500 zł.

 15 czerwca - Dzień opieki eksperymentalnej

..


 

 

 SKLEP

PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

 

W przedmowie do publikacji Intensywna terapia i wybrane zagadnienia medycyny ratunkowej autor informuje, że w przeciągu ostatnich lat wydano wiele podręczników z zakresu medycyny ratunkowej i katastrof, ale znaczna ich część to tłumaczenia zagranicznych wydawnictw. Niniejszy podręcznik jest orginalnym polskim podręcznikiem i obejmuje także zagadnienia medycyny ratunkowej i intensywnej terapii, które nie były poruszane w innych publikacjach. Podręcznik zdaniem autora zawiera wszystkie ważne informacje, których znajomość jest weryfikowana na Lekarskim Egzaminie Państwowym w zakresie intensywnej terapii oraz medycyny ratunkowej. Podręcznik został opracowany w formie repetytorium, przydatnym nie tylko lekarzom, ale także pielęgniarkom.

  

 

 

Redaktorzy naukowi podręcznika Standardy i procedury pielęgnowania chorych w stanach zagrożenia życia w przedmowie zwracają uwagę, że zmiany społeczne kształtują "nowe spojrzenie na rolę i cele pielęgniarstwa", które winno być ukierunkowane na "świadczenie opieki w zdrowiu, w stanach nagłego zagrożenia życia, w chorobie i niepełnosprawności oraz na towarzyszenie podopiecznym w końcowej fazie życia". To powoduje konieczność odchodzenia od bierności do rozszerzenia kompetencji pielęgniarek na rzecz wielokierunkowej aktywności. Idealnym obszarem ochrony zdrowia,  który stwarza warunki do wdrożenia powyższych postulatów jest medycyna stanów krytycznych.

 

 

Podręcznik Anestezjologia i intensywana opieka Klinika i pielęgniarstwo został umieszczony w wykazie literatury podstawowej specjalizacji w dziedzine pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki i pielęgniarstwa ratunkowego dla pielęgniarek oraz w wykazie literatury uzupełniającej specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego.Osoby tworzące Redakcję naukową publikacji: dr hab. n. med. Danuta Dyk jest współautorką programu kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii dla pielęgniarek, natomiast  prof. dr hab. n. med. Laura Wołowicka recenzentem przedmiotowego programu kursu. Dr hab. n. med. Danuta Dyk jest również recenzentem programów kursów specjalistycznych dla pielęgniarek i położnych resuscytacja krążeniowo - oddechowa (również noworodka) oraz pielęgnowanie pacjenta dorosłego i dziecka wentylowanego mechanicznie dla pielęgniarek.

Mariusz Mielcarek 

 

.

Komentarze użytkowników

#1  2011.02.07 10:12:30 ~aga

Słuszne pytania do funduszu! Jeszcze zapytałabym o wymagane kwalifikacje pielęgniarek biorąc pod uwagę stopień referencyjności oddziału. Brawo! Wyjątkowy, dbający szef. Super postawa!

#2  2011.02.07 13:35:27 ~jaś

Moja żona też pracuje na OIT dziecięcym to co się wyrabia to cyrk. Bywa tak że we dwie! mają pod opieką 6 pacjentów + otwartą izolatkę+ reanimacje na innych udziałach+sprzątanie szaf z lekami a na koniec dyżuru musi w komputer wpisać rozliczenie z leków.Pomimo że pracuje w systemie zmianowym to oddziałowa uważa że powinna pracować na telefon i dwie godz. przed dyżurem dzwoni że dziś nie przychodzi do pracy bo za mało pacjentów a jak dowiozą to ma przyjść pomimo że nie ma dyżuru medycznego.Tak normy 1.2 pacjenta na 1 pielęgniarkę są przestrzegane norma to 3:1 i ani NFZ ani PIP to nie obchodzi a jak coś się stanie i prokurator wejdzie na du.to czy będzie chciał słuchać że jest za mało ludzi do pracy a ci co pracują to są przemęczeni bo robią robotę za siebie i 2 inne osoby a kasę mają płacone za jeden etat na tym oddziale nie ma nawet dodatku za ciężki oddział.

#3  2011.02.07 17:55:15 ~hm

Chylę czoła przed dr Dec, jako lekarz,natury swego zawodu poszukuje wiarygodnych danych by ocenić stan.Smutną historię opisał Jaś, ale oddziałowa, ordynator czy dyrektor tego szpitala mają wolną wolę i postępują zgodnie z własnym sumieniem, umiejętnościami i wiedzą.

#4  2011.02.08 14:20:05 ~kola

Straszne co pisze jaś.Z taką oddziałowa nie chciałabym pracowac! Toż to zmora! Ale trzeba odzywac sie! A nie milczec a ona robi co chce! Odzywac sie i to głosno

#5  2011.02.08 16:46:36 ~pielęgn.

Witam. Serdecznie życzę Pani Doktor sukcesu,wspaniały człowiek, Oddany i mądry Lekarz.

#6  2011.02.08 18:16:15 ~ann

To budujące, że można liczyć na ordynatora. I tak być powinno, wszyscy przedstawiciele zawodów medycznych powinni się nawzajem wspierać. Szkoda tylko, że takie perełki zdarzają się tak rzadko.

#7  2011.02.08 18:20:27 ~anja

Można się jedynie domyślać powodu pominięcia procedury informowania pana dyrektora, któremu zapewne najbardziej zależy na pieniążkach z kontraktu NFZ. Nie ważne jakim kosztem, w jakich warunkach i czy zgodnie z prawem odbywa się praca personelu. Pielęgniarek brakuje, bo kto świadomie z wyższym wykształceniem chce pracować na tak odpowiedzialnym stanowisku, w miejscu,w którym nie szanuje się jego praw, na kilku etatach jednocześnie, za najniższą średnią w kraju? Praca pielęgniarki anestezjologicznej to jedna z najtrudniejszych i najcięższych w całym szpitalu, powołanie w tym zawodzie to skarb, jak widać ciągle niedoceniany i marnotrawiony.

#8  2011.02.27 18:43:08 ~nna

Zmowa milczenia NFZ szpitale jest stosowana w całej Polsce-normy zatrudnienia to fikcja,Ministerstwo Zdrowia na pewno o tym wie,pielęgniarkom trzeba byłoby zapłacić 2-3 razy więcej aniżeli w tej chwili,ale po co,ciężką pracę ktoś zrobi,bo się go zmusi milczeniem lub obiecankami itd itd! ,a pielęgniarka wytrzyma duzo,ale do czasu! .

#9  2011.03.12 10:32:53 ~Meritum

LUDZIE BIERZMY SIĘ DO ROBOTY,WSZYSCY. STRAJK WŁOSKI,ULICA,LEKARSKA GŁODÓWKW{TZN.Z SOCZKAMI-OBOWIĄZKOWO! NIE GANIAJCIE PO ODDZIAŁACH W OWCZYM PĘDZIE !

#10  2011.09.14 09:03:06 ~Maria

A może gdyby lekarzy ordynatorzy zwrócili łaskawie uwagę na to,że pielegniarki robią kawał dobrej roboty w całym procesie leczenia

Dodaj komentarz