Interpelacja poselska w sprawie uwzględnienia specyfiki zawodów pielęgniarki i położnej jako okoliczności wyłączającej je spod obligatoryjnego wydłużenia wieku emerytalnego. Zobacz odpowiedź ministra pracy i polityki społecznej na poprzednią interpelację w tej samej sprawie.

Wiek emerytalny pielęgniarek i położnych.

Portal Pielęgniarek i Położnych w 2011 roku to:

3 mln odsłon,

milion odwiedzin,

430 000 unikalnych użytkowników.

Jaki jest

 

Interpelacja do ministra zdrowia
w sprawie uwzględnienia specyfiki zawodów pielęgniarki i położnej jako okoliczności wyłączającej je spod obligatoryjnego wydłużenia wieku emerytalnego
.

Szanowny Panie Ministrze! Do mojego biura zwróciła się Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Katowicach z prośbą o podjęcie działań, które uwzględnią specyfikę zawodów pielęgniarki i położnej jako okoliczności wyłączającej je spod obligatoryjnego wydłużenia wieku emerytalnego do 67.
roku życia. W piśmie przesłanym do mojego biura pielęgniarki i położne motywują swoją prośbę tym, iż specyfika ich warunków pracy powoduje, iż w większości przypadków z powodu swojego stanu zdrowia nie będą one w pełni
zdolne do wykonywania czynności zawodowych, a zwłaszcza do opieki nad pacjentami i związanych z nią zabiegów. Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Katowicach tłumaczy, że wydłużenie wieku emerytalnego może narazić zdrowie nie tylko pacjenta, ale również zdrowie pielęgniarki i położnej udzielającej świadczeń zdrowotnych.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z zapytaniami:
1. Czy jako Minister jest Pan w stanie podjąć działania w celu niewydłużania wieku emerytalnego do 67. roku życia pielęgniarkom i położnym?
2. Jeśli tak, to jakie działania zostaną przez Pana Ministra poczynione w celu niewydłużania wieku emerytalnego do 65. roku życia pielęgniarkom i położnym?
Z poważaniem
Poseł Grzegorz Tobiszowski
Ruda Śląska, dnia 30 stycznia 2012 r.

Odpowiedź ministra pracy i polityki społecznej na interpelację w sprawie planów wydłużenia wieku emerytalnego dla pielęgniarek i położnych

Szanowna Pani Marszałek! W związku z interpelacją posła Henryka Siedlaczka, przekazaną przez Panią Marszałek przy piśmie z dnia 16 grudnia 2011 r., znak: SPS-023-414/11, w sprawie planów wydłużenia wieku emerytalnego pielęgniarek i położnych do 65 lat uprzejmie przedstawiam, co następuje.
Rząd nie planuje podwyższenia wieku emerytalnego tylko dla pielęgniarek i położnych, lecz dla wszystkich ubezpieczonych. Ponadto wiek emerytalny w naszym kraju ma wynosić jednolicie - zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet - nie 65 lat, lecz 67 lat.
Podwyższenie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet do 67 lat jest uzasadnione zarówno ze względów demograficznych, jak i ekonomicznych. Od kilku lat w Polsce występuje ubytek rzeczywisty ludności. Wskutek niskiego przyrostu naturalnego oraz ujemnego salda migracji zagranicznych liczba ludności Polski zmniejsza się. Zjawisku temu towarzyszy niekorzystna zmiana struktury demograficznej naszego społeczeństwa.
Zmiany te wynikają z zachodzących równolegle dwóch procesów: załamania przyrostu naturalnego społeczeństwa, któremu towarzyszy przyrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym.
Obecnie systematycznie maleje liczba ludności w wieku przedprodukcyjnym. Od roku 1990 liczba ta zmalała o ok. 4,1 mln. Do 2035 r. prognozuje się jej dalszy spadek o ponad 1,6 mln. Równocześnie stale rośnie liczba osób w wieku poprodukcyjnym. W chwili obecnej jest to blisko 6,3 mln osób, jednakże w następnych latach nastąpi jej znaczny przyrost, jak się przewiduje, o ponad 3,3 mln osób do 2035 r.
Liczba osób w wieku produkcyjnym, a wiec tych, które mogą sfinansować świadczenia emerytalne, na przestrzeni ostatnich kilku lat ustabilizowała się na poziomie ok. 24,5 mln osób. Ta sytuacja ulegnie jednak pogorszeniu. Dla przykładu, w roku 2020 osób w wieku produkcyjnym będzie ok. 22,5 mln, a w 2035 r. nastąpi dalszy spadek ich liczby do ok. 20,7 mln osób.
W konsekwencji wzrośnie relacja liczby osób w wieku poprodukcyjnym do liczby osób w wieku produkcyjnym (czyli tzw. wskaźnik obciążenia demograficznego ludnością w wieku poprodukcyjnym). O ile w chwili obecnej na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada 26 osób w wieku poprodukcyjnym, to w 2020 r. będzie to już 37 osób, natomiast w 2035 - 46.
Jest to zjawisko bardzo niepokojące, które - jeśli nie zostaną podjęte działania w kierunku przeciwdziałania jemu - w przyszłości mogłoby doprowadzić do realnego zagrożenia utraty płynności finansów ubezpieczeń społecznych.
Zmiana proporcji liczby osób w wieku poprodukcyjnym do liczby osób w wieku produkcyjnym wiąże się także z wydłużaniem się przeciętnego trwania życia wskutek znacznej poprawy zdrowia i jakości życia społeczeństwa. Jest to oczywiście zjawisko korzystne społecznie, jednakże w kontekście ubezpieczeń społecznych - zjawisko prowadzące do wydłużenia okresu pobierania świadczenia emerytalnego i w konsekwencji dalszego obciążania systemu finansowego ubezpieczeń.
Z tych też względów proponuje się, aby od roku 2013 stopniowo zrównywać i podwyższać wiek emerytalny, wynoszący obecnie 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Jak się przewiduje, co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany będzie o miesiąc, co oznacza, że z każdym rokiem wzrośnie o 3 miesiące. Docelowo wiek emerytalny 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a w przypadku kobiet w roku 2040.
Podwyższenie wieku emerytalnego ma dotyczyć wszystkich ubezpieczonych objętych przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a więc również pielęgniarki i położne.
Równocześnie pragnę podkreślić, że ujednolicenie wieku emerytalnego na poziomie 67 lat nie naruszy uprawnień do emerytury pomostowej, z których korzystają pielęgniarki i położne wymienione w pkt 22, 23 i 24 załącznika nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656, z późn. zm).
Z poważaniem
Minister
Władysław Kosiniak-Kamysz
Warszawa, dnia 9 stycznia 2012 r.

.

Zobacz także:

18 grudnia 2011 roku - Pielęgniarstwo a przedłużenie wieku emerytalnego. Poseł do ministra: Czy specyfika zawodów pielęgniarki i położnej umożliwi wcześniejsze przejście na emeryturę? 64 KOMENTARZE!

Komentarze użytkowników

#1  2012.02.21 10:09:41 PołoĹźna

No.juz sie widzę na sali porodowej w wieku 67 lat jak przyjmuje poród swojej wnusi.to bedzie co najmniej niefajne.Już teraz jak patrze na moje koleżanki 50+ to widzę wypalone połozne, bez sił i energii kobiety, które są przerażone perspektywą pracy o 7 lat dłużej.Całe życie w kieracie, bez perspektyw na rozwój zawodowy i awans, bez słów uznania i szacunku.ehh.może lepiej nie doczekać tej "zasłuzonej"emerytury.

#2  2012.02.21 10:36:02 ~R

Człowieki to się w głowie nie mieści to jakis kiepski komedio dramat ZRÓBCIE coś Z TYM !

#3  2012.02.21 11:03:45 rroszel

Na zol-u, gdzie pracuję mam pacjentów poniżej 67 ha ha ha, będę pracować z rówieśnikami jakoś się uzupełnimy, jak w piaskownicy ha ha. Mam propozycję: nie chcę emerytury, mogę pracować do śmierci (może się uda na dyżurze ha! ) tylko nie zabierajcie mi składek! żadnych! nic od państwa nic dla państwa! na urzędasów!

#4  2012.02.21 12:56:01 ~Raczyca

Cytując wypowiedzi niektórych młodszych koleżanek na tym forum, już jestem "starą wypaloną pielęgniarą" chociaż liczę sobie 44 wiosny. Aż boję się myśleć jak będę nazywana w wieku np 60. Pozdrawiam młodych :)

#5  2012.02.21 14:11:17 ~zuzia

Perspektywa pracy niemiła nic tylko wiać od zawodu chyba no jak pan minister jeden z drugim trafia na odział gdzie obsada jest 60+ to chyba zmienią zdanie ale w tedy moze byc juz zapóźno , a przedstawione dane sa statystyczne nikt nie wie jak za lat 10.20.30 bedą sie ludzie rozmnażac!

#6  2012.02.21 15:49:00 ~ja

I taki ledwo opierzony dziennikarzyna z tvn 24 ironicznie komentuje list pielęgniarki w którym ona argumentuje przeciw 67,że może być ''niebezpieczna dla pacjenta'' pismaczek nie ma tzw. zielonego pojecia o pracy pielęgniarek, o ich bardzo dużej wiedzy. itd. wiele tu by pisał człowiek, ale ręce opadają do samych stóp. czego taka pismaczyna się uczyła,żeby drwić z pielęgniarek ?

#7  2012.02.21 16:38:05 ~Gosć

Tłumaczenie że bedzie brak siły produkcyjnej jest skandaliczne bo właśnie sami tą siłę wyrzucili i wyrzucaja dalej z kraju poprzez zamykanie zakładów produkcyjnych a z tym braku pracy na rynku . Ktoś wyraznie dązy do unicestwienia naszego kraju .

#8  2012.02.21 18:14:37 ~!!!

Urzędnicy za biurkiem nie mając nic do roboty poza pozbywaniem się upierdliwych petentów mogą sobie tak pracować nawet do tzw. ,us.nej śmierci - cóż to za problem - bezpiecznie zemrzeć na stanowisku pracy z podparciem całego (martwego) ciała w wygodnym fotelu! Ważne tylko, by wówczas ktoś do jego salonki zajrzał zanim ciało nie nabierze stężenia pośmiertnego w pozycji, w której ciężko byłoby zapakować go do trumny! Ot, i po problemie! Nikomu krzywdy nie zrobią, bo najwyżej klient do pokoju obok sobie pójdzie! Urzędujący, jaśnie nam panujący desperaci są po prostu wielcy w swej miernocie!

#9  2012.02.21 20:15:14 ~ewa

Ciekawe, co powiedzieliby panowie z rządu,gdyby miała się nimi zajmować 67-letnia pięlegniarka! Oby nastąpiło to jak najszybciej, może wtedy pójdą po rozum do głowy.Oni w ogóle nie mają pojęcia na czym polega praca pielęgniarek. Pewnie myślą, że na podaniu "zastrzyku" i podłączeniu kroplówki.Parodia!

#10  2012.02.21 22:53:47 ~AKLA

Kolezanki Pielegniarki i Polozne---wystapmy o uznanie naszej pracy w zmianach[nocne dyzury,praca ciagla-tzw.stykowe]-wystapmy,aby taka prace zaliczanojak policjantom i strazakom.Aby pielegniarka pracujaca w takim systemie po 25 latach takiej pracy mogla odejsc na emeryture-wszystko jedno czy bedzie sie ona nazywala pomostowa,czy ta wlasciwa.W policji,strazy pracownicy maja mozliwosc jesli chca i nie czuja sie na silach pracowac dluzej na noce odejsc na zasluzony wypoczynek.Pielegniarka takze powinna miec taka mozliwosc,bo wykonuje bardzo odpowiedzialna prace i od niej zalezy zdrowie i zycie ludzkie.Pielegniarki pracujace we wszystkich oddzialach nie tylko na bloku operacyjnym powinny miec mozliwosc odejscia na emeryture-jesli chca i przepracowaly w systemie nocnym 25 lat.Nie zalatwia nam tego pielegniarki z Izb,ani zwiazki,ani nasze kierownictwo-poniewaz ich to nie dotyczy---bo pracuja na jedna zmiane.

#11  2012.02.21 23:05:52 ~Alina

KOLEZANKI NIE NAZEKAJMY,TYLKO PISZMY LISTY DO MINISTRA,SEJMU o uznanie naszej ciezkiej prcyza prace w szczegolnych warunkach.My pracujemy w systemie zmianowym,nie mozemy opuscic miejsca prcy jak nie mamy zmienniczki.Tak jak w zawodach ktore maja przywileje wczesniejszych emerytur.Pielegniarka ktora przepracowal w takim systemie prcy zminowej te 25 powinna miec mozliwosc przejscia na emeryture.O to WALCZMY.

#12  2012.02.22 19:52:46 ~gość

Wydłużenie wieku emerytalnego w Polsce jest najbardziej idiotycznym pomysłem na jaki PO mogło wpaść. Mając bezrobocie 60% wśród młodych na rynku pracy i rozdając lekką ręką nasze pieniądze na ratowanie strefy Euro , niszcząc system emerytalny i wpędzając teraz jeszcze w dodatkową obowiązkową pracę całe następne pokolenia w katorżniczą pracę za śmieciowe pensje nasz naród czeka jedynie przedwczesne wymarcie i wyludnienie kraju, bo takie życie tylko dla masochistów. I chyba o to w tym obecnie rządzącym chodzi :by w Polsce było jak najmniej Polaków .

#13  2012.02.22 23:09:32 ~Ada

PRACA PRZYMUSOWA w historii juz byla,czyzbysmy wracali do tego?

#14  2012.02.23 11:23:31 ~go0ść

Czemu się tu dziwić Tusk przyjaciel Merkel, Komorowski przyjaciel Putina.Zauroczenie sąsiadami niczym dobrym dla nas Polaków jakoś nie skutkuje Z historii już to znamy z jednej strony ,praca czyni wolnym"z drugiej , rosyjskie łagry. Czy taka przyszłość nas czeka?

#15  2012.02.24 22:31:49 ~pielegn

Wiem ze nie dam rady i zdrowie mi nie pozwoli.A noc w pracy przespie -niech sie dzieje wola nieba!

#16  2012.02.26 21:54:55 ~kik

Ja będę drzemać i za dnia , bo cukrzyca jest w mojej rodzinie po 50 regułą.

#17  2012.02.27 19:00:32 ~piel,52l.

Mam nzdzieję że pan minister w trakcie choroby trafi pod opiekę pielęgniarki67letniej(życzę zdrowia p. ministrze)

#18  2012.03.02 15:25:01 ~a ja

Mam 52 lata i już nie mogę pracowac w nocy.od godz 2 do 6 śpię.Spie i już .A bedzie nie lepiej.Bedzie gorzej.I co ja zrobię?

Dodaj komentarz