Kto płaci za pieczątki imienne, szpital czy pielęgniarka, położna?

Pielęgniarstwo 2013.

................................................

Sprawę dotyczącą imiennych pieczątek pielęgniarek i położnych poruszaliśmy na Portalu Pielęgniarek i Położnych już kilkakrotnie. Kilka dni temu poruszyłem to zagadnienie w kontekście uchwały władz izby pip w sprawie "treści pieczątki pielęgniarki i położnej". Szczegóły znajdziesz tutaj.

Ponadto jeden z artykułów z dnia 20 września 2009 roku - Identyfikatory i pieczątki pielęgniarek i położnych, czytano 43 tysiące razy, a skomentowano 213 razy!, dotyczył powyższej problematyki.

Należy zdecydowanie podkreślić, że regulacje prawne nie wymagają od pielegniarki i położnej posiadania pieczątki. Natomiast prawnie została uregulowana kwestia jakie wpisy powinny być dokonane w przypadku potwierdzania przez pielęgniarkę i położną wykonania świadczeń zdrowotnych w dokumentacji medycznej pacjenta.

Teraz w związku z pytaniami do redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych poruszymy kwestię ponoszenia kosztów wykonania przedmiotowych pieczątek. W tym zakresie jest wiele opinii i ich brzmienie odpowiada zasadzie - "punkt widzenia zależy od punku siedzenia". Pracownicy i organizacje ich zrzeszające stoją na stanowisku, że to pracodawca powinien zaopatrzyć pracowników w niezbędny sprzęt do wykonywania zadań związanych z zakresem czynności. To stanowisko jest opierane na interpretacji zapisów Kodeksu Pracy. Natomiast niektórzy pracodawcy wymagają pieczątek ale nie wypowiadają się w kwestii, kto poniesie koszt wytworzenia przedmiotowych pieczątek. Pieczątki maja być i tyle. Często odbywa się to "na gębę". Bez żadnych zapisów np. w regulaminach pracy czy stosownych zarządzeniach kadry kierowniczej podmiotu leczniczego.

Natomiast na sprawę należy spojrzeć w sposób racjonalny. Czyli, jeśli regulacje prawne nie narzucają obowiązku posiadania pieczątki, to w przypadku wymogu narzuconego przez pracodawcę w zakresie posiadania pieczątki (zapisanego np. w regulaminie pracy czy stosownych zarządzeniach) to koszt wytworzenia stosownej pieczątki ponosi pracodawca. Nie jest to zdecydowanie jakiś kosmiczny wymysł! Jako przykład podam jeden ze szpitali wojewódzkich, który w ramach zamówienia publicznego zadał zapytanie ofertowe w zakresie wykonania pieczątek imiennych dla pielęgniarek i położnych w liczbie ... 587 sztuk. Złożone oferty opiewały od 4 700 zł do 17 tysięcy.

Inaczej należy postrzegać powyższe zagadnienie w przypadku wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej w formie działalności gospodarczej lub umowy zlecenia. Tutaj przedmiotowe kwestie powinny zostać uregulowane w umowie pomiędzy stronami. 

Mariusz Mielcarek

.

Zobacz komentarze na Facebooku

.

Komentarze użytkowników

#1  2013.09.28 17:53:48 ~olaboga!!

Czy nie ma innych ważnych tematów do ,nagłośnienia? Czy potrzeba aż całej strony aby wypowiedzieć się odnośnie pieczątki, która kosztuje raptem 15-20zł! Może warto poruszyć temat odzieży ochronnej, która jest OBOWIAZKOWA a której pracodawca w większości szpitali nie zapewnia i jakoś nikt problemu nie widzi.

#2  2013.09.28 18:15:46 ~aki

No właśnie. Głupie 20 zł. Potem każą kupić odzież. Potem będziesz kupować sprzęt jednorazowy. Potem nie dostaniesz wypłaty. Nikt nas nie będzie szanował skoro sami dajemy się pomiatać.

#3  2013.09.28 22:57:44 ~BGirl

Wyrobienie pieczatki kosztuje ok. 50 zl. :> pracuje 4 miesiac i jakos nigdy nie mam czasu wyrobić :>

#4  2013.09.29 01:33:05 ~O N A

:)

#5  2013.09.29 10:09:12 ~nieolaboga

Obowiązkiem pracodawcy jest wyposażenie pracownika w odzież,sprzęt i inne elementy niezbędne do wykonywania pracy i jej udokumentowania."olaboga" tu nie chodzi o 15-20zł tylko o zasade.

#6  2013.09.29 15:03:50 ~popieram

Popieram autora komentarza #5 - chodzi o zasadę. I prawdą jest, że przekonanie kierownictwa do takiego wydatku, nawet 2-3 tysięcy złotych, jest trudne, bo przecież jest to wydatek dla szpitala, a w sytuacji, gdy wydawane są publiczne pieniądze, oglądanie każdej przysłowiowej złotówki jest przed jej wydaniem co najmniej w dwójnasób dokładniejsze. Oczywiście, jeśli prawo transparentnie stanowiłoby o obowiązku posiadania pieczątki, pracodawca ten ciężar musiałby ponieść bez zbędnych dywagacji.

#7  2013.10.15 13:22:59 ~ja

A po co wam te pieczątki? Czy to az takie ważne I tak potrzebne w codziennej pracy? Szpital w którym pracuje od 8 lat nawet lekarze ich nie posiadają . No bo po co. Kazdy oddział ma gotowe wydruki na wszystko co potrzebne z pieczątko szpitala I to jest najważniejsze. A każdy lekarz ma 6cyfrowy numer identyfikacyjny. Po co wam tyle zachodu I stresu? Jesteście kim jesteście nikt wam waszego tytułu nie odbiera. Pozdrawiam Dodam ze szpital w którym pracuje kazdy grupa pracowników ma mundury ktore identyfikują ich stanowisko pracy I pozycje . Na mundurkach so wychawtowane role np enrolled nurse, registered nurse, senior registered nurse clinical nurse, sraff development nurse, clinical nurse specialist, nurse practitioner itd.Kazde stanowisko piel ma inno otoczkę dookoła szyi na mundurkach. Mundury (6par) nam zmieniają co 2lata. Pozdrawiam

#8  2014.02.26 08:23:24 ~gość

Do kometarza nr 7. Proszę zapoznać się z ustawą o dokumentacji medycznej / autoryzowanie zleceń/.

#9  2018.05.01 16:50:22 ~Hana

W szpitalu jakim jestem zatrudniona pieczatki są wymagane przy autoryzowaniu zleceń i nie tylko(raport,inna dokumentacja).Koszty wykonania poniósł zaklad pracy☺

Dodaj komentarz