Pielęgniarka: nigdy nie toczę krwi bez obecności lekarza.

1 min czytania
Aktualności
Pielęgniarka: nigdy nie toczę krwi bez obecności lekarza.

Toczenie krwi przez pielęgniarki tylko przy obecności lekarza czy też nie

W artykule pt. Wyrok: Pielęgniarka przetoczyła krew bez obecności lekarza. Lekarz i pielęgniarka skazani. opisaliśmy sytuację, gdzie w wyniku błędu popełnionego przez pielęgniarkę zmarł pacjent. Pielęgniarka podała sama krew z niewłaściwą dla chorego grupą, w wyniku którego doszło wstrząsu, a później zgonu. Temat ten wywołał dyskusję wśród medyków. Poniżej przytaczamy kilka komentarzy odnoszących się do opisanej sytuacji.

  • Ja mam 40 letni staż pracy i nigdy nie toczyłam krwi bez obecności lekarza, kiedyś próbę biologiczną musiał wykonać lekarz.
  • Miałam taki przypadek, że poszłam do lekarza w celu podłączenia krwi, a on mi mówi nie wygłupiaj się, podłączaj, wiem, że to dobrze zrobisz. Ja nie ustąpiłam. Kiedyś inny lekarz powiedział nam pamiętajcie chrońcie swoją d…..ę . Miał rację.
  • Jedna rzecz mili państwo, przestrzeganie procedur jest niezbędna, od tego zależy życie pacjenta i nasza wolność. Lekarz zlecił i nikogo to nie interesuje, ma znaleźć czas na wykonanie procedury razem z pielęgniarką, która ma skończony kurs.
  • Tam gdzie ja pracuję wszystkie pielęgniarki mogą podać krew. Lekarz daje zlecenie.. Dwie pielęgniarki sprawdzają kod i dane pacjenta i po przetoczeniu krwi potwierdza się to w systemie, że wszystko zostało zgodnie wykonane łącznie z całym przebiegiem.

Punkt widzenia lekarza

  • Sprawdzamy krew przed przetoczeniem. Potwierdzamy podpisem i pieczątką zgodność. Pielęgniarka podłącza krew i wychodzę. Obserwacja pacjenta należy do pielęgniarki, a ja jestem jak mnie zawoła. Czy chodzi o to, że mam 40 minut patrzeć na skapującą krew i nic wtedy innego nie zrobić. A co mam zrobić jak na dyżurze jestem sam i mam 2 chorych do przetoczenia na różnych salach. I 2 pielęgniarki na noc i 25 innych pacjentów ? Prawie wszystkie pielęgniarki są z wyższym wykształceniem. Tylko bronią się przed wyższymi kompetencjami w praktyce. To czym się różni na dyżurze pielęgniarka po szkole pielęgniarskiej od tej po studiach, bo na razie są i takie i takie? O co tu chodzi?

źródło: pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

835 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 6 tys. pielęgniarek rozpocznie tę specjalizację.

1 min czytania
Pielęgniarstwo onkologiczne – zainteresowanie szkoleniem specjalizacyjnym Nowotwory pozostają jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce, a liczba pacjentów wymagających kompleksowej, wieloetapowej opieki…
AktualnościSkładki ściągane przez izbę

Pielęgniarki: poseł do MZ w sprawie ograniczania emerytowanym pielęgniarkom prawa wykonywania zawodu.

1 min czytania
„Dla pielęgniarek i położnych w podeszłym wieku, które w zawodzie przepracowały 40 lub więcej lat, jest to sytuacja niezwykle krzywdząca i dyskryminująca”….
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

„System nie chciał ich słuchać, więc poszły do Sądu. Pielęgniarki odzyskują należne pieniądze”

4 min czytania
Przez lata mówiło się, że pielęgniarki są „kręgosłupem służby zdrowia”. Ale ich praca była wyceniana zupełnie inaczej – często poniżej godności i…
Komentarze