Położna, absolwentka Uniwersytetu: złożonych 60 aplikacji z CV, nadal bez pracy! Gdzie tutaj zachowana jest jakakolwiek logika i zasady ekonomii?

Pielęgniarstwo 2013.

................................

Spełniły się moje zawodowe marzenia, gdyż w sierpniu 2013 roku zostałam absolwentką Uniwersytetu Medycznego uzyskując dyplom licencjata położnictwa.

Długo nie zwlekając zaczęłam poszukiwać pracy w zawodzie  na własną rękę, rejestrując się jednocześnie w Powiatowym Biurze Pracy, bez prawa do zasiłku. Efekt tego jest taki, że na złożonych blisko 60 aplikacji (kliniki, szpitale, przychodnie, żłobki) jak dotąd nie ma żadnego odzewu. Zasugerowałam w urzędzie pracy o możliwość skierowania mnie na odpłatny staż do w/w placówek, gdyż istnieje taka możliwość, to odpowiedziano mi, że na ten rok urząd nie ma już pieniędzy. Mało tego, co jakiś czas mam wyznaczane przez urząd pracy terminy wizyt z pośrednikiem, które nic wnoszą, a przyjść muszę.

Zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej każda z nich ma obowiązek stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych oraz prawo do doskonalenia zawodowego w różnych rodzajach kształcenia podyplomowego. Pytanie moje brzmi, gdzie jam mam tę wiedzę udoskonalać? Chcąc korzystać z jakichkolwiek kursów kwalifikacyjnych czy specjalistycznych niezbędny jest staż w zawodzie i przede wszystkim zatrudnienie na umowę o pracę. Zastanawiałam się nad tematem, że  skoro nie ma pracy dla położnych, to czy nie zasadne było by zawiesić na rok czy dwa tego kierunku studiów. Przecież co roku kierunek ten kończy około 70 absolwentek, a tyle etatów choć byśmy chcieli to nie znajdziemy, czego jestem żywym przykładem.

Spostrzeżenie moje przedstawiłam w OIPiP  i tam mi oświadczono, że uczelnia nie może tego zrobić, gdyż nauczyciele akademiccy stracą źródło dochodu. To ja się pytam czy jest sens produkowania położnych? Państwo traci na tym podwójnie, gdyż wypłaca wynagrodzenia wykładowcom, a w perspektywie ze studentów i tak nie ma pożytku, gdyż nie mają pracy.

Gdzie tutaj zachowana jest jakakolwiek logika i ekonomia? Z nie tak dawnej historii wiem, że wręcz obowiązkiem absolwentki po ukończonych liceach medycznych czy 2-letnim studium pomaturalnym o kierunku położnictwo było zatrudnianie w placówkach zamkniętych typu kliniki czy szpitale, gdyż tam taka adeptka mogła się najwięcej nauczyć, a teraz co pozostaje tak młodej osobie - wyjazd na zieloną wyspę?

Osobiście tego  nie pragnę ….

Dane teleadresowe autorki do wiadomości redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Osoby chcące pomóc autorce powyższej korespondencji w znalezieniu zatrudnienia w zawodzie położnej proszone są o kontakt z redakcją Portalu Pielęgniarek i Położnych pod nr tel. 664 128 275. Chodzi o pracę w Poznaniu lub okolicach.

.

Zobacz komentarze na Facebooku

.

Zobacz także:

8 października 2013 roku - Problem braku pielęgniarek jest fikcyjny czy rzeczywisty? Zobacz ile obecnie w Polsce jest ..... bezrobotnych pielęgniarek. TYSIĄCE! Czytano prawie 3 500 razy, 13 KOMENTARZY.

.