Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen - Niemcy starają się pozyskać pielęgniarki z .... Filipin, Wietnamu czy Chin.

Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen.

.................................................

Portal Pielęgniarek i Położnych rozpoczyna swoją działalność w nowym obszarze dotyczącym pracy polskich pielęgniarek i położnych w Niemczech. Mam nadzieję, że praktyczny aspekt przekazywanych informacji w ramach pflegepolen.pl spotka się z zainteresowaniem polskich pielęgniarek zamierzających podjąć pracę w Niemczech oraz tych, które już pracują w Niemczech. Zapraszamy na Facebook - Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen

Mariusz Mielcarek

 

 

Niemcy liczą na imigrantów

 

Niemcy od dawna obserwują w sektorze pielęgniarskim tendencje niedoboru osób wykształconych w tym obszarze zawodowym. Prognozy wcale nie wróżą zmiany tej sytuacji na lepsze. Politycy upatrują rozwiązania w imigracji. Szacuje się, ze obecnie brakuje od około 20 000 do 50 000 osób wykwalifikowanych w zawodach pielęgniarskich. Centralny Urząd Pośrednictwa Pracy z Zagranicą działający dla Federalnego Urzędu Pracy stara się pozyskać pracowników nie tylko z krajów sąsiadujących z Niemcami ale nawet z Filipin, Wietnamu czy Chin.

Nakłonienie ludzi do pracy w Niemczech nie jest jednak tak łatwym zadaniem. Niemiecki rynek pracy był długo zamknięty i większość (w tym Polacy, Czesi czy Węgrzy), chcąca pracować za granicą zdecydowała się  już dawno na bardziej przystępne kraje, jak Wielka Brytania czy Szwecja. Utrudnieniem jest także to, że język niemiecki nie należy do łatwych w nauce, a w zawodach pielęgniarskich nie sposób obyć się bez jego znajomości. Imigranci potrzebują wsparcia w tym zakresie jednak jak dotąd brak jest praktycznych pomysłów. Barierą są też urzędnicze procedury. Wiele osób pracuje poniżej swoich kwalifikacji.

 

Opracowanie na podstawie:

www.tagesspiegel.de

 

Koordinatorin für internationale Kontakte
Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen
Email: [email protected]

.

Zobacz także:

Zarobki pielęgniarek w Niemczech.

Polish Nursing and Midwifery Portal - Pielęgniarki w Anglii

.