Zobacz jakim sposobem szpital ograbił pacjentów jednego z oddziałów z ponad 19 tysięcy godzin opieki pielęgniarki rocznie! Na krzywdzie pacjentów zaoszczędził ponad 225 tysięcy złotych.

Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

..................................................................

Zobacz więcej informacji w dziale kontrole pielęgniarek i położnych [Prawie 40 komentarzy, czytano prawie 15 tysięcy razy]

.

Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, w styczniu 2013 roku kontrolował jeden z podmiotów leczniczych, szpital - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej. Zespół kontrolny stwierdził w protokole kontroli, cytuję:

.

"W szpitalu są opracowane minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia. Wyliczane one są na trójstopniowej kategoryzacji pacjentów leczonych na oddziałach szpitalnych oraz według wzoru belgijskiego. Aktualny stan zatrudnienia jest liczbą pośrednią pomiędzy jedną i drugą normą. Natomiast zatrudnienie poniżej norm wyliczonych jedną i drugą metodą stwierdzono na oddziale rehabilitacji. Zatrudnionych jest tam 13 pielęgniarek, zaś wyliczone normy to odpowiednia 26 i lub 22 pielęgniarki".

.


.

Szpital nie przestrzega norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych, które sam określił!

Tym sposobem zarządzający szpitalem ograbili pacjentów oddziału rehabilitacji z 1584 godzin opieki pielęgniarskiej miesięcznie (dziewięć etatów po 176 godzin). Rocznie daje ponad 19 000 godzin opieki pielęgniarki!

Ile szpital rocznie zyskał na powyższej grabieży? Licząc, że 9 nieobecne pielęgniarki miałyby 1600 złotych podstawy to zaoszczędzona kwota wynosi co najmniej około 225 tysięcy złotych rocznie.

Mariusz Mielcarek

.

Zobacz więcej informacji w dziale Pielęgniarstwo sprowadzone do poziomu "fabryki gwoździ"! [Prawie 80 komentarzy, czytano ponad 12 tysięcy razy]

.

Komentarze użytkowników

#1  2014.08.22 17:55:07 ~ewa

Panie Mariuszu a jeszcze będziemy wypisywać recepty bez gratyfikacji finansowej i odpowiedniego przygotowania. Pielęgniarka na zachodzie musi być tak przygotowana do wypisania recept jak lekarz, musi zostać doktorem nauk medycznych ale jest rozpoznawana jako lekarz w pracy. Opiekunki medyczne owszem są bardzo potrzebne, ale u nas w Polsce są po to aby zapełnić lukę finansową każdego szpitala, który liczy się tylko i wyłącznie z grupą zawodową lekarzy, taka jest nędzna prawda. Jak na razie jesteśmy 20 lat za murzynami. Nie wiem czy kiedykolwiek się to zmieni.

#2  2015.08.03 12:14:18 ~JOLA

BRAK PERSPEKTYWY ROZWOJU ZAWODU PIELĘGNIARKI W POLSCE,BRAK MOTYWACJI FINANSOWEJ ZA TAK CIĘŻKĄ PRACĘ,LEPIEJ PRACOWAĆ ZA GRANICĄ.

#3  2017.06.17 09:50:31 ~magister p

Takie same płace jak magister pielegniarstwa i po liceum medycznym mówimy nie ,po liceum do zmiany.

Dodaj komentarz