W ramach planowanych cięć aż jedna czwarta stanowisk tzw. senior clinical and managerial posts, czyli stanowisk zajmowanych często przez starsze pielęgniarki jest zagrożona. Jak to komentują pielęgniarki?

Polish Nursing and Midwifery Portal.

.................................................

Portal Pielęgniarek i Położnych rozpoczyna swoją działalność w nowym obszarze dotyczącym pracy polskich pielęgniarek i położnych w Wielkiej Brytanii. Mam nadzieję, że praktyczny aspekt przekazywanych informacji w ramach nursingpoland.pl spotka się z zainteresowaniem polskich pielęgniarek zamierzających podjąć pracę w Anglii oraz tych, które już pracują w Wielkiej Brytanii. Zapraszamy na Facebook - Polish Nursing and Midwifery Portal

Mariusz Mielcarek

 

Starsze pielęgniarki do zwolnienia?

.

Część starszych pielęgniarek zatrudnionych w narodowej służbie zdrowia Anglii (NHS England) może zostać zwolniona. W ramach planowanych cięć aż jedna czwarta stanowisk tzw. senior clinical and managerial posts, czyli stanowisk zajmowanych często przez starsze pielęgniarki jest zagrożona.

Gazeta Nursing Times tłumaczy, że zagrożone są m.in. stanowiska dyrektorów ds. pielęgniarstwa (nursing directors) poza stolicą. W Londynie ciała kierownicze szpitali nie zawierają takiego osobnego stanowiska, a nowy szef NHS Simon Stevens „jest zwolennikiem usprawniania systemu zatrudnienia i przyjmowania modelu stosowanego w Londynie”.

„Spodziewane są też setki zwolnień ze stanowisk położonych niżej na skali płac” w związku z konsultowanymi ostatnio zmianami w systemie wynagrodzeń personelu pasma 9 (band 9) i poniżej w skali Agenda for Change. Niektóre zwolnienia mają mieć miejsce już w najbliższych dniach, a całość zmian ma być wprowadzona do kwietnia 2015 roku.

Simon Stevens stwierdził w e-mailu skierowanym do personelu NHS, iż w obliczu ograniczenia funduszy otrzymywanych od rządu zarząd musi przyjąć nową strategię, aby zabezpieczyć realizację „kluczowej misji” służby zdrowia.

Według słów szefa NHS, przytaczanych przez Nursing Times powołującej się na informacje Health Sernice Journal, planowane cięcia dotyczące w znacznej mierze starszych pielęgniarek mają na celu ograniczenie zwalniania pozostałego personelu pielęgniarskiego.

Czytelnicy Nursing Times komentują doniesienia w różny sposób. Część przyznaje rację, że jest zbyt dużo stanowisk dyrektorów pielęgniarstwa, którzy „marnują się” za biurkiem. Są też głosy solidaryzujące się ze zwalnianymi osobami i obawy o to, że „nigdy nie wiadomo, kto będzie następny”, a także wypowiedzi o rywalizujących ze sobą lekarzach i pielęgniarkach, gdzie obie grupy „zachowują się jak walczące ze sobą plemiona” zapominając o pacjentach.

Opracowanie na podstawie: Nursing Times (10.09.2014).

 

Michał Lewicki

International Relations Coordinator
Polish Nursing and Midwifery Portal
Email: [email protected]

.

Zobacz także:

Facebook - Polish Nursing and Midwifery Portal

Zobacz więcej informacji w aktualnościach - Pielęgniarki w Anglii

.