W ramach planowanych cięć aż jedna czwarta stanowisk tzw. senior clinical and managerial posts, czyli stanowisk zajmowanych często przez starsze pielęgniarki jest zagrożona. Jak to komentują pielęgniarki?

1 min czytania
AktualnościPielęgniarki w Anglii.
W ramach planowanych cięć aż jedna czwarta stanowisk tzw. senior clinical and managerial posts, czyli stanowisk zajmowanych często przez starsze pielęgniarki jest zagrożona. Jak to komentują pielęgniarki?

………………………………………….

Starsze pielęgniarki do zwolnienia?

.

Część starszych pielęgniarek zatrudnionych w narodowej służbie zdrowia Anglii (NHS England) może zostać zwolniona. W ramach planowanych cięć aż jedna czwarta stanowisk tzw. senior clinical and managerial posts, czyli stanowisk zajmowanych często przez starsze pielęgniarki jest zagrożona.

Gazeta Nursing Times tłumaczy, że zagrożone są m.in. stanowiska dyrektorów ds. pielęgniarstwa (nursing directors) poza stolicą. W Londynie ciała kierownicze szpitali nie zawierają takiego osobnego stanowiska, a nowy szef NHS Simon Stevens „jest zwolennikiem usprawniania systemu zatrudnienia i przyjmowania modelu stosowanego w Londynie”.

„Spodziewane są też setki zwolnień ze stanowisk położonych niżej na skali płac” w związku z konsultowanymi ostatnio zmianami w systemie wynagrodzeń personelu pasma 9 (band 9) i poniżej w skali Agenda for Change. Niektóre zwolnienia mają mieć miejsce już w najbliższych dniach, a całość zmian ma być wprowadzona do kwietnia 2015 roku.

Simon Stevens stwierdził w e-mailu skierowanym do personelu NHS, iż w obliczu ograniczenia funduszy otrzymywanych od rządu zarząd musi przyjąć nową strategię, aby zabezpieczyć realizację „kluczowej misji” służby zdrowia.

Według słów szefa NHS, przytaczanych przez Nursing Times powołującej się na informacje Health Sernice Journal, planowane cięcia dotyczące w znacznej mierze starszych pielęgniarek mają na celu ograniczenie zwalniania pozostałego personelu pielęgniarskiego.

Czytelnicy Nursing Times komentują doniesienia w różny sposób. Część przyznaje rację, że jest zbyt dużo stanowisk dyrektorów pielęgniarstwa, którzy „marnują się” za biurkiem. Są też głosy solidaryzujące się ze zwalnianymi osobami i obawy o to, że „nigdy nie wiadomo, kto będzie następny”, a także wypowiedzi o rywalizujących ze sobą lekarzach i pielęgniarkach, gdzie obie grupy „zachowują się jak walczące ze sobą plemiona” zapominając o pacjentach.

Opracowanie na podstawie: Nursing Times (10.09.2014).

Michał Lewicki

International Relations Coordinator
Polish Nursing and Midwifery Portal
Email: [email protected]

.

Zobacz także:

Facebook – Polish Nursing and Midwifery Portal

Zobacz więcej informacji w aktualnościach Pielęgniarki w Anglii

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
Komentarze