Przez błąd księgowych (przez lata) wynagrodzenia pielęgniarek było zawyżone. Teraz szpital ma dla pielęgniarek propozycję .... Jakie jest Wasze zdanie?

Polish Nursing and Midwifery Portal.

.................................

Portal Pielęgniarek i Położnych rozpoczyna swoją działalność w nowym obszarze dotyczącym pracy polskich pielęgniarek i położnych w Wielkiej Brytanii. Mam nadzieję, że praktyczny aspekt przekazywanych informacji w ramach nursingpoland.pl spotka się z zainteresowaniem polskich pielęgniarek zamierzających podjąć pracę w Anglii oraz tych, które już pracują w Wielkiej Brytanii. Zapraszamy na Facebook - Polish Nursing and Midwifery Portal

Mariusz Mielcarek

 


Pielęgniarki słynnego szpitala dziecięcego w Londynie wezwane do odpracowania błędu …

.

W szpitalu Great Ormond Street Hospital for Children zdarzył się błąd… księgowych, w wyniku czego „przez wiele lat” ich wynagrodzenia były obliczone na podstawie zawyżonej liczby przepracowanych godzin – pisze Evening Standard. Nadwyżka wynosiła 0,5 godziny miesięcznie, czyli 6,5 godziny rocznie, co szpital przelicza na straty w wysokości 85 tysięcy funtów rocznie.

Co zrobiło kierownictwo szpitala? Zwróciło się do 800 pracujących tam pielęgniarek o podjęcie dodatkowych, nieopłaconych zmian lub odjęcie odpowiedniego czasu z przysługującego im urlopu wypoczynkowego.

Sprawą zainteresowała się także BBC: zobacz materiał wideo.

Związki zawodowe natychmiast skrytykowały taki wyjście, określając je jako „chybione” i „bardzo groźne dla morale” pielęgniarek, z których ¾ już i tak pracuje w nadgodzinach bez odpowiedniej rekompensaty. Przedstawicielka Royal College of Nursing zaapelowała o wycofanie decyzji, argumentując, iż błąd kierownictwa nie powinien być nadrabiany przez poszczególnych szeregowych pracowników.

Natomiast rzeczniczka szpitala powiedziała: „Nie próbujemy uzyskać nadpłat z powrotem, gdyż uważamy, że byłoby to nieuczciwe wobec pielęgniarek. Jednakże mamy obowiązek publiczny i publiczne pieniądze, musimy uregulować tę sprawę i zapewnić, aby każdy pracownik był odpowiednio opłacany za godziny pracy, które wynikają z formy jego zatrudnienia. Staraliśmy się, żeby to dostosowanie było możliwie jak najłatwiejsze dla naszych pielęgniarek, dając im wybór sposobu nadrobienia braku w każdym roku. Większość pielęgniarek wyraziła głębokie zrozumienie dla potrzeby zmierzenia się z tą sprawą”.

Artykuł w Evening Standard wywołał ostrą dyskusję czytelników, wśród których wielu jest oburzonych decyzją kierownictwa, lecz inni zwracają uwagę m.in. na to, że pielęgniarki zostały wezwane nie do pracy za darmo, lecz odpracowania godzin, za które już otrzymały wynagrodzenie. Pojawiają się też głosy, że opisany przypadek nie jest odosobniony.

Opracowanie na podstawie: BBC News (19.11.2014), Evening Standard (18.11.2014). 

Michał Lewicki

International Relations Coordinator
Polish Nursing and Midwifery Portal
Email: [email protected]

.

Zobacz także:

Facebook - Polish Nursing and Midwifery Portal

Zobacz więcej informacji w aktualnościach - Pielęgniarki w Anglii

.