Szpital wojewódzki ogłasza na swojej stronie internetowej: "redukcja prowadzi do poprawy jakości sprawowanej opieki zdrowotnej przez pielęgniarki młodsze, lepiej zarabiające, chętnie biorące udział w kursach i szkoleniach zawodowych, podnoszących ich kwalifikacje".

3 min czytania
Aktualności
Szpital wojewódzki ogłasza na swojej stronie internetowej: "redukcja prowadzi do poprawy jakości sprawowanej opieki zdrowotnej przez pielęgniarki młodsze, lepiej zarabiające, chętnie biorące udział w kursach i szkoleniach zawodowych, podnoszących ich kwalifikacje".

 

Na stronie internetowej wojewódzkiego szpitala czytamy:

 

"W odniesieniu do publikacji w ostatnim numerze tygodnika ITS (artykuł pt. „Po jednej pielęgniarce nocą na dyżurze z dn. 30.04.2015r) oraz w Dzienniku Łódzkim z dn. 4.05.2015r (pt. „Spór o płace pielęgniarek i położnych w Łowiczu") pragniemy zamieścić kilka słów sprostowania dla nieprawdziwych informacji, które się tam znalazły.

Nieprawdą jest, że Dyrekcja WSZ Skierniewice zamierza dokonać redukcji zatrudnienia w obsadzie nocnych dyżurów kadrą pielęgniarską. Aktualnie w pięciu oddziałach skierniewickiego szpitala (laryngologia, okulistyka, położnictwo i ginekologia, blok operacyjny) funkcjonują pojedyncze dyżury nocne pielęgniarek, w pozostałych oddziałach w nocy nad pacjentami sprawują opiekę 2-3 pielęgniarki (w zależności od wielkości oddziału i specyfiki jego pracy). Ten system pracy personelu pielęgniarskiego funkcjonuje w skierniewickim szpitalu od ponad 20 lat i tak pozostanie nadal z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów. Obsada jest w pełni zgodna z wymogami przepisów nałożonych przez Ministra Zdrowia. Trudno więc nazwać to „nowością, ale i skandalem", jak pisze red. A. Kubik w ww. artykule.

Prawdą jest natomiast, że szpital jest aktualnie w trakcie restrukturyzacji zatrudnienia w kadrze tzw. personelu białego. Osiągnięcie bilansu ekonomicznego, stopniowa spłata zadłużenia i ograniczanie kosztów stałych to główne zadania, jakie przed dyrektorem WSZ postawił Marszałek Województwa Łódzkiego – organ założycielski szpitala. Tzw. zerowy wynik finansowy (bilans kosztów w stosunku do zysków) został osiągnięty po pierwszym roku sprawowania funkcji Dyrektora Naczelnego szpitala przez dr n. med. Jacka Sawickiego. Dalsze działania restrukturyzacyjne mają na celu taką optymalizację kosztów stałych, z której oszczędności pozwolą na stopniową spłatę zadłużenia szpitala, inwestycje w rozwój zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych oraz jakości opieki medycznej, a także wzrost wysokości wynagrodzeń personelu podstawowego.

Obecnie niespełna 70 procent z ponad 40-milionowego budżetu rocznego szpitala to koszty stałe w postaci pensji i wynagrodzeń personelu. Z prowadzonej od roku wnikliwej analizy wielkości oddziałów i stopnia ich „obłożenia" wynika, że w WSZ Skierniewice występuje niewielki przerost zatrudnienia w kadrze pielęgniarskiej. Wiele z pielęgniarek jest również w wieku przed- lub emerytalnym. Ta nadwyżka personelu przekłada się na niskie płace, a także często występujący w tym zawodzie syndrom tzw. wypalenia zawodowego. Pomimo prowadzonych szkoleń specjalistycznych dla personelu Dyrekcja nie zaobserwowała zaniku tego syndromu, który przecież przekłada się bezpośrednio na jakość opieki nad pacjentami.

Powyższy wniosek wynika nie tylko z przeprowadzonych obliczeń stosunku aktualnego zatrudnienia pielęgniarek do liczby hospitalizowanych pacjentów, ale również z konsultacji i decyzji podejmowanych w gronie: Dyrektor Naczelny, Dyrektor ds. Opieki Zdrowotnej, Naczelna Pielęgniarka, Ordynatorzy oddziałów i Pielęgniarki oddziałowe. Na podstawie tego planowana jest likwidacja kilku stanowisk. Zmiany te będą dotyczyć głównie pielęgniarek w wieku emerytalnym. Warto zauważyć również, że poprzedni dyrektor szpitala, Eugeniusz Furman, podczas kilkumiesięcznego okresu sprawowania swojej funkcji planował zwolnienie 50 pielęgniarek.

Minister Zdrowia w kolejnych rozporządzeniach nakłada na szpitale konieczność zatrudnienia minimalnej liczby pielęgniarek do opieki nad pacjentami aktualnie w stosunku 1/15-20 (w zależności od specyfiki poszczególnych rodzajów oddziałów). Oznacza to, że jedna pielęgniarka powinna sprawować opiekę nad 15-20 pacjentami przebywającymi w szpitalu. W skierniewickim szpitalu, po planowanej restrukturyzacji stosunek ten wyniesie 1/8 a na niektórych oddziałach nawet 1/5 czy 1/3. Nie ma więc obaw o bezpieczeństwo pacjentów. Co więcej, redukcja prowadzi do poprawy jakości sprawowanej opieki zdrowotnej przez pielęgniarki młodsze, lepiej zarabiające, chętnie biorące udział w kursach i szkoleniach zawodowych, podnoszących ich kwalifikacje.

Nowoczesny, wydolny finansowo i sprawnie funkcjonujący szpital to cel wszystkich obecnych działań Dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala im. St. Rybickiego w Skierniewicach."

 

Zobacz komentarze na facebooku

 

*zaznaczenia: dwa podkreślenia oraz czerwona trzcionka w jednym zdaniu, pochodzi od redakcji Portalu

Zobacz oryginalny tekst

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8181 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd: pielęgniarka winna skutkom wynaczynienia podawanego leku przez kilkanaście minut.

5 min czytania
Sąd: Nie zachowując należytej ostrożności w powyższym zakresie, pielęgniarka z opóźnieniem zareagowała na wynaczynienie leku… Przytaczamy fragmenty wyroku, który uznał winę pielęgniarki…
Aktualności

Jak maksymalizować komfort seniora z demencją?

2 min czytania
Opieka nad seniorem cierpiącym na demencję stawia przed opiekunami wiele wyzwań, ale równocześnie daje możliwość głębokiego zrozumienia i odpowiedniego reagowania na specyficzne…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek – głos zabrała główna winowajczyni obecnej sytuacji.

3 min czytania
W sprawie wynagrodzeń pielęgniarek głos zabrała była wiceminister zdrowia… Z ogromną przyjemnością publikujemy wypowiedź pani poseł Józefy Szczurek-Żelazko, która jako były wiceminister…
Komentarze